Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY

Koronawirus. Rząd wprowadził nowe obostrzenia

› Aktualności› Wydarzenia miesiąc temu    23.10.2020
Dawid Bela
komentarzy 30 ocen 4 / 50%
A A A
 fot. Adam Guz/KPRM

Koronawirus. Premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że od jutra zostaną wprowadzone kolejne obostrzenia. 

- Musimy zahamować przyrosty zakażeń - powiedział premier. - Przed nami krytyczny tydzień. W nim przesądzi się, czy będziemy mieli do czynienia z eskalacją pandemii. Niestety, spełniają się czarne scenariusze. Jeżeli ta tendencja by się utrzymała, to w przyszłym tygodniu bedziemy narażeni na 20-25 tys. dziennych zachorowań -dodał minister zdrowia Adam Niedzielski.

Premier przedstawił zasady, jakie będą od jutra obowiązywały w Polsce. Cały kraj stanie się strefą czerwoną.

Szkoły
Uczniowie klas szkół podstawowych IV-VIII będą uczyli się w trybie zdalnym. - Po to, by zmniejszyć kontakty społeczne - powiedział Mateusz Morawiecki. Uczniowie klas I-III nadal będą mogli chodzić do placówek oświatowych - w trybie stacjonarnym.

W godzinach 8.00 - 16.00, w dniach nauki szkolnej, osoby do 16. roku życia będą mogły się przemieszczać wyłącznie pod opieką dorosłego. Uczniowie klas ponadpodstawowych i studenci pozostają w trybie zdalnym.

Gastronomia
Nowe ograniczenia czekają prowadzących działalność gastronomiczną. W kawiarniach i restauracjach nie będzie można spożywać posiłków. Możliwe będzie prowadzenie działalności "na wynos" i "na dowóz". Takie restrykcje mają obowiązywać przez najbliższe dwa tygodnie, z możliwością przedłużenia tego okresu. - Wiem, że to trudna wiadomość dla właścicieli, prowadzących (te lokale - przyp. red.) i klientów. Zdaniem specjalistów, analizujących ten temat od strony naukowej, w pomieszczeniach gastronomicznych znajduje się dość dużo osób na niewielkiej powierzchni i w związku z tym dochodzi tam do częstych zakażeń. Z oczywistych względów maseczka nie jest tam używana, a pomieszczenia te są słabo wietrzone. A wietrzenie, obok dystansu, dezynfekcji i maseczek, jest niezwykle ważnym elementem zapobiegania rozprzestrzeniania koronawirusa - powiedział Mateusz Morawiecki. 

Życie gospodarcze i społeczne
Zawieszona zostanie działalność sanatoriów, z możliwością dokończenia już trwających turnusów. W placówkach handlowych będzie mogło przebywać do 5 osób na kasę w sklepie do 100 metrów kwadratowych, a w tych powyżej 100 metrów kwadratowych - 1 osoba na 15 metrów kwadratowych. W transporcie publicznym będzie mogło być zajęte 50% miejsc siedzących lub 30% wszystkich miejsc. 

Ograniczeniu do pięciu osób - spoza gospodarstwa domowego - ulegają imprezy, spotkania, zebrania oraz zgromadzenia publiczne. Nie podlegają tej regulacji ci, którzy razem mieszkają czy odbywają spotkania służbowe.

Apel do seniorów
Rządzący apelują o ograniczenie przemieszczania się osób 70+. Wyjątki mają stanowić: wykonywanie czynności zawodowych, zaspokajanie niezbędnych potrzeb życia codziennego i sprawowanie lub uczestnictwo we sprawowaniu kultu religijnego. - Seniorzy, zostańcie w domach. To uchroni wasze życie i zdrowie - apelował premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że osoby starsze nie zostaną pozostawione same sobie. Ma zostać uruchomiony Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów. Będą w nim przedstawiciele różnych instytucji - w tym m.in. żołnierze, harcerze czy wolontariusze. Została już uruchomiona infolinia dla seniorów pod numerem telefonu: 22 505 11 11. - Konsultant zbierze informacje, konkretne dane, które będą przekazane do Ośrodka Pomocy Społecznej. Konkretna osoba z ośrodka lub wolontariusz do państwa domu trafi, skontaktuje się i niezbędne produkty zostaną dostarczone - powiedziała minister Marlena Maląg.

- Te obostrzenia są poważne. Liczę na to, że gospodarka będzie dalej pracować na obrotach znacząco szybszych niż wiosną. Nie zamykamy różnego rodzaju zakładów produkcyjnych czy usługowych. Apelujemy, że wszędzie tam powinny obowiązywac ścisłe i bezwzględne zasady sanitarne. Muszą one obowiązywać po to, by te zakłady mogły funkcjonować za tydzień, dwa i w dalszej perspektywie - stwierdził premier. - Gdyby te obostrzenia nie działały, będziemy musieli dalej dokonywać głębszego zamknięcia poszczególnych dziedzin życia społecznego, kulturalnego i gospodarczego - dodał. 
 

+ 2 głosów: 4 (50%) 2 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (30)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ ===
miesiąc temu ocena: 100%  30
Gargamel coś pierdolił,że będziemy w kościele listę obecności podpisywać. To już nie jest śmieszne... PIS WON!!!
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ ...
miesiąc temu ocena: 100%  29
Prawda. Niby kaczka a jednak ŚWINIA !!!
~ Bodzio XP
miesiąc temu ocena: 100%  28
Do tych co prowadzą Firmy jeszcze , zatrudniają na "czarno " lub "śmieciowe" możecie podziękować sobie że narażacie zdrowie ludzi co muszą jeszcze "biegać " w pracy - obozach po 10-12 h , bez soboty czy niedzieli , bez maseczek , bez dezynfekcji , zero szacunku dla pracowników , liczy się tylko norma i wasze dochody nie "robot 12h " i maseczki do kieszeni w razie "W" zakładać -jak w obozie , sklepy -ludzie wchodzą bez masek nie ma płynów dezynfekujących do rąk , itd itd - teraz jest tak jak jest -przez niedowiarków , wystarczy rano wcześnie popatrzeć na ulice co druga osoba bez maseczki i jak ma być dobrze . Gdzie ta ludzka solidarność , u nas jej nie ma ....pozdrawiam tych co chcą aby kiedyś było lepiej .
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ MG
miesiąc temu ocena: 86%  27
W Miejskiej Górkce targ na maksa, ludzi duża do tego żadnej osoby która by to kontrolowała, jak sądzę właścicielom targowiska zależy najbardziej na kasie. Jaki prezes taka firma. Jednak ludzie opamiętajcie się czy maseczka co dają czy nie trudno jeśli jest taki przepis to może trzeba go przestrzegać, jeżeli dzięki temu chociaż kilka osób będzie zdrowych.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ atom
miesiąc temu ocena: 100%  26
Skoro umieralność na wirusa jest taka duża to czemu ogólna jest mniejsza niż w zeszłym roku ? Co w latach poprzednich zabijało ludzi bez reklamy ?
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Jaorientalna
miesiąc temu 25
Moze liczba nie bedzie tak rosła jak ludzie przestaną sami chodzić sobie test zrobić?! Lekarz moze do chorego skierować osobe która wykona test jak faktycznie ma dosc duze objawy...a ludzie sami chodzą nakręcają się i stoją w kolejkach po to by zamknąć się w domu....a pozniej ze takie wysokie liczby zachorowań ten kto faktycznie potrzebuje niech zwróci się do lekarza...
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ jak ???
miesiąc temu ocena: 67%  24
Czyli co 15 latka dorosły musi odprowadzać i przyprowadzać za szkoły ?
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Bodzio
miesiąc temu ocena: 50%  23
Nie musi bo jest nauka zdalna ,dla informacji w jakim świecie żyjesz
~ Tak
miesiąc temu ocena: 50%  22
Tak i to za uszy bo tak jak napisałeś . Za (szkołą) takie smarki palą fajki i zazywaja dopalacze
~ Niedoszły Król
miesiąc temu ocena: 40%  21
Zawsze chciałem zostać królem. Korona to coś wspaniałego ,aha drogie Panie berło już mam i jestem bogaty także piszcie w komentarzach swoje oferty
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ pisiorskie kukiełki
miesiąc temu ocena: 78%  20
Pinokio w stolicy i w Rawiczu.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ ???
miesiąc temu ocena: 54%  19
Powinni zamknąć wszystko na dwa tygodnie jeśli twierdzą że chory po 10 dniach już jest zdrowy i w końcu byłby spokój może nikt nikogo już by nie zaraził
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Black Angel
miesiąc temu ocena: 73%  18
Byliśmy zamknięci 2tyg. i jak się to skończyło? Teraz masz tego efekt
~ QWE
miesiąc temu ocena: 92%  17
Czechy ludność 10 milionów ,pomimo wprowadzenia podobnych restrykcji mają 15 000 zakażeń dziennie. Szwecja 10 milionów mieszkańców ,dziennie około 1000 zakażeń ,bez wprowadzania ,tak zamordystycznych restrykcji. Kto ma rację ,zachodni model walki czy skandynawski?
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Wstyd
miesiąc temu ocena: 35%  16
Myślę że w twoich rozważaniach pominałeś tak ważne aspekty jak genetyka, struktura społeczeństwa i klimat
~ Leszek
miesiąc temu ocena: 100%  15
Minister jak wróżka wie ile będzie zchorowan. Czyli rząd planuje liczbe chorych na dany dzień.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Anka
miesiąc temu ocena: 100%  14
Znowu nierzetelny artykuł. Na gov.pl napisano: "W dniach nauki szkolnej, w godzinach 8:00-16:00 obowiązek przemieszczania się dzieci do 16. roku życia pod opieką rodzica lub opiekuna"
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Przez bezmozgow bez maseczek nigsybsie to nie skonczy
miesiąc temu ocena: 36%  13
W Polsce juz nigdy nie bedzie normalnie bo w narodzie bakuje dyscypliny. Zaraz wprowadza kolejny lockdown bo antymaseczkowcy (pajace) w koszulkach z napisem konstytucja uwazaja ze noszenie maseczek jest niezgodne z prawem. Tak swoja droga wirus wg wielu nie istnieje . Prawda jest taka ze istnieje i wielu ludzi umiera. Ciekawe czy wszyscy antymaseckowcy przezyja chorobe. PS odnosnie dyscypliny to prosze spojrzec jaki porzadek jest w Chinach albo w Korei
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Pawcio
miesiąc temu ocena: 0%  12
Do BlackAngel: Mialem na mysli polnocna bo tam do antymaseczkoecow strzelaja (gumowymi kulami albo ASG)i przynajmniej jest porzadek Do Piotr: Czemu w tobie tyle agresji ? Ta twoja znow puscila sie na miescie? Bo duzo facetow na miescie wie ze cierpisz na syndrom małego siusiaka
~ Black Angel
miesiąc temu ocena: 0%  11
PN czy PD ? Bo to robi różnice
~ .
miesiąc temu ocena: 100%  10
Noście noście. Selekcja naturalna zrobi swoje
~ Rawiczanin
miesiąc temu ocena: 25%  9
Jak ci się tak podoba w Chinach lub Korei, droga wolna nikt cię tu nie trzyma na siłę. Nikt nie będzie za tobą tęsknił .
~ PIZZA
miesiąc temu ocena: 100%  8
Zapraszamy dzisiaj na ostatnią PIZZE w sezonie. Żegnamy się z klientami i zapraszamy w 2021 roku, mamy nadzieję że przetrwamy. Trzymajcie się ciepło :)
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Bodzio XP
miesiąc temu ocena: 50%  7
Podziękujcie tym , co nie przestrzegali zasad bezpieczeństwa , tym co nie nosili maseczek , nie dezynfekowali rąk , czy nie wiedzieli że są zarażeni , zresztą ciekawe czy Wy nosiliście i nosicie maseczki , dezynfekcja itd ...... a teraz użalacie się nad sobą bo takich niedowiarków - jest JESZCZE NARAZIE DUŻO - kwestia czasu...2021 ???? może za kilka lat .
~ Leszek
miesiąc temu ocena: 17%  6
W duoie mam pizze korona jest wazniejsza
~ Jola
miesiąc temu ocena: 41%  5
Podziękuj tym którzy cały czas chodzili bez masek i przyczynili się do tego że zbankrutujecie
~ Wstyd
miesiąc temu ocena: 50%  4
Przyjadę ale nie wiem gdzie