Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy po raz kolejny przedłużony

21 dni temu    4.01.2021
komentarzy 0 ocen 2 / 0%
A A A
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy po raz kolejny przedłużony Dodatkowy zasiłek opiekuńczy po raz kolejny przedłużony  fot. Zdjęcie poglądowe

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy został po raz kolejny przedłużony. Jeśli zatem musisz zostać z dzieckiem w domu, możesz się starać o to świadczenie.

W obawie przed trzecią falą zachorowań na koronawirusa wprowadzona została narodowa kwarantanna i związane z nią dodatkowe obostrzenia.

W związku z tym, przedłużono także czas nauki zdalnej dla wszystkich uczniów szkół podstawowych i średnich co najmniej do końca ferii zimowych. W tej sytuacji rząd wydłużył również obowiązywanie dodatkowego zasiłku opiekuńczego dla rodziców, którzy muszą zostać z dziećmi w domu do niedzieli - 17 stycznia.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy - w jakich przypadkach przysługuje?

- zamknięcia żłobka, przedszkola, szkoły lub klubu dziecięcego z powodu COVID-19, do którego dzieci lub osoby dorosłe niepełnosprawne uczęszczały,

- niemożności zapewnienia opieki przez żłobek, klub dziecięcy, przedszkole, placówkę pobytu dziennego oraz inną placówkę lub podmiot zatrudniający dziennych opiekunów z powodu czasowego ograniczenia funkcjonowania tych placówek w związku z COVID-19,

- ograniczonego otwarcia powyżej wymienionych placówek.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje:

1. Rodzicom dzieci w wieku do lat 8.

2. Ubezpieczonym rodzicom dzieci:

- do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności,

- do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności,

- do 24 lat, które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego,

- ubezpieczonym rodzicom lub opiekunom osób pełnoletnich niepełnosprawnych, zwolnionym od wykonywania pracy z powodu konieczności zapewnienia opieki nad taką osobą.
 

Kto może liczyć na 100-procentowy zasiłek chorobowy?
 

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy - co trzeba zrobić, żeby go dostać?

Należy złożyć u swojego pracodawcy albo zleceniodawcy oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem. Wzór oświadczenia dostępny jest na stronie www.zus.pl.

Z kolei osoby prowadzące własną firmę, takie oświadczenie składają w ZUS. Mogą je wysłać przez internet, za pomocą Platformy Usług Elektronicznych ZUS. Taki dokument jest niezbędny do wypłaty zasiłku.

Dodatkowego zasiłku nie wlicza się do limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym przyznawanego na tzw. ogólnych zasadach.

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

 

 

+ 0 głosów: 2 (0%) 2 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (1)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Gość
21 dni temu ocena: 100%  1
A w poprzednich latach, czy też w wakacje letnie rodzice dostawali opiekuńcze? W ferie też nie Nie rozumiem dlaczego teraz PiS robi takie rozdawnictwo.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji