Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY

Malarski zapis choroby oczu [FOTO]

› Kultura i Rozrywka 3 miesiące temu    25.10.2020
Włodzimierz Jędrzejczak
komentarzy 0 ocen 3 / 67%
A A A
Wystawa obrazuje powrót „pola widzenia” Tatjany Bartków  	Wystawa obrazuje powrót „pola widzenia” Tatjany Bartków  fot. Włodzimierz Jędrzejczak
Włodzimierz Jędrzejczak
napisz do mnie ‹
moje inne artykuły ‹

W galerii Sala Piecowa, jako impreza towarzysząca Rawickiego Festiwalu Teatralnego, otwarto wystawę malarstwa Tatjany Bartkow „Pole widzenia”.

W 2009 roku artystka zachorowała i prawie całkowicie straciła wzrok. Rokowania lekarzy były bardzo złe, ale malarka wyzdrowiała. Pozostała jej jednak nadwzroczność, niektóre kolory widzi inaczej - są bardziej lub mniej intensywne, przesunęła się również skala barw. Wystawa jest malarskim zapisem jej powrotu do zdrowia i jednocześnie pracą dyplomową na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, której Tatjana Bartków jest absolwentką.

- Barwy uszkodzonego pola widzenia powodują trudności w czytaniu i funkcjonowaniu - powiedziała artystka. - Obraz jest rozmazany, niezniekształcony, barwy tracą kontrast. Jako osoba przez jakiś czas ociemniała pamiętałam jak wygląda niebo, słońce, zielona trwa, czerwona róża. Starłam się to odtworzyć rejestrując cały proces utraty wzroku poczynając od rozmytych, rozmazanych pejzaży w szarości i czerni.

Ekspozycja obrazuje jak wracało widzenie barw i kształtów. Abstrakcyjne obrazy są bardzo zróżnicowane pod względem formy i techniki. Skala barw od szarości do kolorów bardzo emocjonalnie podkreśla odbiór rzeczywistości przy utracie i powrocie wzroku. Wystawie towarzyszy animacja „Lekkość”, obrazująca proces malowania i „odczuwania” kolorów”.

- W obrazach staram się wyrażać swoje myśli,emocje, uczucia i wspomnienia - mówi Tatjana Bartków. - Długo trwało zanim potrafiłam zabrać się do pracy, opanować strach i mieć nadzieję, że wrócę do zdrowia.

Obecnie Tatjana Bartków kontynuuje studia II stopnia na ASP we Wrocławiu. Jej rawicką wystawę można oglądąć do 30 października.

+ 2 głosów: 3 (67%) 1 -
  dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
  Komentarze (1)

  Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

  dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
  ~ Tlen
  3 miesiące temu 1
  Jak widze jak ktos nosi tak maseczke jak ta gwiazda na zdjeciach to poprostu rece opadaja... jak ma ja tak nosic to niech ja juz lepiej zdejmie... a Wy kochana redakcjo zastanowcie sie nad soba czy takie zdjecia powinny byc udostepnianie... zenada!
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji