Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY

Była minister patronem muzeum?

› Aktualności 10 dni temu    21.05.2020
Honorata Dmyterko
komentarzy 4 ocen 1 / 0%
A A A
Czy jutrosińskie muzeum będzie nosić imię Krystyny Łybackiej?Czy jutrosińskie muzeum będzie nosić imię Krystyny Łybackiej? fot. archiwum

Z pomysłem nadania Muzeum Ziemi Jutrosińskiej imienia Krystyny Łybackiej na patrona wystąpili członkowie Towarzystwa Miłośników Ziemi Jutrosińskiej. Zmarła w kwietniu była poseł i minister edukacji należała do stowarzyszenia od kilku lat. Jak się okazuje, to nie jedyna propozycja.

Kustosz muzeum przypomina, że dzięki wsparciu Krystyny Łybackiej udało się otworzyć placówkę. - Wspierała nas w wielu inicjatywach i zawsze była otwarta na nasze potrzeby. Potrafiła zadzwonić wieczorem i zapytać co słychać - wspomina Ireneusz Mikołajewski, kustosz Muzeum Ziemi Jutrosińskiej, a zarazem prezes towarzystwa. To właśnie towarzystwo jako pierwsze wyszło z inicjatywą, by miejscowemu muzeum nadać imię znanej i zasłużonej jutrosinianki - Krystyny Łybackiej.

Jak się okazuje, pomysł regionalistów to nie jedyna propozycja. Administratorzy profilu „Jutrosin. Dzieje się. Miasto i Gmina” w jednym z postów poprosili internautów o podawanie własnych propozycji. Zdecydowana większość opowiedziała się za nadaniem imienia jedynemu w mieście rondu. Ale sugerowano również, by Krystyna Łybacka patronowała przedszkolu, zalewowi, bądź jednej z ulic.

Z kolei w nawiązaniu do zbliżającego się jubileuszu 45-lecia jutrosińskiego domu kultury, dyrektor Krystyna Konieczna chciałaby, by jej placówka nosiła imię znanej jutrosinianki. - Uważam to za dobry pomysł, by w ten sposób upamiętnić osobę pochodzącą z naszego miasta, a znaną nie tylko w całej Polsce, ale też Europie. Zaszczycała nas swoją obecnością podczas imprez, organizowanych przez dom kultury. Obejmowała swoim patronatem wiele rozgrywek i konkursów. Jestem już po wstępnej rozmowie z najbliższą rodziną, która pozytywnie odniosła się do tego pomysłu. Nieważne, jaki będzie efekt, czy Krystyna Łybacka będzie patronką naszego ośrodka, czy nie, z pewnością będzie patronować wielu naszym imprezom, m.in. konkursom czy wystawom - zapowiada Krystyna Konieczna.

Jaki obiekt w gminie będzie nosił imię Krystyny Łybackiej? Nie wiadomo. Ale jak informuje burmistrz Romuald Krzyżosiak, jedno jest pewne. Będzie pamiątkowa tablica.

- Ma ona być umieszczona na rodzinnym domu Krystyny Łybackiej. Czy jakiś z naszych obiektów, bądź instytucji będą nosić imię byłej poseł, to się okaże. Tu decydujący głos będzie mieć najbliższa rodzina - mąż Wojciech, a potem - według prawa - decyzję w formie uchwały musi podjąć rada miejska. Póki co, mamy czas na wszelkie ustalenia, bo uroczystość najwcześniej mogłaby się odbyć za rok - w pierwszą rocznicę śmierci Krystyny Łybackiej - tłumaczy Romuald Krzyżosiak.

Czytaj również:

Nie żyje Krystyna Łybacka. Miała 74 lata

+ 0 głosów: 1 (0%) 1 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (4)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ zjadacz chleba
8 dni temu ocena: 67%  4
a jakby było miło zobaczyć na takim zdjęciu zwykłego zjadacza chleba a nie wciąż tylko ci sami
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ bolo
8 dni temu ocena: 80%  3
to najlepiej wam wychodzi
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Papas
9 dni temu ocena: 71%  2
Ale żeście sobie nazwali te muzeum Przecież to była komunistka nic szczególnego nie zrobiła za swoich rzadow
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ patriota
9 dni temu ocena: 75%  1
Na kapuście drobne liście .......oddaj honor komuniście !!!!!
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji