reklama
reklama

Obchody 233. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Rawiczu [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Obchody 233. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Rawiczu [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
100
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Wiadomości Była msza św. w intencji Ojczyzny, uroczysty przemarsz ulicami miasta, salwa honorowa, a w niebo wypuszczono białe i czerwone balony. W Rawiczu obchodzono 233. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
reklama

Po mszy św. w intencji Ojczyzny, odprawionej w kościele pw. św. Andrzeja Boboli w Rawiczu przez ks. kan. Janusza Małuszka i ks. kan. Wojciecha Prostaka, uformowano pochód, który przeszedł ulicami miasta. Na jego czele maszerowała Orkiestra Dęta z Miejskiej Górki pod batutą Damiana Ruskowiaka. Pod pomnikami Żołnierza Polskiego i Jana Pawła II złożono wiązanki kwiatów. 

Obchody 233. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Rawiczu

Główna część uroczystości odbyła się na Placu Wolności przy pomniku Tadeusza Kościuszki. Poprowadził ją brygadier Krzysztof Skrzypczak, z-ca komendanta powiatowego PSP w Rawiczu. Po uroczystym wciągnięciu flagi na maszt, wspólnie odśpiewano hymn narodowy.

- Obchodzimy dzisiaj pamiątkę Konstytucji 3 Maj, święto słusznej, narodowej dumy, szczęśliwej narodowej dumy z dokonań naszych przodków - powiedział starosta Adam Sperzyński. - Ale jednocześnie jest to zawsze dzień refleksji, myśli i modlitwy, związanej z obecnym państwem polskim. Dzisiaj w sposób szczególny powinniśmy odwolywać się do tradycji Konstytucji 3 Maja, wiedząc, że musimy być konsolidowani jako naród i działać na rzecz wzmacniania państwa w sytuacji toczącej się wojny za naszą wschodnią granicą, jak i - niestety - sporów wewnętrznych, bo jak nas uczy historia, wolność nie jest dana raz na zawsze.

Z kolei wiceminister spraw wewnętrznych i administracji - Wiesław Szczepański - podkreślił, że ten rok jest szczególny dla Polski i Polaków.

- Obchodziliśmy 25-lecie wstąpienia do NATO i 20-lecie przyjęcia do Unii Europejskiej. Dzisiaj obchodzimy 233. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja, która położyła podwaliny pod demokrację - mówił. - Wszelka władza pochodzi z woli ludu i wszyscy są równi, niezależnie od poglądów politycznych, koloru skóry i wyznania.

Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Salwa honorowa w Rawiczu  

Rawickie Stowarzyszenie Hodowców Gołębi Rasowych, Drobiu Ozdobnego i Drobnego Inwentarza wypuściło w niebo białe i czerwone balony. Po apelu pamięci, salwę honorową oddała kompania honorowa. 3. Kresowego Dywizjonu Przeciwlotniczego w Lesznie, pod dowództwem mjra Piotra Plewy.

Po złożeniu kwiatów przez delegacje samorządowe, służby mundurowe, organizacje społeczne i polityczne oraz młodzież szkolną wraz z nauczycielami, odbyła się część artystyczna, w wykonaniu uczennic Zespołu Szkół Zawodowych im. St. Bobrowskiego w Rawiczu.

W czasie trwania uroczystości wartę honorową pełniła młodzież z klasy mundurowej I Liceum Ogólnokształcącego w Rawiczu. Uroczystość zakończyła miejskogórecka orkiestra, grając „Mazurka 3 Maja”. Po oficjalnych uroczystościach, można się było posilić pyszną grochówką, serwowaną przez „Stół Rawicki”.

Imprezami towarzyszącymi był Okolicznościowy Turniej Strzelecki na strzelnicy Bractwa Kurkowego w Rawiczu oraz rajd rowerowy po ziemi rawickiej - „Rowerem na piknik” - zorganizowany przez PTTK o. Rawicz.

Jak obchodzono Święto Konstytucji 3 Maja w zeszłym roku, można zobaczyć TUTAJ

Konstytucja 3 Maja - pierwsza w Europie i druga na świecie

Święto Narodowe Trzeciego Maja to polskie święto państwowe, ustanowione zostało w 1919 roku i ponownie w 1990 roku. Upamiętnia uchwalenie Konstytucji 3 Maja - pierwszej w Europie i drugiej na świecie - po konstytucji amerykańskiej z 1787r. Ustawa zasadnicza została przyjęta na Sejmie Czteroletnim w 1791 roku. Regulowała ustrój ówczesnej Rzeczypospolitej Obojga Narodów. 

Zmieniła ustrój państwa na monarchię dziedziczną, ograniczyła znacząco demokrację szlachecką, odbierając prawo głosu i decyzji w sprawach państwa szlachcie nieposiadającej ziemi (gołocie), wprowadziła natomiast częściowe zrównanie praw osobistych mieszczan i szlachty oraz stawiała chłopów pod ochroną państwa, w ten sposób łagodząc nadużycia pańszczyzny. Konstytucja formalnie zniosła liberum veto - czyli zasadę, w myśl której każdy poseł mógł zerwać obrady sejmu.

Uchwalenie Konstytucji 3 Maja spotkało się z dezaprobatą republikanów oraz wrogością ze strony Imperium Rosyjskiego, gdyż od 1768 roku Rzeczpospolita Obojga Narodów znajdowała się pod protektoratem rosyjskim. W wojnie - w obronie konstytucji - Polska została pokonana przez wojska rosyjskie Katarzyny Wielkiej, wspierające konfederację targowicką - spisek części polskich magnatów przeciwnych zmianie ustroju Rzeczypospolitej. Konstytucja przestała w praktyce obowiązywać 24 lipca 1792 roku - w momencie przystąpienia króla Stanisława Augusta Poniatowskiego do konfederacji targowickiej.

(Źródło: Wikipedia)

WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama