Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY

Ciekawe miejsca. Grobowiec rodziny Langendorff w Kawczu [FILM]

› Aktualności 5 miesięcy temu    6.08.2020
Joanna Miśkowiak
komentarzy 9 ocen 1 / 100%
A A A

To jeden z najciekawszych zabytków na terenie gminy i powiatu. Wznosi się na niewielkim leśnym pagórku, skryty wśród drzew. Growiec dawnych właścicieli wsi Kawcze.

Niestety, zabytek przyciąga nie tylko miłośników historii lokalnej, ale  także wandali. Jaka jest jego historia i czy jest szansa na powrót do dawnej świetności?

Grobowiec powstał około 1880 roku, za czasów rodziny von Langendorff, która miała swój pałac w pobliskim Kawczu. Dziś, podobnie jak siedziba rodu, popada w ruinę i jest dewastowany przez złodziei i wandali. Zaskakujące położenie mauzoleum i jego niezwykła architektura nadal jednak robią wrażenie. Jak mówią miłośnicy historii lokalnej, zakątek ten „ma w sobie magię”. A z pewnością jest to jedyne takie miejsce w regionie.

Zapraszamy na filmową wycieczkę w głąb kawczeńskiego lasu.

+ 1 głosów: 1 (100%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (9)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ rawicki
5 miesięcy temu ocena: 100%  9
nie trzeba było robić taki z rozmachem ... to tak pół żartem pół serio aaaa co do rozkradania to masakra oraz dbałość o zabytki rady powiatu jest znikoma
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ rawiczanin
5 miesięcy temu ocena: 88%  8
Obiekt rozkradziony, doprowadzony do ruiny ale przede wszystkim zbezczeszczony. Zaczęło się od kradzieży dachu co doprowadziło do zniszczenia wnętrza (pięknie zdobione sklepienie - malowidłami). Teraz niszczeje konstrukcja. Drzwi drewniane, zdobione z metalowymi ozdobami... nie do odratowania. Ale przede wszystkim ciche przyzwolenie na zbezczeszczenie złożonych tam szczątków ludzkich. Do dziś w najbliższym otoczeniu można jeszcze znaleźć fragmenty ludzkich kości... tacy jesteśmy.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Antychrist
5 miesięcy temu ocena: 93%  7
To samo stalo sie z zydowskim lub niemieckim cmentarzem ktory istnial po lewej stronie drogi do Sarnowy.60 lat temu widzialem rozwalone przez hieny cmentarne groby.Co stalo sie z niemieckim cmentarzem na Glinkach.Pamietam jak w latach 60tych rabusie z Wroclawia kradli plyty grobowe i czesci mury.Wyglada na to,ze jeszcze nie zeszlismy z drzew.Trudno nas porownywac do malp.One by tego nie robily.
~ Korer
5 miesięcy temu ocena: 94%  6
Kości wywalili a w pustej trumnie pływali po stawie za grobowcem gdy jeszcze była w nim woda.
~ Historia
5 miesięcy temu ocena: 86%  5
Nikt tobie nie każe pokłony robić ale nie niszcz zabytków to historia wsi i rodziny szanuj zabytki! Bo twoje dzieci nie będą miały okazji znać historii swojej miejscowości.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ ole
5 miesięcy temu ocena: 17%  4
Zabytki po Hitlerze i jego fanów tyż trz szanować ?
~ Zyz
5 miesięcy temu ocena: 87%  3
A teraz tam pełno profanacji bo młodzież idzie tam okazywać sobie miłość. Leżące w okolicy prezerwatywy to chyba jakiś ponury rytułał miejscowej młodzieży
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ ole
5 miesięcy temu ocena: 25%  2
wychodzi na to że nimcy byli dobrzy a ruskie to najeżcy i trza nimcom i im fanom pokłony robić .
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Mat
5 miesięcy temu ocena: 88%  1
Oleś tyś gupi! Jak te matoły z Warsiawy, !