Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY

Ktoś zanieczyścił rzekę Orlę? Inspektorzy na kontroli

› Aktualności miesiąc temu    7.04.2020
Honorata Dmyterko
komentarzy 12 ocen 1 / 0%
A A A
 fot. internauta

JUTROSIN / Dwie kontrole leszczyńskiej delegatury Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Poznaniu nie dały odpowiedzi na pytanie, czy rzeka Orla została zanieczyszczona. Tymczasem, jak nas poinformował jeden z mieszkańców miasta, pod koniec marca do rzeki znów "coś" spuszczono.

O sprawie prawdopodobnego zanieczyszczenia Orli redakcję zaalarmował jeden z mieszkańców Jutrosina. - Idąc nad zalew zauważyłem, że do naszej Orli wpływa biała ciecz. Dziwne, bo deszcz nie padał od kilku tygodni, a to wypływa z kanału deszczowego - informował wówczas.

Dwa dni po zgłoszeniu - 17 lutego - na miejsce udali się pracownicy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Poznaniu. Niestety, jak się dowiedzieliśmy, próbek substancji, która znalazła się w Orli, nie udało się pobrać - Nie można było przeprowadzić oceny jakości wody, ponieważ oględziny dopływu wykazały, że był on suchy, uniemożliwiający pobór prób - stwierdził w rozmowie z „Życiem” Mirosław Żółtański, kierownik delegatury WIOŚ. Według niego, wizja lokalna przeprowadzona wzdłuż dopływu nie dała również odpowiedzi na to, skąd mogą pochodzić zauważone przez jednego z mieszkańców ścieki. - Mogły to być spływy powierzchniowe z pól lub jednorazowe wylanie ścieków do dopływu. Brak przepływu wód może świadczyć o tym, że nie było to działanie ciągłe, np. nielegalne odprowadzanie ścieków - twierdzi kierownik.

Jak się okazuje nie była to jedyna wizyta inspektorów nad Orlą. - 2 marca dokonano oględzin terenu oraz rzeki poniżej i powyżej wskazanego w powiadomieniu miejsca i nie stwierdzono zanieczyszczenia rzeki ani nielegalnego odprowadzania ścieków. Woda w rzece była wizualnie klarowna oraz przejrzysta. Mógł to być jednorazowy incydent, którego sprawcy nie udało się wykryć - informuje Mirosław Żółtański. 

Mieszkaniec Jutrosina białą ciecz wpływającą do Orli zauważył ponownie, w piątek, 27 marca.

Do tematu wrócimy. 

+ 0 głosów: 1 (0%) 1 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (11)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ ???
miesiąc temu ocena: 100%  11
ktos bierze w łape ???????
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Maria
miesiąc temu ocena: 100%  10
A może ktoś by się zainteresował ściekami wSlupi Kapitulnej... płyną rowem z wioski wpływając do Dąbroczni. Smród niesamowity i osad .... nikt z władz tego nie widzi???to płynie latami.... nie wspominajc o śmieciach w rowach i lesie Szymanowskim....osobnik który miał wypadek nie raczył po sobie posprzątać.. zostawił zniszczone części samochodowe...zderzak itp .....
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Intelektualista -Inżynier Hydrologii i Gospodarki Wodnej
miesiąc temu ocena: 36%  9
Zacznijmy od tego ,że Orla nie jest rzeką tylko strugą. Orla to takie szambo ,że popytajcie miejscowych wędkarzy czy są tam jeszcze ryby. STRUGA – niewielki ciek uchodzący do rzeki, płynący wolno w terenie o małych deniwelacjach. Struga w odróżnieniu od potoku płynie na terenie nizinnym. Charakteryzuje się spadkami do 2‰, a na obszarach o bardziej zróżnicowanej rzeźbie czasami więcej – do 5‰. Zlewnie strug, podobnie jak zlewnie potoków, nie przekraczają 100 km². Struga może wypływać zarówno ze źródła, jak i ze zbiornika wodnego, np. z jeziora. Nazwa struga jest nazwą oficjalną, występującą także w oficjalnych dokumentach dot. hydrologii (np. Przęsocińska Struga), choć w języku potocznym strugi nazywane są po prostu rzeczkami lub małymi rzekami. Wyraz ten występuje także w nazwach własnych rzek, np. Lejkowska Struga.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Intelektualista -Inżynier Hydrologii i Gospodarki Wodnej
miesiąc temu ocena: 40%  8
Dlatego Orła to Struga ,a nie rzeka. Bambry też dokładają cegiełkę . Tyle chemi co stosują w rolnictwie w naturalny sposób przedostaje się do Orli
~ Regina
miesiąc temu ocena: 100%  7
Jak myślisz,dlaczego już tam nie ma ryb? Dlaczego Orla to szambo? Dlatego, ze jakieś żłoby wpuszczają do niej ścieki :( i robią to bezkarnie.
~ grzegorz
miesiąc temu ocena: 50%  6
nawet jeśli masz racje to czy coś to zmienia KRETYNIE?
~ Intelektualista -Inżynier Hydrologii i Gospodarki Wodnej
miesiąc temu ocena: 67%  5
Chyba śnięte ,albo jazgarze (zmora wędkarzy)
~ rgtfewd
miesiąc temu ocena: 80%  4
oczywiście, że w orli są ryby i to całkiem duże/dużo. Również na wysokości owego odpływu.
~ (*)
miesiąc temu ocena: 67%  3
Unia zrobiła kwoty mleczne, nie można wyprodukować za dużo to wylewają. Macie tą dobroć. Co za głąb to wymyślił?
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ ...
miesiąc temu ocena: 100%  2
A w Rawickiej Mleczarni jak było? Kierowcy jak myli beczki, o wszystko leciało w kanalizę, pamiętacie jaka wojna była z Oczyszczalnią? Skąd te szczury wielkości koów? Koty spier...ły na ich widok. Na 99% o mleko lub serwatka.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ szkoda
miesiąc temu ocena: 71%  1
a to świntuchy mleko już wylewają do kanalizacji...
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji