Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY

"Byle ktoś się zatrzymał i pogadał" - czyli historia Pani Władzi ze Szkaradowa

› Aktualności 4 miesiące temu    13.01.2020
Honorata Dmyterko
komentarzy 32 ocen 32 / 100%
A A A

Pani Władysława ma 87 lat. Musi pokonać kilkadziesiąt metrów, by nalać do wiaderka wodę, zanieść ją do domu, a potem zrobić sobie herbatę. Za toaletę służy jej... drewniany wychodek za płotem.
Mieszka w trudnych warunkach, w prawie 100-letnim domu. Mimo tego, jak twierdzą członkowie rodziny, seniorkę trudno nakłonić do jakikolwiek zmian w jej otoczeniu. Ona sama mówi, że niczego jej nie brakuje, poza kontaktem z drugim człowiekiem.


Szkaradowo - największa w powiecie wioska z pięknymi posesjami i chodnikami. Pomiędzy nimi jedna z bram prowadzi do domu pani Władysławy. Przekraczając ją ma się wrażenie, że cofamy się do początku XX wieku. Przed ślicznym, ale zaniedbanym drewnianym domkiem na plastikowym krześle siedzi jego właścicielka. Obok budynku, za pochylającym się płotem stoi, również drewniana i rozpadająca się... latryna.

- Do pompy w studni podłączony jest już prąd, więc nie muszę się teraz już tak męczyć, żeby pobierać wodę - mówi pani Władysława, pokazując w głębi ogrodu ukrytą instalację, okrytą starymi kurtkami, żeby... nie zamarzła.

W drewnianym domu pani Władysława zamieszkała razem z rodzicami i rodzeństwem zaraz po wojnie, jak wrócili z wygnania - spod Trzebnicy.

- Ten dom budował w czasie wojny Niemiec - podobne były jeszcze, m.in. w Golejewku, Chojnie i Słupi Kapitulnej - wspomina.
Dodaje, że mieli wówczas aż 15 hektarów ziemi. - Potem tata podzielił to wszystko między nas - całe rodzeństwo, a było nas 9 - mówi pani Władysława, wskazując na sąsiedni murowany pustostan.

- To dom należący do nieżyjącego już brata, który wybudował go na ziemi otrzymanej od rodziców. Przed śmiercią nikomu tego nie zapisał, a sam był kawalerem. Sprawa jest trudna, bo było nas wielu, więc stoi puste i niszczeje. Sama po rodzicach dostała drewniany, rodzinny dom. 

Kiedy przekraczamy próg chaty, pani Władzia pokazuje nam nowe, metalowe drzwi, które dzień wcześniej wstawiła jej rodzina. Po zrobieniu dwóch kroków jesteśmy już w dużym pomieszczeniu. To tu jest serce domu. Na środku stoi angielka, a obok niej koza.

- Nie pamiętam już kiedy ten piec był remontowany przez zduna, dlatego ogień robię w tym metalowym piecu, ale ostatnio tak mi się dymiło, że musiałam szybko zgasić ogień. Jak szłam spać, to musiałam założyć dwie bluzki, żeby mi było cieplej - mówi.

Obok stoi wiaderko z węglem, leży sterta gazet i drewna. Przyznaje, że z jednego pokoju zrobiła magazyn, a w drugim ma sypialnię. Łazienki jednak próżno szukać, bo jej po prostu... nie ma. W kuchni zamiast umywalki, jest miednica. Przy niej jedno wiadro z czystą wodą, a drugie na nieczystości. Na kuchennych szafkach stoją ciastka i drożdżówki. Jak twierdzi, okien nie myje, bo boi się, że jak je otworzy, to mogłaby ich... nie zamknąć. Telewizor ma, ale za często go nie ogląda. Woli poczytać gazety.

Od wiosny do jesieni uwielbia spędzać czas w przydomowym ogródku. Opiekunki nie chce. - Póki co, nie potrzebuję wielkiej pomocy - sama jeszcze rowerem jadę po chleb. Prędzej pójdę do domu starców. Póki mi siły wystarczy, to chcę jednak mieszkać w Szkaradowie - zaznacza.

Na pytanie, czego pani Władzia najbardziej potrzebuje - odpowiada: „Kontaktu z drugim człowiekiem”. Mimo, że tak naprawdę potrzeb ma wiele - od tych podstawowych, jak bieżąca woda czy łazienka, to ona nic nie chce. Tylko, żeby ktoś jej poświęcił trochę swojego czasu - odwiedził ją i porozmawiał.

Rodzina pani Władysławy publicznie nie chce się wypowiadać. Jak twierdzi jedna z osób, z którymi rozmawialiśmy, 87-latkę trudno nakłonić do jakichkolwiek zmian w jej otoczeniu. Jednak, jak ustaliliśmy, w tym miesiącu do domu, w którym mieszka seniorka zostanie podłączona woda. 

+ 32 głosów: 32 (100%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (42)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Ola
4 miesiące temu ocena: 100%  42
„Naród, który traci pamięć przestaje być Narodem – staje się jedynie zbiorem ludzi, czasowo zajmujących dane terytorium”. Brawo dla organizatorów
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Qazx
4 miesiące temu ocena: 93%  41
„Do Lala” krzywdy to jej Gazeta nie zrobiła ! Gazeta pokazała tylko prawdę i to bardzo okrutną o starszych, samotnych ludziach. Siedzą sami często w zimnych mieszkaniach z wychodkami na zewnątrz. Cały powiat zobaczył ze w tak pięknej wiosce jak Szkaradowo obok pięknych domostw żyją także bardzo skromni, biedni ludzie. Słowo wstyd samo się ciśnie na usta!!! Może czasem sołtys, urzędnik z gminy, ksiądz powinni zareagować... dyskretnie zaproponować pomoc?
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ MS
4 miesiące temu ocena: 33%  40
Dziś o Szkaradowie jutro innej wiosce, czy mieścinie. Przecież o czymś trzeba pisać.... A ta starsza pani nadal nie chce pomocy, tylko się zamartwia jak to na stare lata ja opisali.
~ "szkaradowski turysta"
4 miesiące temu ocena: 19%  39
Cóż obcy może skoro najbliżsi proponują pomoc i nic... "Starych drzew się nie przesadza..." - w czasach kiedy tyle się mówi o wolności człowieka, czy autor artykułu pisząc go zastanowił się nad tym, że może to jest właśnie wola i wolność tej pani?? Przecież rodzina się nie odwróciła... Po co pisać "największa wioska, zadbane domostwa" - co to da?? Pisać żeby pisać i robić sensację... że ludzie z wioski temu winni...?? Pani jest społecznie aktywna...
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Qazx
4 miesiące temu ocena: 93%  38
Stare drzewa maja umierać w samotności, w zimnym domu ze szczelinami pomiędzy belkami, z woda ze studni, piecem który może w każdej chwili zaczadzic Panią Wladzie. Pewnie ze temat jest niewygodny, ale milczeć nie można!!! Miała się zdarzyć tragedia? Może wtedy aktyw wioskowy by coś zaczął działać? Pewnie ze historia opisana w artykule jest niewygodna dla pewnych osób, ale bardzo dobrze ze została opisana. Bo teraz się okaże ze pomoc dla Pani Władzi się znajdzie.
~ Roman
4 miesiące temu ocena: 95%  37
Pani Władzia i jej brat jak byli młodzi to chodzili pomagać w gospodarstwie innym z rodziny, z tego co wiem to też pożyczali innym z rodziny pieniądze jak ktoś potrzebował. Generalnie byli bardzo uczynni. Teraz to pani Władza potrzebuje pomocy, ale inni już zapomnieli co było kiedyś.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Muminki
4 miesiące temu ocena: 10%  36
Jeżeli ktoś nie życzy sobie żadnej pomocy to nie można na siłę pomagać i uszczęśliwiać Pani Władzi od lat chciano pomódz lecz nie wyraziła na to zgody ona tak chce żyć i to jest jej typ życia i jak ktoś tu powiedział kontaktu z ludźmi jej nie brakuje wręcz można powiedzieć że jest na bieżąco.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ edzia
4 miesiące temu ocena: 91%  35
brakuje tej pani kontaktu z ludźmi , pytanie gdzie są sąsiedzi.
~ mieszkanka Szkaradowa
4 miesiące temu ocena: 36%  34
Chciałabym dodać kilka słów od siebie. Sama doświadczyłam sytuacji w której dwoje bardzo bardzo bliskich mi starszych i majetnych ludzi, żyło może nie w tak skromnych warunkach jak pani Władzia ale uporczywie wzbraniali się od jakichkolwiek, czasem drobnych zmian w ich domu. Dla nich nawet przestawienie jakiegoś mebla stanowiło zbyt duża ingerencję w ich prywatność i szczęśliwe życie w skromnych warunkach. Było ich stać na bardzo wiele mimo to nie pozwolili sobie pomóc w tej kwestii. Za to drzwi domu były zawsze dla wszystkich otwarte. I buwersuja mnie komentarze pod adresem rodziny czy innych mieszkańców. W przeciwienstwie do wielu innych wiosek Szkaradowa to czysta i zadbana wieś dzięki jej mieszkańcom, którzy zawsze służą pomocą i są bardzo prospoleczni. Niestety takim osobom jak pani Władzia nie da się pomóc, ponieważ jest szczęśliwa w takich ciężkich warunkach. Szkoda tylko, że ten artykuł wyrządził więcej krzywdy niż pożytku.... Pani Władzia też czyta... A niewybredne komentarze pozostawiają wiele do życzenia....
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Wiola
4 miesiące temu ocena: 93%  33
Nie szukajcie usprawiedliwień! To ma zamarznąć jak przyjdą mrozy. Pewnie że starsi ludzie są trudni w relacjach ale trzeba im umiejętnie pomagać. Bardzo dobrze ze powstał ten artykół i pokazał ze nadal są ludzie którym trzeba pomagać
~ Karol Augustyniecki Rawicznin
4 miesiące temu ocena: 25%  32
W Bojanowie bieda i bezrobocie nawet ludzie z wykształceniem inżynieryjnym zajmują się noszeniem pustaków i worków z cementem bo do niczego się nie nadają , ogólnie miasteczko mongołów i biedy , pokończyli w Lesznie studia inżynieryjne i nie wiedzą co to śrubokręt zajmują się dźwiganiem ciężarów bo to dobrze im wychodzi i do niczego się nie nadają
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ edzia
4 miesiące temu ocena: 100%  31
A co Bojanowo ma do tego artykułu gdzie Bojanowo a Szkaradowo . Szkaradowo gminna Jutrosin , powiat Rawicki .
~ Mieszkanka
4 miesiące temu ocena: 56%  30
Mieszkam w tej samej miejscowości co pani Wladzia i mogę powiedzieć ze kontaktu z ludźmi jej nie brakuje.Bardzo często jeździ do znajomych i rodziny . Lubi być ze wszystkim na bierzaco i potrafi też komuś odpowiedzieć .A pomagać komuś na siłę się ni da .
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Ola
4 miesiące temu ocena: 84%  29
Jakoś nie widzę pomocy rodziny, stan budynku, woda ze studni...masakra, nie szukajcie usprawiedliwienia. Trzeba jej pomoc. Pewnie ze ta Pani nie powie ze jej zle. Ale mieszkańcy Szkaradowa powinni się skrzyknąc i jej zrobić mały remont. I jakoś pomoc .
~ ..
4 miesiące temu ocena: 93%  28
bo to osoba dobrej daty ............ jest przywiazana do domu rodziny wartosci nie to co ta cholo////////////////////////////////////// i ku...................
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ ola
4 miesiące temu ocena: 56%  27
A jaka to parafia, może działa tam Caritas.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Aaa
4 miesiące temu ocena: 42%  26
Niestety ale ksiądz w tej wiosce jest materialista.
~ Szkaradowo
4 miesiące temu ocena: 63%  25
Tak ksoadz nic nie robi tylko dla siebie pieniadze zbiera.
~ ...
4 miesiące temu ocena: 91%  24
Taka bogata Wieś A nikt z wioski się nie zainteresował tą panią.Moze jest starsza ale rozmowy z innymi też potrzebuje.w szkole istnieje wolontariat.A co dzieciaki robią na nim?wycinanki na kiermasz by były pieniądze na szkole.A może tak zmienić to i uczyć te dzieci by pomagać innym.wynierac się do osób starszych,samotnych wypić herbatę z nim i porozmawiać.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ N.n.
4 miesiące temu ocena: 100%  23
Do Lala przepraszam ale ja Ciebie nie obrażam.szanujmy się
~ Lala
4 miesiące temu ocena: 0%  22
Do N.n. - widać że twój mózg też nie prosperuje
~ .N.n
4 miesiące temu ocena: 80%  21
Do Lala. Pomoc przed świętami?A cały rok to już nie musi jej nikt odwiedzać?wiem jak prosperuje ten wolontariat bo chodziłem na niego.
~ Lala
4 miesiące temu ocena: 13%  20
Hmm gdybyś choć trochę znal/znała panią Wladzie to może mądrzej byś się wypowiadał czy wypowiadała. A wolontariat???? Hmm z tego co wiem to jest i pomaga potrzebującym. I z tego co widziałam to przed świętami dzieci odwiedzały starszych i samotnych. Więc zastanów się co piszesz jak nie znasz sytuacji. Na temat tego artykułu i tego co to wymyślił to szkoda się wypowiadać. Zrobili Pani Władzi krzywdę i nic więcej.
~ Nnnn
4 miesiące temu ocena: 100%  19
Dobry pomysł.Lecz mało wykonany.Dzieciaki A raczej młodzież nie chcą chodzić do obcych domów A tym bardziej po szkole
~ Nana
4 miesiące temu ocena: 91%  18
Słuchajcie taka jest tez prawda, ze ludzie teraz nie zauwazaja drugiej osoby. Spojrzcie wokol siebie i popatrzcie... Sasiad sasiadowi czesto nie umie powiedziec dzien dobry, dzieciaki ida do szkoky czy ze szkoly zobojetniale mimo ze mijają znajomych bez slowa dzien dobry. Warto pomyskec nie tylko o tej starszej "bohaterskiej" Pani, ale ogolnie o sobie, najblizszuch, sasiadach bo moze sie okazac ze w naszej najblizszej okolicy sa tez takie osoby, które zamiast wygod materialnych potrzebują tylko dobrego slowa i uśmiechu a pamietajmy "spieszmy sie kochac ludzi tak szybko odchodza....."
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Luiza
4 miesiące temu ocena: 90%  17
Mozna prosic jakies namiary na ta pania??
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ ????
4 miesiące temu ocena: 0%  16
prosi sie swinia.......... pedąły i lesby ............ chcesz sie dobrac odo biednej staruszki i ja ograbic ????????????
~ QWERTY
4 miesiące temu ocena: 94%  15
Po przeczytaniu artykułu mam ochotę przyjechać do Szkaradowa i porozmawiać z tą panią. Może jakaś akcja?
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Lala
4 miesiące temu ocena: 0%  14
Jakaś akcja? Ludzie bądźcie poważni. Dajcie tej kobiecie święty spokój. Strasznie przeżyła to, że ja opisano, a na dodatek jeszcze w Internecie ogląda ja cały powiat. Ona nawet nie wyraziła zgody na ten artykuł i publikacje w Internecie. Ale zrobili to wbrew jej woli.
~ Jasama
4 miesiące temu ocena: 87%  13
Rodzina się nie musi wstydzić. Starsi ludzie już tak mają... pani Władzia urodziła się we wojnie i po prostu nie czuje potrzeby żeby coś zmienić... znam panią władzie bardzo dobrze zawsze jest uśmiechnięta i zawsze stanie porozmawia... mimo że już nie mieszkam w jednej wsi ilekroć jestem w rodzinnych stronach i pani władzia przejeżdża rowerem to z daleka już potrafi krzyknąć " dzień dobry " czy też " dawno my się nie widziały " A z drugiej strony Panie sołtys może by tak się starszą kobietą zainteresować czy pójść do rodziny i zapytać jak można by jej pomóc.....
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Gość
4 miesiące temu ocena: 81%  12
Ale sale wiejską mają w stylu glamour.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Ola
4 miesiące temu ocena: 79%  11
Chodzi o to ze czasem zamiast kasę wydawać na sufity i świecidełka lepiej pomoc człowiekowi
~ Gość ze Szka
4 miesiące temu ocena: 47%  10
A co ma sala wiejska wspólnego z życiem owej Pani i jej sytuacja nie rozumiem....
~ Patrycja
4 miesiące temu ocena: 95%  9
Bardzo dobry tekst, szkoda tylko, że życie ludzi starszych, samotnych jest takie smutne. Szkaradowo taka bogata wieś powinna zorganizować pomoc dla Pani Władzi.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Mieszkaniec
4 miesiące temu ocena: 61%  8
Jak łatwo oceniać innych... Bogata wieś to bardzo ciewawe pojęcie jest wiele rodzin w Szkaradowie które też potrzebowalo by pomocy więc nie oceniamy wszystkich pryzmatem kilku rodzin...
~ Ala
4 miesiące temu ocena: 90%  7
XXI wiek, gdzie jest gospodarz Szkaradowa? Dlaczego nikt nie reagował. Czasami tak niewiele trzeba by pomóc.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Ola
4 miesiące temu ocena: 93%  6
Dobry gospodarz jest jak pasterz który dba o swoje owce. Czasem nie wiele potrzeba aby pomóc.
~ NN
4 miesiące temu ocena: 46%  5
A co ma gospodarz do tego Szkaradowa skoro rodzina nie może nakłonić do zmian to co dopiero obcy facet. Zastanów się
~ Paula
4 miesiące temu ocena: 97%  4
Pani Władzia to złota kobieta
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Niki
4 miesiące temu ocena: 82%  3
Wstyd żeby rodzina nic nie zrobila starsi ludzie nie przyznają się ze potrzebują pomocy i tyle w temacie
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ J.B
4 miesiące temu ocena: 25%  2
Przykre,ale z takimi starszymi ludźmi to jest naprawdę ciężko z ich zrozumieniem pewnych rzeczy jeszcze bardziej!Ja mam problem z dwojgiem starszych bez najbliższych,schorowanych zadłużonych po uszy i ciągle źle rozumiejacych życie!Co robić?????
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ AhhŻycie
4 miesiące temu ocena: 96%  1
Rozumiem Pana/i sytuację i współczuję,lecz wydaje mi się że właśnie przez to, wrzuca Pan/i wszystkie starsze osoby do "jednego worka". A odnosząc się do postu...hmm mimo wszystko na miejscu rodziny tej Pani,nie mógłbym spać w nocy wiedząc w jakich warunkach żyje moja mama,babcia,ciocia,siostra,itd...Absolutnie nie mam zamiaru tutaj nikogo oceniać,gdyż nie znam sytuacji, ale z artykułu można poniekąd wywnioskować, że właśnie rodzina nie interesuje się Panią Władzią,skoro najbardziej brakuje jej kontaktu z ludźmi. Strasznie przykra i smutna sytuacja. :(