Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY

Dziś rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

› Aktualności 14 dni temu    1.08.2020
Redakcja
komentarzy 0 ocen 4 / 25%
A A A

Dziś - 1 sierpnia - mija 76. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. 

Powstanie Warszawskie jest określane jako największy zryw ruchu oporu w okupowanej Europie, ale jednocześnie jako największa klęska w naszych współczesnych dziejach.

31 lipca Komendant Główny Armii Krajowej generał Tadeusz Bór Komorowski wydał rozkaz pułkownikowi Antoniemu Chruścielowi ("Monterowi") do rozpoczęcia akcji zbrojnej przeciwko niemieckiemu okupantowi w dniu 1 sierpnia o godzinie 17.00.


Powstanie, według jego przywódców, miało trwać zaledwie kilka dni. Stało się jednak inaczej. Ciężkie  walki trwały przez 63 dni. W tym czasie słabo uzbrojeni powstańcy walczyli o każdy budynek. Do działań militarnych używano nawet dzieci. Powstanie doprowadziło do tragedii ludności cywilnej i zakończyło się klęską.

Już na samym początku, w ciągu trzech dni od 5 do 7 sierpnia, podczas tak zwanej "Rzezi Woli" Niemcy wymordowali ponad 50 tysięcy meżczyzn, kobiet i dzieci. Była to to jedna z największych masowych zbrodni w historii świata.

W trakcie całego powstania zginęło około 16 tys. polskich żołnierzy, 6 tys. odniosło rany, a 17 tys. trafiło do niewoli, z czego większość już nie wróciła. Wymordowanych zostało prawie 200 tys. cywilnych mieszkańców miasta. 70 tys. wywieziono do obozów koncentracyjnych, a 165 tys. - na roboty do Rzeszy. 350 tys. zostało wypędzonych, a stolicę Polski zrównano z ziemią. Wszyscy dowódcy powstania przeżyli.

Do dziś trwa spór o sens powstania. Wydanie rozkazu do walki w tamtym czasie i ówczesnych warunkach, niektórzy z powstańców oceniali jako błąd.
[Rozmowa z powstańcem Stanisławem Likiernikiem]

Powstanie krytykował także gen. Władysław Anders, ówczesny dowódca 2. Korpusu Polskiego „Wywołanie powstania uważamy za ciężką zbrodnię i pytamy się, kto ponosi za to odpowiedzialność” - pisał do gen. Mariana Kukiela, ministra obrony narodowej.

Z drugiej strony, jak czytamy w broszurze "Powstańcy warszawscy" wydanej przez Instytut Pamięci Narodowej, Powstanie Warszawskie pod względem politycznym miało ogromne znaczenie. Rozpoczynając je, Polacy zademonstrowali dążenie do odzyskania i utrzymania niepodległości. Armia Krajowa i władze Polskiego Państwa Podziemnego zamierzały ujawnić się i wystąpić w roli gospodarza wobec Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego - utworzonego w Lublinie na polecenie Józefa Stalina. Niestety, cele te nie zostały osiągnięte.

Dla uczczenia ofiar powstania, dziś pod Pomnikiem Żołnierza w Rawiczu zostaną złożone kwiaty. W całej Polsce o godzinie 17.00, "godzinie W" zawyją syreny.

+ 1 głosów: 4 (25%) 3 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (1)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Rawiczanka
14 dni temu ocena: 33%  1
Chwała Bohaterom
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji