Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY

Jakie zasady będą obowiązywać podczas niedzielnych wyborów?

› Aktualności 5 miesięcy temu    23.06.2020
Redakcja
komentarzy 8 ocen 5 / 40%
A A A
 fot. Adobe Stock

Wyjątkowy charakter mają tegoroczne wybory prezydenckie w związku z trudną sytuacją epidemiologiczną w naszym kraju. Ich zorganizowanie nie jest łatwe nie tylko ze względu na reżim sanitarny i wymogi ministerstwa zdrowia, ale także ze względu na skrócenie czasu na przygotowanie.

Normalnie kalendarz wyborczy trwa mniej więcej trzy miesiące. Jeśli chodzi o wybory do Parlamentu Europejskiego oraz do Sejmu i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, które odbyły się w zeszłym roku, samorządy miały na ich przygotowanie kilka miesięcy. Natomiast, na zorganizowanie wyborów prezydenckich, zarządzonych na dzień 28 czerwca, były tylko 3 tygodnie.

Reżim obowiązuje wyborców i członków komisji

Członkowie komisji powinni być wyposażeni w jednorazowe rękawice ochronne, w lokalu - w widocznym miejscu - powinien znajdować się płyn do dezynfekcji rąk (z wykorzystaniem dla wyborców). Jeśli chodzi o ochronę ust i nosa - członkowie, którzy obsługują wyborców, powinni siedzieć w maseczkach medycznych. Z kolei pracującym we własnym gronie do osłony twarzy wystarczy przyłbica. - Stanowiska pracy poszczególnych członków komisji powinny być oddzielone od siebie w odległości 1,5 metra - wyjaśnia Joanna Neczyńska, dyrektor delegatury PKW w Lesznie. Gminy składały zamówienia do delegatur Krajowego Biura Wyborczego na materiały i środki potrzebne dla ochrony członków obwodowych komisji wyborczych, jak również samych wyborców, którzy przystąpią do głosowania 28 czerwca. - Poprzez urzędy wojewódzkie te środki czystości, płyny dezynfekujące, maseczki czy przyłbice - wszystko zostanie dostarczone - zapewnia dyrektor Neczyńska.

Nie szukano nowych lokali

Rozporządzenie ministra zdrowia mówi o tym, że w lokalu wyborczym może przebywać w jednym czasie maksymalnie 1 osoba na 4 m2, wyłączając członków obwodowej komisji wyborczej, mężów zaufania czy obserwatorów społecznych. W większości gmin nie trzeba było szukać nowego lokalu wyborczego. Mogą jednak zdarzyć się sytuacje, że w tych mniejszych lokalach, przy dużym natężeniu cześć wyborców będzie musiała poczekać w kolejce na zewnątrz. - Oczywiście z zachowaniem reżimów sanitarnych i dystansu społecznego, jaki nas obowiązuje - zwraca uwagę Joanna Neczyńska. Z doświadczenia wiadomo, że największe obciążenia obwodowe komisje mają po mszach świętych - wtedy najwięcej ludzi udaje się do lokalu wyborczego.

Ze stołów zniknie zielone sukno

Do lokalu wyborca może wejść z zakrytą twarzą, najlepiej w rękawiczkach ochronnych. Dla jego bezpieczeństwa, jak i członków komisji zarządzono, aby stoły wewnątrz nie były pokryte suknem, ani żadnym innym „wchłanialnym” materiałem. W lokalu wyborczym wentylator powinien być włączony na stałe, powierzchnie takie jak klamki, urny wyborcze, blaty stołów, urządzenia, uchwyty, włączniki światła i inne powierzchnie, urządzenia higieniczno-sanitarne, w tym armatura, mają być przemywane płynem do dezynfekcji przed przystąpieniem obwodowej komisji do pracy - nie częściej niż co godzinę, ale co najmniej 6 razy w czasie trwania głosowania. - Może być do tego osoba wyznaczona z zewnątrz, a mogą to robić członkowie komisji, ale uczulamy, by nie naruszało to ich obowiązków, aby mieli możliwość wykonywania swoich podstawowych zadań. Aby nie doszło do sytuacji, ze wyborcy czekają, a ktoś z komisji wyciera klamki - ostrzega Joanna Neczyńska, dyrektor delegatury PKW w Lesznie. 

+ 2 głosów: 5 (40%) 3 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (8)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Elwira
4 miesiące temu 8
Cześć! Na imię mam Elwira, mam 23 lata. Chcę znaleźć mężczyznę do miłych spotkań i kontaktu w nudne dni. Z przyjemnością odpowiem wszystkim samotnym bo sama czuję się samotna, napisz do mnie na stronie randkowej gdzie spokojnie moglibyśmy pogadać, również na stronie znajdziesz moje odważne fotki mój profil to : www.milepanie.pl/elwirka...
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ człowiek
5 miesięcy temu 7
pozdrawiam trolli z komentarzy, którzy udowadniają swoją próżność i bezsens sekcji komentarzy na portalach z newsami
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ SORT
5 miesięcy temu ocena: 0%  6
BYŁYHBY PROSTE TYLKO SYF PEŁO ZABLOKOWAŁ NAJBEZPIECZNEIJSZE KORESPONDENCYJNE ...........~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~!!!!!!!!!!!!!!!!!! PO CO ZEBY ZMIENIC KANDYDATA TYLKO PO TO
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Duda
5 miesięcy temu ocena: 30%  5
Kandydat jest tylko jeden.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ ~
5 miesięcy temu ocena: 17%  4
AD pierwsza tura !
~ pytanie
5 miesięcy temu ocena: 60%  3
Czyli teraz juz tylko raz na tydzień będa informacje o covidzie w naszym powiecie? Prosze odpisać Szanowna Redakcjo
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ B.
5 miesięcy temu ocena: 71%  2
Moglibyście podać informację, że do weryfikacji tożsamości członek komisji ma obowiązek poprosić wyborcę o odsłonięcie twarzy poprzez uchylenie maseczki. W mojej opinii mogą z tym być problemy ponieważ ludzie nie będą chcieli tego robić. Więc lepiej, żeby byli na to przygotowani.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Gość
5 miesięcy temu ocena: 54%  1
Wybory miały odbyć się 10 mają. Teraz nawet Szumowskiego nie pokazują. Mamy więcej zakażeń dobowo niż Niemcy a ich jest ponad 60mln. W ogóle nie wiem czy iść na wybory.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji