Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY

Dźwięki dobiegające z fary przeszkadzały parafianom. Proboszcz usłyszał zarzut

› Aktualności 15 dni temu    10.01.2021
komentarzy 72 ocen 87 / 84%
A A A
 fot. archiwum

RAWICZ / Policja prowadzi postępowanie dotyczące zakłócania przez proboszcza parafii pw. Chrystusa Króla i Zwiastowania NMP spokoju w centrum miasta - poprzez emisję, m.in. pieśni z głośników na kościele farnym.

Proboszcz parafi i ks. Wojciech Prostak* usłyszał zarzut z art. 51 kodeksu wykroczeń.

- Jest to przykra sprawa, bo dalszy ciąg będzie miała w sądzie - skomentował ksiądz podczas mszy 1 stycznia.

Do zakłócania spokoju - poprzez zewnętrzne głośniki – miało według policji dochodzić między marcem a wrześniem 2020 roku.

- 22 grudnia dostałem wezwanie z policji rawickiej do stawienia się na komendę w celu złożenia zeznań w charakterze podejrzanego o wykroczenie z artykułu 51 paragraf 1 - kto krzykiem, hałasem, alarmem lub innymi wybrykami zakłóca spokój, porządek publiczny podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny. Zostałem oskarżony przez mieszkańców parafii, mieszkańców Rawicza – żalił się ksiądz podczas homilii na noworocznych mszach.

Do proboszcza wystosowano petycję
Wcześniej parafianie starali się polubownie nakłonić księdza do wyciszenia nagłośnienia.

- Większość mieszkańców to osoby pracujące 5-6 dni w tygodniu, mające zaledwie jeden dzień na odpoczynek oraz małe dzieci. Każdego dnia od wczesnych godzin porannych, aż do wieczornych zmuszeni jesteśmy wysłuchiwania wszystkich nabożeństw i towarzyszących im pieśni - napisali w petycji, która trafiła także do Kurii, Starostwa powiatowego, urzędu Gminy w Rawiczu, na policję oraz do naszej redakcji. Podpisało się pod nią około 100 parafian.
 

Proboszcz Wojciech Prostak oświadczył, że transmisje dźwięku z mszy ograniczył do terenu przykościelnego i zlikwidował nagrania emitowane z wieży po godz. 21.00.

Rada Powiatu: Petycja bezzasadna
Rada Powiatu, która rozpatrywała petycję mieszkańców podczas październikowej sesji, uznała ją za nieuzasadnioną.

Innego zdania jest policja.
W ostatnich dniach grudnia proboszcz fary został wezwany do złożenia wyjaśnień.
Księdzu został przedstawiony zarzut z art. 51 kodeksu wykroczeń.

- Jako osoba odpowiedzialna za funkcjonowanie parafii, odtwarzał z głośników zewnętrznych muzykę od marca do września 2020 roku, czym zakłócił spokój mieszkańców miasta Rawicza - informuje asp. sztab. Beata Jarczewska.

Jak wynikało z zeznań zgłaszających, do uciążliwości miało dochodzić od godzin wczesnoporannych do wieczornych. - Nie mieliśmy podstaw, by odmówić wszczęcia tego postępowania. Materiał dowodowy został zebrany i pozwolił na postawienie zarzutu. Chcemy, żeby sprawę rozstrzygnął sąd - tłumaczy policjantka.

* Ksiądz wyraził zgodę na podanie imienia i nazwiska

AKTUALIZACJA 10.01.2021 g.21.00

Na stronie internetowej parafii pw. Chrystusa Króla i Zwiastowania NMP pojawiło się oświadczenie ks. Józefa Podemskiego, byłego proboszcza parafii. Oświadczenie było odczytywane podczas niedzielnych mszy. Były proboszcz broni w nim obecnego, podkreślając, że głośniki zostały zamontowane około 25 lat temu. Uważa też, że Kościół Katolicki jest w Polsce prześladowany.

- Dziwi mnie jednak fakt, że oskarżenie to pojawia się w czasie kiedy środowiska antykościelne dokonują niespotykanego dotąd przeogromnego ataku na kościół, kapłanów, oraz ludzi wierzących. Używa się kłamstw, pomówień, kpin, profanacji wartości najświętszych jak Eucharystii, procesji eucharystycznych (Bożego Ciała) czy przeróżnych ośmieszeń obrazów Matki Bożej. Nie cofają się nawet przed dewastacją świątyń czy przemocą fizyczną na kapłanów, szuka się wszelkich okazji by kościołowi i kapłanom dokucza, a jeśli się znajdzie jakiś paragraf ukarać, by wypchnąć kościół w ogóle z przestrzeni publicznej. - napisał między innymi były proboszcz. 

+ 73 głosów: 87 (84%) 14 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.