Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M AA1 e-wydanie

KORONAWIRUS. Trudny czas dla przedsiębiorców

› Aktualności miesiąc temu    9.04.2020
Honorata Dmyterko
komentarzy 7 ocen 2 / 100%
A A A
 fot. archiwum

Wielu małych i średnich przedsiębiorców szuka sposobu na przetrwanie. Epidemia najbardziej „dotyka” firmy jednoosobowe, których właściciele poważnie myślą o zawieszeniu działalności gospodarczej.

Jak ustaliliśmy - póki co - bez postojów, czy kłopotów kadrowych, pracują duże rawickie firmy produkcyjne - Fritz Hansen (fabryka mebli), Rawag, Ferrpol czy Rawibox.
W niektórych firmach wprowadzono zasady bezpieczeństwa - np. zrezygnowano ze zmian nocnych, pracownikom mierzy się temperaturę, ogranicza się ilość osób w stołówce, zapewnia się płyn dezynfekujący, rękawiczki, czy maseczki.

- Zakład pracuje w miarę normalnie. Robimy wszystko z myślą o naszych pracownikach, by czuli się bezpiecznie. Po to wprowadziliśmy, m.in. system rotacji zmian, który się sprawdza - informuje Barbara Woźniak z Ferm Drobiu Woźniak, jednego z największych producentów jajek w Europie. - Wiadomo - w tej chwili nie myślimy o zysku, ale niwelowaniu strat - dodaje. 

W najgorszej sytuacji są małe, kilkuosobowe firmy oraz osoby na samozatrudnieniu.

- Musiałam zamknąć zakład, bo jestem na zwolnieniu lekarskim, ale sytuację mamy straszną - nie ukrywa fryzjerka z gminy Jutrosin.

- Gdybym nie miała odłożonych jakichś pieniędzy, to nie mielibyśmy z czego żyć. A gdzie zapłacić składki ZUS i podstawowe opłaty typu prąd czy woda? W tej opinii nie jest odosobniona. W podobnym położeniu jest gros kosmetyczek i właścicieli małych sklepów spoza branży spożywczej.

- Większość z nas zamyka swoje salony. Póki co, jesteśmy zdani na siebie. Każdy z nas ma jakieś oszczędności, może wytrzymać tydzień, dwa tygodnie, może miesiąc, ale nie każdy może pozwolić sobie na taki „komfort”. Z czasem zacznie brakować
- dodaje pani Anna, kosmetyczka. - Od 2 tygodni nie pracuję, a tym samym nie zarabiam. Jest to ciężki czas dla mnie i mojej rodziny - żali się rawicka fryzjerka. Natomiast właścicielka sklepu z artykułami przemysłowymi dopowiada, że nawet jeśli część małych firm przetrwa okres społecznej kwarantanny, to wpadnie w pętlę piętrzących się długów. - Część może sobie z nimi nie poradzić lub mierzyć się z tym bardzo długo - podkreśla.

Obostrzenia związane z wychodzeniem z domu boleśnie odczuwa także branża gastronomiczna.

- Nie śpię po nocach, bo przebranżowienie się na działalność cateringową nie przynosi aż takich dochodów, by pozwalały one na uiszczenie podstawowych opłat. Póki co, musimy dopłacać z oszczędności. Tragedia! - mówi właściciel jednej z rawickich restauracji i dopowiada, że poważnie rozważa zawieszenie działalności. Tym bardziej, że scenariusz, w którym ograniczenia potrwają znacznie dłużej, niż zapowiadano, wydaje się coraz bardziej realny. - Podjęliśmy z żoną decyzję o tymczasowym zamknięciu lokalu. Na szczęście - póki co zarabia jeszcze firma mojej żony, a ja prowadziłem lokal sam. Moje dwie pracownice przychodziły mi tylko pomagać i praca tutaj nie była ich jedynym dochodem. Decyzję o zamknięciu podjęliśmy, bo w obecnej sytuacji nie wyobrażamy sobie innej - dodaje inny rawicki restaurator.

+ 2 głosów: 2 (100%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (7)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ kasia
miesiąc temu ocena: 100%  7
Pamiętacie SEWS nie wiem czy wiecie ale ulubionym zajęciem pracownic sewsu było słuchanie przez ścianę o czym ludzie gadają , a jak imały np. znajomego rzeźnika co miał mieszkanie obok innej pracownicy sewsu , to szły do niego i słuchały przez ścianę o czym jest gadane wóde piły tam , potem podchodziły do tej pracownicy coś tam zagadać i że niby to co usłyszały przez ścianę to się dowiedziały od niej osobiście , nawet mikrofony miały takie specjalne i nagrywały te rozmowy a to przecież nielegalne
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ jan
miesiąc temu ocena: 100%  6
ceny paliwa spadły o blisko 50% , kiedy więc możemy spodziewać się obniżek cen za śmieci ? Jak podwyższali ceny za śmieci podkreślali, że duży udział w cenie śmieci mają koszty paliwa.Czekam więc na ruch ze strony KZGRL i liczę na konkretne działania w jej kwestii ze strony Pana Burmistrza Kubika.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Xyz
miesiąc temu ocena: 68%  5
Bo to jest wirus gospodarczy do wykańczania ludzi finansowo a nie zdrowotnie, bo sam w sobie jako zagrożenie zdrowia praktycznie nie istnieje. Za chwilę będziemy wpierdzielać kamienie przez te medialną ścieme pseudo epidemi. Ludzie pora to z rozumiem i przestań się izolować
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Xyz
miesiąc temu ocena: 100%  4
Wyłącz telewizor i zacznij szukać prawdy a napewno ją znajdziesz. Pozdrawiam
~ Xyz
miesiąc temu ocena: 100%  3
Akurat te trumny we Włoszech to trumny z 2013 roku a sam polsat pokazuje te same zdjęcia zarówno we Włoszech jak i nowym Yorku a na miejscu zwykli ludzie pokazują prawdę także w to nie wiersze. A zabija podobnie jak grypa są na to statystyki podane dla przykładu na koronawirusa i na grypę równo od tego samego czasu i na grypę zmarło 47 osób a na koronę 36 i to same starsze osoby powyżej 70 lat także sam sobie odpowiedz. Wystarczy poszukać prawdy
~ Ko
miesiąc temu ocena: 36%  2
Wirus zabija ludzi i nie szerz nieprawdy. Widziałeś te szpitale zwłoki itd. USA Włochy itd.
~ KORPORACJE
miesiąc temu ocena: 80%  1
WIRUS ISTNIEJE I DLA WIELU JEST ŚMIERTELNY , ALE TO FAKT ŻE WYPUŚCILI GO PO TO BY PADŁY MAŁE I SREDNIE PRZECIĘBIORSTWA A ZOSTAŁY TYLKO WIELKIE KORPORACJE. W MIEJSCE TEGO CO ZBANKRUTUJE WEJDĄ WIELKIE KAPITAŁY I WTEDY TO JUZ TYLKO MISKA RYŻU DZIENNIE TAK JAK ZAPOWIADAŁ MATEUSZ M.