Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY

Elektrownia słoneczna nad zalewem? Burmistrz Jutrosina interweniuje

› Aktualności miesiąc temu    28.11.2020
Honorata Dmyterko
komentarzy 12 ocen 5 / 80%
A A A
 fot. J. Miśkowiak

Dwie instalacje fotowoltaiczne wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną mają powstać nad jutrosińskim zalewem.

Inwestorem jest państwowe przedsiębiorstwo - Wody Polskie.

Pierwsza z inwestycji nad zalewem - jak dowiedzieliśmy się w biurze prasowym Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie - przewiduje budowę i eksploatację dwóch systemów o mocy do 1 MW każda.

Panele mają łącznie objąć powierzchnię około 3,5 ha.

„Natomiast druga inwestycja polegać będzie na budowie i eksploatacji instalacji fotowoltaicznej o mocy do 18 MW na terenie około 25 ha” - czytamy w e-mailu przesłanym do redakcji przez Zespół Komunikacji i Społecznej i Edukacji Wodnej we Wrocławiu.

Na jakim etapie są przygotowania do budowy elektrowni? Jak ustaliliśmy, opracowywana jest niezbędna dokumentacja inwestycji.

„Ma ona pozwolić na uzyskanie odpowiednich decyzji niezbędnych do jej zrealizowania” - informują w e-mailu pracownicy Wód Polskich. Od tych procedur - jak przekazano - uzależniony jest termin budowy.

Na tym etapie przygotowań realizacja inwestycji jest zakładana na 2022 rok. Więcej szczegółów przedsiębiorstwo - jak na razie - nie podaje.

Ustaliliśmy, że panele mają być budowane w obrębie ewidencyjnym Pawłowa, a konkretnie w rejonie wiatraka. Inwestycja może więc wpłynąć na planowane nad zalewem treningi i zawody paralotniarskie.

- Zarówno treningi, jak i zawody w 2021 roku mogłyby odbywać się w dotychczasowej formie, jednak w latach kolejnych należałoby rozpatrzyć inną lokalizację nad zbiornikiem wodnym Jutrosin, co obecnie jest przedmiotem analiz prowadzonych przez Wody Polskie - Zarząd Zlewni w Lesznie, który administruje tym terenem” - informują Wody Polskie.

W sprawie interweniuje burmistrz Romuald Krzyżosiak, który nie zgadza się z lokalizacją inwestycji. Wysłał w tej sprawie pismo do Wód Polskich. Szczegóły we wtorkowym wydaniu Życia Rawicza.

 

+ 4 głosów: 5 (80%) 1 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (12)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ xxxxx
miesiąc temu ocena: 92%  12
I tu się trzeba zapytać poprzedniej władzy w jakim celu oddali teren na zalewem nie musieli tego robić ale nasza rada głosowała za oddaniem terenu po co w jakim celu kto miał w tym interes na pewno nie gmina a może było to do odkręcenia pytanie czy rada działała na szkodę gminy ?? Ale czy ktoś coś zrobił w tej sprawie chyba nie a teraz już raczej za pózno
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Mieszkanka
miesiąc temu ocena: 94%  11
Dziękuję Bosman, że przypomniałeś o dzielnicach Jutrosina. A Wstyd chyba nie z Jutrosina skoro nie wie.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Bosman
miesiąc temu ocena: 91%  10
A pamiętasz "Mieszkanko " gdy kąpaliśmy się na "Górzysku " , ile było radości , ile było ryb ...poili rolnicy krowy , myli konie , i nikt nie robił z tego problemu ....nawet ryby , a na 3 mostku jak się dawało kopa do wody ? Jaka szeroka była Orla , kto to pamięta ... i to był prawdziwy urok Jutrosina .....a dzisiaj kłótnie , niesnaski .....a póżniej postępująca cywilizacja i głupota doprowadziły do dzisiejszego stanu ... no cóż sentyment mój wziął się z tego , że nie mieszkam w ukochanym Jutrosinie .. 50 lat .....ale wrócę .!!!
~ Shiva
miesiąc temu ocena: 13%  9
Panele fotowoltaniczne sa w miare ok ale wiatrakom stanowczo mówię NIE ! Poszukajcie sobie informacji na ten temat,oj sie zdziwicie !
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Logiczn€my$leni€
miesiąc temu ocena: 40%  8
Elektrownie węglowe są złe, jak jest możliwość wybudowania elektrowni słonecznej to ludziom źle. Ogarnijcie się, każdy z prądu korzysta a gdzieś go trzeba produkować czemu by nie w Jutrosinie.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Wstyd
miesiąc temu ocena: 44%  7
Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie nie jest przedsiębiorstwem państwowym, gdzie tu rzetelność dziennikarska?
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Bartek
miesiąc temu ocena: 100%  6
" Wody Polskie" jest to spółka z udziałem skarbu państwa !!!!! Po prostu -po prostu wstyd , że "Wstyd " o tym nie wie !!!
~ Kontra
miesiąc temu ocena: 58%  5
Możecie im nadmuchać... Wody Polskie to PiSiory. Zrobią to co zechcą i nikt temu nie przeszkodzi, a głos ludzi nic dla nich nie znaczy. Bambry i emeryci wybrali nam ten rząd i mamy to co mamy.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ pelasia
miesiąc temu ocena: 84%  4
Po co nam to było , jeszcze się nie zaczęło a już się skończyło .Ostrzegałam przed tą inwestycją , ale wszyscy się nią chełpili , dzisiaj jest zachłyśnięcie. Tak , tak panie były burmistrzu Z, K....rek , panie I. M......wski , wiatrak i inne " atrakcje " wyjdą nam bokiem .Ale Jutrosinianin mądry po szkodzie .
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Mieszkanka
miesiąc temu ocena: 80%  3
Jako mieszkanka północnej dzielnicy Jutrosina też się nie zgadzam
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Bosman
miesiąc temu ocena: 100%  2
Tak , są dzielnice od zarania dziejów ....jest dzielnica o nazwie ,"GÓRZYSKO" , "NIDERLANDY" ,"RYNEK ", była kiedyś , " ŻYDOWSKA ,NIEMIECKA " ,......
~ Wstyd
miesiąc temu ocena: 31%  1
Są w Jutrosinie dzielnice?