Drgania kierownicy podczas jazdy – skąd najczęściej bierze się ten problem?

Materiał promocyjny

Opublikowano:
Autor:

Drgania kierownicy podczas jazdy – skąd najczęściej bierze się ten problem? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Artykuł partnera Drgania kierownicy podczas jazdy to oczywisty sygnał, że w samochodzie coś jest nie tak. Jednak ten objaw nie wskazuje jednoznacznie na nic konkretnego – drgania mogą być wywołane szeregiem różnych usterek. Gdy pojawia się ta przypadłość, znacząco spada komfort jazdy, a także może przyspieszać się zużycie niektórych podzespołów samochodu. Co należy sprawdzić, jeżeli kierownica drga w trakcie jazdy?

Co robić, gdy kierownica drga w trakcie jazdy – gdzie szukać źródła usterki?

Drgania kierownicy podczas jazdy nie zawsze są odczuwalne przez cały czas – czasem pojawiają się np. tylko podczas szybszej jazdy. To nie znaczy, że wystarczy jechać powoli – wibracje mogą być nieodczuwalne dla kierowcy przy niższej prędkości, ale powodują szybsze zużycie m.in. elementów zawieszenia. Jeśli w trakcie jazdy odczuwalne są wibracje, można sprawdzić w pierwszej kolejności koła. Częstym powodem tego problemu okazuje się brak wyważenia, gdyż któryś z ciężarków odpadł z felgi w trakcie jazdy.

Źródłem drgań może być również felga skrzywiona wskutek uderzenia w krawężnik lub przejazdu przez głęboki ubytek jezdni. Uderzenie w krawężnik może uszkodzić również oponę. Szukając możliwie wszechstronnych i bezpiecznych opon, warto postawić na ogumienie klasy premium – jak np. modele marki Continental dostępne na sklepopon.com/opony/continental w korzystnych cenach. Ponadto należy dbać o prawidłowe ciśnienie w oponach – źle napompowane opony są bardziej narażone na uszkodzenie.  Aby sprawdzić zalecane ciśnienie dla Twojego pojazdu, odwiedź sklepopon.com/konfigurator-cisnienia.

Jeżeli zatem kierownica drga w trakcie jazdy, to przyda się pomoc wulkanizatora – być może wystarczy wyważyć koło lub wyprostować felgę. Dobrze jest wybrać serwis oponiarski oferujący test drogowy opon, który pozwala dokładniej wyważyć koło. Jeżeli po sprawdzeniu kół okaże się, że wszystko z nimi w porządku, pozostaje wizyta u mechanika. Dlatego najrozsądniej wybrać serwis świadczący kompleksowe usługi, gdzie można sprawdzić wszystkie możliwe źródła drgań.

Jeśli nie koła, to co powoduje drgania?

Źródłem drgań kierownicy może być nieprawidłowo ustawiona geometria zawieszenia, jak również zużycie lub nieprawidłowy montaż elementów zawieszenia, układu kierowniczego lub hamulcowego. Szukając przyczyny, należy sprawdzić półosie – ich uszkodzenie może wpływać na układ kierowniczy. Winne mogą być również skrzywione tarcze hamulcowe – w tej sytuacji drgania pojawią się podczas hamowania, ale mogą występować też w trakcie jazdy. 

Inne możliwe powody wibracji kierownicy w trakcie jazdy to skrzywiona piasta oraz luzy w zawieszeniu – m.in. na sworzniach lub tulejach. Dlatego warto dbać o stan kół, zawieszenia oraz układu hamulcowego. Należy też m.in. pamiętać o sprawdzeniu geometrii zawieszenia co około 2 lata i wyważać koło za każdym razem, gdy opona jest zakładana na felgę. Bywa jednak, że kierownica drga jeszcze zanim samochód ruszy, wówczas należy szukać przyczyn zupełnie gdzie indziej.

Dlaczego kierownica drga na postoju?

Czasem zdarza się, że kierownica drga na postoju. Bywa też, że drgania występują zarówno podczas jazdy, jak i na postoju. W takiej sytuacji winne są najpewniej poduszki silnika lub skrzyni biegów – elastyczne elementy, które mają oddzielać jednostkę napędową i przekładnię od karoserii pojazdu. Uszkodzenie poduszek sprawia, że wibracje pracujących podzespołów przenoszą się na nadwozie, co wprawia w drgania również kierownicę. Nie jest to jednak zasadą. 

Wibracje mogą być też spowodowane np. awarią pompy wspomagania lub jakimś poluzowanym elementem samochodu, którego drgania są odczuwalne na całej karoserii. Dlatego najlepszym sposobem, aby uniknąć pojawienia się wibracji na kierownicy, jest po prostu odpowiednia dbałość o stan pojazdu. W mocno zaniedbanym aucie drgania mogą być wywołane przez kilka różnych elementów, a odnalezienie ich wszystkich może pochłonąć dużo czasu.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE