Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY

Co się stało z przydrożną rzeźbą Jezusa?

› Aktualności› Wydarzenia miesiąc temu    24.11.2020
Joanna Miśkowiak
komentarzy 5 ocen 8 / 88%
A A A
 fot. M. Rybacki

Na drodze Konarzewo - Kawcze przewróciło się drzewo, w którym znajdowała się rzeźbiona figura Jezusa Frasobliwego. Co się z nią stało?

Jak wyjaśnia Maciej Rybacki, leśniczy leśnictwa Kawcze drzewo przewróciło się w nocy z czwartku na piątek (19/20 listopada). - To był dąb, ale już mocno zniszczony. Miał zgniłe korzenie i rósł na skarpie między drogą a rowem. W nocy trochę wiało i najwidoczniej to wystarczyło, by drzewo się przewróciło - opisuje leśniczy. Jak mówi, o zdarzeniu tym został poinformowany z samego rana i - jak tylko mógł - pojechał tam.

Maciej Rybacki zaznacza, że dąb przewrócił się w taki sposób, że rzeźba nie została uszkodzona. Odpadła jedynie jedna z desek od znajdującego się nad nią drewnianego daszku, ale jak zapewnia, jest to łatwe do naprawienia. Obecnie figura Jezusa została zabezpieczona na terenie leśnictwa. Na pewno wróci w tę samą okolicę. Obecnie trwają poszukiwania nowego miejsca.

Jak figura Jezusa Frasobliwego - dość niespotykana w naszych rejonach - znalazła się przy drodze Konarzewo - Kawcze?

- W 2009 roku wichura, która przeszła nad powiatem połamała w naszym leśnictwie około 8 tys. m3. Uszkodzony został także ten dąb, a w wyniku szkód jakie wiatr na nim poczynił, idealnie pasował, by coś z nim zrobić - relacjonuje leśniczy Rybacki. Jak mówi, wtedy wycięto w drzewie odpowiednią półkę, a Piotr Zbrożek - rzeźbiarz spod Krakowa wykonał figurę Jezusa Frasobliwego. Firma Kowalscy z Szymanowa dorobiła jeszcze drewniany daszek, który miał ją osłaniać. - Kiedyś będąc w Kielcach widziałem taką właśnie figurę i bardzo mi się spodobała. W tamtej okolicy była dojść popularna, ale u nas raczej rzadko spotykana, dlatego gdy wpadłem na pomysł wykorzystania dębu, o takiej dokładnie pomyślałem - mówi Maciej Rybacki, który jest pomysłodawcą i fundatorem tej niezwykłej kapliczki.

+ 7 głosów: 8 (88%) 1 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (5)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Joanna Dark
miesiąc temu ocena: 13%  5
Drzewo się przewróciło pod cięzarem wyimaginowanej ideologii .
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ ...
miesiąc temu 4
a może właśnie dlatego z rzeźbą nic się nie stało?
~ łetam
miesiąc temu ocena: 14%  3
Hycel zawsze i wszyndzie bydzie Hyclem nawet z krzyżem na ciele .
~ Hycel
miesiąc temu ocena: 100%  2
Rawicz 24 co z artykułem o Rawmedzie, telefon już działa?
~ Hycel
miesiąc temu ocena: 93%  1
Dlaczego nie podpiszesz się z imienia i nazwiska? Wiem bo musisz posłać dziecko do komuni albo pochować rodzicòw może pójdziesz poprośić o ślub kościelny? A tak naprawdę czuję że wewnątrz jesteś cierpiącym i nieszczęśliwym człowiekiem. Bądź lepszy dla ludzi i bliskich a życie twoje stanie się piękniejsze BRACIE