Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M AA1 e-wydanie

Czy PPK się opłaca? Sprawdź, ile zaoszczędzisz

› Gospodarka 9 miesięcy temu    27.08.2019
Artykuł partnera
komentarzy 7 ocen 0 / 0%
A A A

Długookresowe oszczędzanie to główny cel Pracowniczych Planów Kapitałowych. Program jest dopiero wdrażany w pierwszych firmach, ale już teraz można sprawdzić, ile zgromadzi się środków na emeryturę.

Jesteśmy właśnie świadkami dużych zmian, które mają za zadanie poprawić sytuację przyszłych emerytów. Mowa tu o Pracowniczych Planach Kapitałowych. Ustawa o PPK weszła w życie 1 stycznia 2019 roku, w maju doczekała się nowelizacji, ale jej zasadnicze reguły nie uległy zmianie. Program będzie wdrażany etapami. Od 1 lipca mają obowiązek uruchomić PPK największe firmy, które zatrudniają co najmniej 250 osób. Kolejne będą podmioty zatrudniające co najmniej 50 osób (1 stycznia 2020 roku), potem firmy z co najmniej 20 pracownikami (1 lipca 2020 roku), a na końcu do PPK przystąpią pozostałe firmy i jednostki sektora finansów publicznych (1 stycznia 2021 roku).
- Pracownicze Plany Kapitałowe mają mechanizm oszczędzania powiązany z wynagrodzeniem za pracę. Takie rozwiązanie dość dobrze sprawdziło się w wielu europejskich krajach. Do tego trzeba podkreślić, że PPK mają jasne zasady: środki są prywatne, mogą być dziedziczone, a ponadto są zwolnione z podatku spadkowego - zauważa ekspert portalu ppk.info.
- Osoby przystępujące do Pracowniczych Planów Kapitałowych interesuje oczywiście najbardziej to, ile mogą zgromadzić oszczędności. To zależy od kilku czynników, a przede wszystkim od długości oszczędzania. Do tego należy pamiętać, że wpłacane do PPK środki będą inwestowane w fundusze zdefiniowanej daty, a zatem nie trzeba bać się o niekorzystny wpływ inflacji - podkreśla przedstawiciel ppk.info.

PPK jako wsparcie na emeryturze
Już dziś stopa zastąpienia świadczenia z ZUS wynosi 39% pensji, a za kilkadziesiąt lat będzie to mniej niż 20%. Trudno żyć godnie na emeryturze za takie pieniądze. Pracownicze Plany Kapitałowe mają wyeliminować ten problem. Dodatkowe pieniądze z PPK staną się istotnym wsparciem świadczeń wypłacanych przez ZUS, ale nie będą z nimi w żaden sposób powiązane. Obsługa programu w danym zakładzie pracy i zarządzanie środkami PPK będą leżały w gestii instytucji finansowej, z którą pracodawca podpisze umowę. Mogą to być towarzystwa funduszy inwestycyjnych, powszechne oraz pracownicze towarzystwa emerytalne lub zakłady ubezpieczeń. Wszystkie te podmioty muszą wcześniej uzyskać licencję Polskiego Funduszu Rozwoju, który zajmuje się nadzorem nad PPK.
Do Pracowniczych Planów Kapitałowych zostaną zapisani automatycznie wszyscy pracownicy w wieku od 18 do 55 lat, którzy podlegają obowiązkowemu ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowemu. Osoby powyżej 55 lat będą musiały zapisać się samodzielnie. Do programu nie będą mogły przystąpić jednak pracownicy, którzy ukończą 70. rok życia. Charakterystyczną cechą PPK jest dobrowolność programu. Można z niego w każdej chwili zrezygnować, co wiąże się z koniecznością wypełnienia odpowiedniej deklaracji. Ta rezygnacja będzie wiążąca jednak jedynie przez kolejne 4 lata, a potem trzeba będzie ją przedłużyć lub przystąpić do PPK.
PPK to pierwszy w Polsce program, w którym do oszczędności pracownika dokłada się pracodawca i państwo. Pracownik wpłaca składkę w wysokości 2% swojego wynagrodzenia brutto (może również płacić dodatkowe 2%), pracodawca wpłaca 1,5% pensji brutto pracownika (może podnieść wpłatę maksymalnie do 4%), natomiast od państwa można co roku liczyć na dopłatę w wysokości 240 zł, a na początek otrzymuje się w ramach wpłaty powitalnej 250 zł. Więcej o tym, jak będzie wyglądać Twoja emerytura, przeczytasz w PPK.info.

Oblicz, ile zaoszczędzisz w PPK
Posiadanie oszczędności to bezpieczeństwo finansowe i po prostu spokój. Natomiast posiadanie oszczędności na emeryturze to podniesienie poziomu życia w sytuacji, gdy prognozowane są bardzo małe świadczenia z ZUS-u. Na jak duże oszczędności można jednak liczyć po latach oszczędzania w PPK? To można obliczyć już teraz. Wystarczy skorzystać ze specjalnego kalkulatora na przykład na stronie https://ppk.info/strefa-pracownika/kalkulator/.
Aby otrzymać wynik, należy najpierw wprowadzić odpowiednie dane. Określ Twój wiek w chwili przystępowania do PPK oraz wysokość Twojego wynagrodzenia brutto. W kolejnym etapie należy podać wysokość składek płaconych przez pracownika i przez pracodawcę. Potem wystarczy jeszcze określić, do jakiego wieku chcesz oszczędzać oraz w jaki sposób wypłacisz pieniądze na emeryturze. Oczywiście należy pamiętać, że kalkulator pokazuje jedynie symulację, ponieważ końcowy i rzeczywisty poziom Twoich oszczędności zależy od bardzo wielu czynników, jak na przykład wzrost wynagrodzenia, wysokość opłaty za prowadzenie PPK itp.
Teraz czas na przykładową symulację. Założyliśmy, że uczestnik ma 35 lat w chwili przystępowania do PPK i będzie oszczędzał do 60. roku życia. Jego wynagrodzenie brutto to 3500, wpłata pracownika - 2%, pracodawcy - 1,5%. Po 25 latach oszczędzania uczestnik zgromadzi na PPK 81 372 zł. Jednorazowo wypłaci 20 343 zł, a co miesiąc otrzyma w 120 ratach 509 zł.
Pracownicze Plany Kapitałowe to program dobrowolny, ale warto wziąć go pod uwagę, planując swoją przyszłość na emeryturze. Środki zgromadzone na PPK staną się bowiem realnym wsparciem i dodatkiem do świadczeń wypłacanych z ZUS-u, a te nie będą przecież wysokie w większości przypadków.
 

+ 0 głosów: 0 (0%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (9)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Belfer
7 miesięcy temu ocena: 100%  9
Ja zrezygnowałem to kolejna tykająca bomba której nigdy nie dostaniesz...
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Nick
8 miesięcy temu ocena: 0%  8
To czy się zyska to na razie pieśń przyszłości. Wiadomo, że się na razie straci, bo pensja będzie automatycznie niższa. Czy się zyska (czy straci) to się okaże. Jeśli ZUS jest taki niewydolny to zamknąć tę nierentowną instytucję.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Ul9
8 miesięcy temu ocena: 100%  7
PPK sie oplaci tylko pod jednym warunkiem. Ze w okresie od wejscia w zycie Ustawy do momentu pierwszych wyplat (blizej konca tego okresu) Rzad nie wpadnie na pomysl: - dodatkowej oplaty przeksztalceniowej - przelewu do ZUS - " ale i choc te srodki dalej beda Wasze" - podatku od wyplaty
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ julitta
8 miesięcy temu ocena: 0%  6
PPK jest idealnym odwzorowaniem tego w jaki sposób ludzie dodatkowo oszczędzają chociażby w wielkiej Brytanii. I tam sa zadowoleni z takiej formy odkładania dodatkowych pieniędzy.Oczywiście wymagało to czasu aby się przekonali ,ale i u nas myśle Polacy dojrzeją do tego.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ A winnych nie będzie
7 miesięcy temu 5
Taaa!! Aż przyjdą następne wybory i jednej nocy kasa zniknie i pojawi się na koncie kolegów z 500 plus. Nie ma głupich. Raz zajumali, zajumaja 2 raz.
~ Irena
9 miesięcy temu ocena: 0%  4
Każdemu bedzie dane tyle na ile go stać. PPK zrobili wlasnie po to, zeby przecietnego Polaka bylo wreszcie stac na odłożenie paru groszy. nie chodzi o oszczedzanie milionow, bo to nie ten program, to nie jest zaden fundusz emerytalny - ale raczej cos na zasadzie dodatkowej opcji oszczednosci przez inwestowanie
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Nigdy więcej
9 miesięcy temu ocena: 100%  3
I znowu nie wiadomo kto, nie wiadomo kiedy pieniądze zajuma. A winnych nie będzie.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ zulka
8 miesięcy temu ocena: 0%  2
Ach to nie jest tak .W przypadku PPK jest wszystko wyjaśnione w prosty sposób. Tu nie ma żadnych przekrętów .Środki sami wpłacamy i mamy do nich cały czas dostęp.Sa dziedziczone więc nawet po naszej śmierci nasi bliscy będą mieli do nich dostęp
~ joleńka
9 miesięcy temu ocena: 50%  1
Czy się będzie opłacało to się dopiero okaże tak naprawdę. Ale sądząc po tym co się dzieje w innych krajach to u nas będzie podobnie. Trzeba tylko jakoś ludzi zachęcić, bo jeśli oni nie zrobią pierwszego kroku to nici z oszczędzania
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji