Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M AA1 e-wydanie

500+ dla niepełnosprawnych. Dziś możesz zadać pytanie ekspertom

› Aktualności 9 miesięcy temu    17.09.2019
Weronika Skrzypczak
komentarzy 3 ocen 2 / 100%
A A A
 fot. Fotolia

Osoby niepełnosprawne mogą już złożyć wniosek o 500 zł. Dla tych, którzy nie są zorientowani w zasadach ubiegania się o pieniądze, wspólnie z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych, już jutro organizujemy dyżur telefoniczny. Będzie można zadzwonić i o wszystko zapytać pracowników ZUS.

Pracownicy ZUS-u dyżurować będą 18 września, w godzinach od 11.00 do 13.00, pod numerem telefonu (65) 546-37-92.

Mimo tego, że przepis o dodatkowym świadczeniu - 500 zł, dla osób niepełnosprawnych wejdzie w życie dopiero 1 października, formularz wniosku dostępny jest na stronie internetowej www.zus.pl, a także w salach obsługi klientów w oddziałach ZUS-u. - Nasi doradcy chętnie pomogą każdemu w wypełnieniu wniosku - zapewnia Marlena Nowicka, regionalna rzeczniczka prasowa ubezpieczyciela w Wielkopolsce.

Dla kogo pieniądze?
- Po pierwsze, świadczenie jest adresowane wyłącznie do osób, które ukończyły 18 lat i są niezdolne do samodzielnej egzystencji - informuje rzeczniczka. Dodatkowe środki przysługują także tym, którzy nie są uprawnieni do świadczeń pieniężnych finansowanych ze środków publicznych. - O dodatek będą się mogli ubiegać także cudzoziemcy, w tym obywatele państw członkowskich UE, legalnie przebywający na terytorium RP - podkreśla Marlena Nowicka.

Nie masz orzeczenia? Dołącz dokumenty
Osoby, które nie posiadają orzeczenia o niezdolności do samodzielnej egzystencji nie tracą prawa do ubiegania się o 500 zł. Do wniosku wystarczy dołączyć dokumentację medyczną oraz dokumenty, które mają znaczenie przy wydawaniu orzeczenia, np. kartę badania profilaktycznego, dokumentację rehabilitacji, czy zaświadczenie o stanie zdrowia (to, musi być wydane przez lekarza nie wcześniej niż na miesiąc przed złożeniem wniosku - przyp. red.). - Osoby posiadające orzeczenie o znacznym stopniu niepełnoprawności powinny je także dołączyć do wniosku - zaznacza ekspertka Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Limit
Wnioskujący muszą pamiętać, że nowe świadczenie uzupełniające nie może być wyższe niż 500 zł. - Łączna kwota tego świadczenia i innych świadczeń finansowanych ze środków publicznych nie może przekroczyć 1.600 zł. Zgodnie z tą zasadą, uprawnione do świadczenia są również osoby, których suma świadczeń ze środków publicznych zawiera się w przedziale powyżej 1.100 zł do 1.600 zł - informuje Marlena Nowicka. Dla przykładu - jeśli ich suma wynosi 1.200 zł, świadczenie uzupełniające zostanie przyznane w wysokości 400 zł.

Wniosek złożony. Co dalej?
Należy poczekać na przyznanie środków przez placówkę. Te będą przysługiwały od miesiąca, w którym wniosek został złożony - nie wcześniej niż od 1 października. - W pierwszych dwóch miesiącach obowiązywania ustawy, ZUS będzie miał nie 30, a 60 dni od wyjaśnienia ostatniej okoliczności, na rozpatrzenie wniosku i wydanie decyzji - podkreśla rzeczniczka.

Ważne dochody

Oczywiście, osoba niepełnosprawna będzie zobowiązana do udokumentowania swoich dochodów. Będą tu brane pod uwagę prawie wszystkie świadczenia stałe, które finansowane są ze środków publicznych, m.in. emerytury, renty, świadczenia przedemerytalne, świadczenia z pomocy społecznej. - Istotne będą także świadczenia emerytalno-rentowe z zagranicy - wymienia Marlena Nowicka. Warto zaznaczyć, że przy obliczaniu do dochodu nie będą wliczane świadczenia o charakterze jednorazowym, np. zasiłki socjalne, zasiłek pogrzebowy, czy pielęgnacyjny ani dodatki (np. dodatek kombatancki), dochody z pracy, renty cywilnoprawne, a także - w niektórych przypadkach - renta rodzinna. - Do dochodu nie będzie wliczana renta rodzinna przyznana po zmarłym rodzicu osobom, które stały się całkowicie niezdolne do pracy przed ukończeniem 16 lat lub przed ukończeniem 25 lat, w przypadku kontynuowania nauki - wyjaśnia Marlena Nowicka.

Możesz się odwołać
Jeśli nie zgodzisz się z wydaną przez ZUS decyzją, masz prawo złożyć odwołanie. To może zostać wniesione do sądu okręgowego, sądu pracy i ubezpieczeń społecznych, w miejscu zamieszkania wnioskującego. Można tego dokonać za pośrednictwem ZUS, w ciągu miesiąca od dnia doręczenia decyzji. Po tym terminie, stanie się ona prawomocna i nie będzie można zaskarżyć jej do sądu. Odwołanie można złożyć na piśmie, zgłosić ustnie do protokołu w placówce Zakładu Ubezpieczeń Społecznych lub wysłać pocztą. Jego złożenie i postępowanie przed sądem są wolne od opłat.
 

+ 2 głosów: 2 (100%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (3)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ xxx
9 miesięcy temu ocena: 100%  3
Podobna sytuacja jak z artykółem dotyczącym szpitali. Typowa korupcja polityczna rządzącej ekipy. Kasta kłamców, krętaczy . Panowie nie wszystkich w tym kraju można kupić.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Emeryt
9 miesięcy temu ocena: 100%  2
Taka prawda i tak nic z tego nie zostanie.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ realista
9 miesięcy temu ocena: 100%  1
w dupę sobie wsadzie wasze 500+ jak wszystko podrożało a to jeszcze nie koniec!!!!
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji