Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY

Co z wydobyciem gazu pod Rawiczem? Sprawdzamy

› Aktualności› Samorząd 8 dni temu    2.08.2020
Karol Pospiech
komentarzy 12 ocen 3 / 67%
A A A
 fot. archiwum

Koncesję na poszukiwanie i rozpoznawanie gazu na terenie gminy Rawicz ma Grupa Palomar Natural Resources. Wydobyciem surowca ma zająć się spółka celowa - Rawicz Energy, powiązana osobowo z Palomarem. Sprawdziliśmy, na jakim etapie jest inwestycja.

Spółka, jak informowaliśmy w ubiegłym roku, zakończyła prace nad projektem technicznym instalacji gazowych i uzyskała pozwolenia na budowę infrastruktury przesyłowej, w tym systemu osuszania gazu w Dębnie Polskim i gazociągu wraz ze stacją przyłączeniową przy kopalni Załęcze w Wodnikach.

Na stronie internetowej firmy Palomar, od ponad roku, widnieje informacja, że spółka jest „w trakcie postępowania administracyjnego, którego celem jest zatwierdzenie planu zagospodarowania złoża gazu ziemnego „Rawicz” i przejście do wieloletniej fazy wydobywczej”. Postępowanie toczy się w ministerstwie środowiska.

Z informacji uzyskanych w Departamencie Edukacji Ekologicznej i Komunikacji Ministerstwa Środowiska wynika, że wniosek o zatwierdzenie dokumentacji geologiczno-inwestycyjnej spółka złożyła w kwietniu... 2017 roku.

„W wyniku weryfikacji złożonej dokumentacji pod względem zgodności z przepisami ustawy Prawo geologiczne i górnicze oraz rozporządzenia Ministra Środowiska w sprawie dokumentacji geologiczno-inwestycyjnej złóż węglowodorów, stwierdzono, że dokumentacja ta zawiera liczne braki formalne oraz wymaga złożenia przez spółkę szczegółowych wyjaśnień” - informuje biuro prasowe ministerstwa.

Kiedy zakończy się trwające od ponad trzech lat postępowanie, nie wiadomo. Ministerstwo Środowiska aktualnie oczekuje na kolejne uzupełnienie dokumentacji przez Rawicz Energy.

Wydobycie gazu z rawickiego złoża - jak wynika z raportu przygotowanego w styczniu ubiegłego roku przez ministerstwo środowiska, na zlecenie Komisji Europejskiej - może potrwać do marca 2047 roku. Kiedy się rozpocznie, nie wiadomo. Spółka Rawicz Energy nie odpowiedziała na nasze pytania w tej sprawie.

+ 2 głosów: 3 (67%) 1 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (14)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Nienażarty
6 dni temu 14
Czekają za odpowiedzią kopertą od córki leśniczego
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Taki silnie bezpartyjny
6 dni temu ocena: 100%  13
Burmistrz wpływu nie ma ale propagandę uprawiał i miliony wydał zanim je dostał
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Serce
7 dni temu ocena: 45%  12
Janie ten gaz nie ma zapachu. Chodzi tu o gaz ziemny,który jest bezwonny dopiero przed wprowadzeniem do sieci gazowej jest nawanniany w celu ułatwienia wykrycia jego obecności w powietrzu. Gaz ziemny jest mniej szkodliwy dla środowiska niż inne źródła energii: emisja CO2 ze spalania gazu jest do 30% mniejsza niż w przypadku ropy oraz do 60% mniejsza niż w przypadku węgla. Znacznie zredukowana jest także emisja innych substancji chemicznych,smrodu przy wydobywaniu tego gazu nie ma. Gdyby zaczęto wydobywać gaz to dużo trafiłoby środków do naszej gminy,tylko kiedy oni to zaczną
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Zaściankowość frajerów miejscowych bambrów
7 dni temu ocena: 50%  11
Wam wszystko przeszkadza . Kopalnia odkrywkowa nie bo wody gruntowe wyschną ,wydobycie gazu też nie bo coś tam .cały czas w dupach źle a prawda jest taka że w okolicach Rawicza mamy naprawdę piękne złoża. Proszę spojrzeć jak bogate są powiaty w Bełchatowie albo Koninie ,ale oczywiście kopalnia odkrywkowa nie bo ja mam tam ziemię i to jest ojcowizna
~ "Miej serce i patrzaj w serce"
7 dni temu ocena: 80%  10
Miej serce i nie wypowiadaj się w tematach w których jak widać nie masz zielonego pojęcia. Ta firma nie odkryła Ameryki, gdyż już dawno ustalono, że w okolicach Rawicza są pokłady gazu, lecz ze względu na duże zasiarczenie nie podejmowano eksploatacji. Wydobywany gaz ziemny będzie musiał być odsiarczony a siarkowodór, nawet przy niewielkich stężeniach, jest wyjątkowo szkodliwym i śmierdzącym gazem, więc można tylko współczuć mieszkańcom okolicznych miejscowości szczególnie Dębna i Kątów a o korzyściach środowiskowych lepiej zapomnieć.
~ Jasne
7 dni temu ocena: 88%  9
Może Pan Kubik odpowie na pytania. Nie ma nic do powiedzenia w tej sprawie?
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ oh
7 dni temu ocena: 50%  8
Burmistrz i gmina ma na to niewielki wpływ, taki sejm ludzie wybrali co zabiera kompetencje samorządom
~ ???????????
8 dni temu ocena: 100%  7
czyja jest społka rawicz energy i kto bedzie lub ma jej czesci???
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Bob
8 dni temu ocena: 0%  6
Sraką .... A z czego rawiczanie ci dorośli mają pretensje? Że rodzice nie wynosili pieczątek jak się zbierało podstawowe nauki w kościele?
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Docpuna
8 dni temu ocena: 67%  5
Co to za brednie narkomana ?
~ NIC Z TEGO
8 dni temu ocena: 100%  4
JAKIE PROFITY Z TEGO TYTUŁU BĘDĄ MIELI RAWICZANIE ?
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ DO Rawicznin
7 dni temu 3
PRACA TO PRACA NIE PROFITY GŁĄBIE NIEWOLNIKU
~ Rawiczanin
7 dni temu ocena: 50%  2
Profity będę mieli w postaci wypłaty jeżeli będę tam pracować.
~ Mural
8 dni temu ocena: 100%  1
Kompletnie nic jedynie gmina kasę z podatków