Jak uzyskać od dzieci pomoc materialną?

Opublikowano:
Autor:

Jak uzyskać od dzieci pomoc materialną? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

Jestem osobą starszą i schorowaną. Mój mąż nie żyje od kilku lat. Mieszkam sama i mam niewielką emeryturę. Często nie starcza mi na leki i jedzenie. Z trudem reguluję opłaty. Mam trójkę dzieci, ale nie mogę liczyć na ich pomoc, chociaż są dobrze sytuowane. Wszystkie wyprowadziły się do dużych miast i nie utrzymują ze mną kontaktu. Słyszałam, że mogę domagać się od dzieci alimentów. Nie chciałabym tego robić, ale nie mam już wyjścia. Jak uzyskać od dzieci pomoc materialną? \r\n

Zgodnie z Kodeksem rodzinnym i opiekuńczym, rodzic może domagać się od swoich pełnoletnich dzieci alimentów na zaspokojenie swoich potrzeb, jeżeli żyje w niedostatku. Przez niedostatek należy rozumieć niemożność zaspokojenia przez rodzica podstawowych potrzeb. Zachodzi on wtedy, kiedy rodzic nie ma pieniędzy na jedzenie, na podstawowe leki, mieszkanie, media. Opisana przez Panią w liście sytuacja wskazuje na życie w niedostatku w rozumieniu art. 133 § Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.
Do alimentacji na rzecz rodzica zobowiązane są wszystkie dzieci, jednak nie w stopniu równym. Oceniając obowiązek alimentacyjny należy wziąć pod uwagę sytuację majątkową każdego ze zobowiązanych i jego możliwości zarobkowe. Może być zatem taka sytuacja, w której każdy ze zobowiązanych będzie łożył alimenty, niektórzy z nich albo żadna osoba z uwagi na brak możliwości finansowych. W Pani przypadku, jeżeli każde z dzieci ma dobrze płatną pracę, sąd najprawdopodobniej obciążyłby każde z nich proporcjonalnie do ich możliwości.
W celu dochodzenia alimentów, należy wnieść pozew do sądu rejonowego, który jest właściwy dla miejsca zamieszkania uprawnionego. Dla Pani takim sądem jest Sąd Rejonowy w Lesznie Wydział XIII Rodzinny i Nieletnich z/s w Rawiczu. W pozwie musi Pani wskazać osoby pozwane, czyli w tym przypadku dzieci oraz podać ich adresy zamieszkania. W żądaniu pozwu winna Pani wskazać kwotę alimentów, jakiej domaga się Pani od każdego z pozwanych z osobna. Roszczenie alimentacyjne nie jest solidarne i nie może być dochodzone w ten sposób przed sądem. Każdy ze zobowiązanych może odpowiadać za alimenty tylko we własnym zakresie, stosownie do swoich możliwości. Wniesienie pozwu o zasądzenie alimentów jest zwolnione z opłat. W uzasadnieniu tego pozwu należy wykazać sytuację majątkową powoda, to znaczy niedostatek oraz jego przyczyny. 

\r\n

Wojciech Dominiak
adwokat
Adwokacka Spółka Partnerska Malczewski Stoczczak Matyaszczyk w Rawiczu

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE