Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY

Jakie znacie wróżby andrzejkowe? Zapytaliśmy rawiczan [FILM]

› Aktualności 8 miesięcy temu    30.11.2019
Jakub Sławiński
komentarzy 4 ocen 5 / 80%
A A A
 fot. adobestock

Kiedyś był to wieczór przeznaczony wyłącznie dla niezamężnych kobiet. Dzisiaj jest to zabawa dla wszystkich - zarówno najmłodszych, jak i tych starszych. Lanie wosku przez klucz i układanie butów to tylko niektóre z wróżb andrzejkowych. Od czego wywodzi się ten zwyczaj?

Andrzejki obchodzono dawniej w nocy z 29 na 30 listopada, czyli w wigilię świętego Andrzeja, patrona Szkocji, Grecji i Rosji. Dzień ten przypada na końcu roku liturgicznego, a to ostatnia chwila na zorganizowanie hucznej imprezy przed okresem Adwentu. 

Kiedyś wszystkie zabawy związane z Andrzejkami zarezerwowane były wyłącznie dla panien i miały wyłącznie charakter matrymonialny. Tego wieczoru panie miały poznać, czy w najbliższym czasie spotkają swojego przyszłego męża. W zabawie nie brały udziału kobiety w ciąży, ponieważ uważano, że podczas odprawiania wróżb na ziemię schodzą duchy, które mogłyby zaszkodzić nienarodzonemu dziecku. A co z mężczyznami? Oni również wróżyli, ale dzień wcześniej, w tak zwane Katarzynki. W zabawie brali udział wyłącznie kawalerowie.

Nie znamy dokładnego pochodzenia tego święta. Niektórzy wskazują, że może ono wywodzi ćwiczenia się ze starożytnej Grecji. Inni natomiast doszukują się pochodzenia w wierzeniach starogermańskich, czy celtyckich. Początkowo wróżby traktowano bardzo poważnie. Odbywały się one indywidualnie, w odosobnieniu.

Najbardziej popularną z wróżb jest lanie wosku przez dziurkę od klucza. Kształt wylanego wosku miał mówić o charakterze przyszłego męża. Kształt psa, czy kota oznaczał, że przyszły wybranek będzie dobrym przyjacielem.

Były też wróżby z udziałem zwierząt. Dwanaście panien siadało wokół psa trzymając w ręku kawałek kiełbasy, lub innego przysmaku. Zgodnie z wierzeniem pierwszej, do której podszedł pies przepowiadano ślub. 

Zgodnie z innym starym zwyczajem, panny rozbierały się do naga i biegły do drewutni. Pierwsza z nich, która wróciła z naręczem drewna mogła szykować się do ślubu.

Dziś już te tradycje zamierają.
Postanowiliśmy zapytać rawiczan jakie znają wróżby związane z Andrzejkami. Zobacz film:

+ 4 głosów: 5 (80%) 1 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (7)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Kurka
8 miesięcy temu 7
Pozdrowionka dla kogucika
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ cudoki
8 miesięcy temu 6
Dziurka od klucza jest w zamku, i przez nią raczej wosku nikt nie przeleje, a to to raczej będzie jakież pokrętło, uchwyt.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Wi
8 miesięcy temu 5
Moja sąsiadka też ma fajną dziurke pozdrawiam Jagode ;*
~ Grzegorz Pieluszka
8 miesięcy temu ocena: 50%  4
Kolejny żenujący reportaż wideo. Tydzień temu było dno odnośnie zimy stulecia.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Lemingi
8 miesięcy temu ocena: 0%  3
Ty nie robisz nic więc ciężko cie pocisnac kmiocie
~ Ha. Ha
8 miesięcy temu ocena: 67%  2
Ha, ha, ha! Ale śmiesznie przekręciłeś mu nazwisko. Bąki zrywać! Chodzisz jeszcze do podstawówki i lubisz się przezywać, prawda?
~ Karo :)
8 miesięcy temu ocena: 100%  1
"dziurka" piszemy pezez "u"zwykłe
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji