Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M AA1 e-wydanie

Marcin Juskowski - mistrz rąbania i cięcia drewna. Rekordzista świata

› Aktualności 2 miesiące temu    24.11.2020
Honorata Dmyterko
komentarzy 0 ocen 4 / 100%
A A A
 fot. fot. Stihl Polska

Tnie i rąbie aż wióry lecą. Marcin Juskowski ma na swoim koncie wiele tytułów - w tym rekordzisty świata w kategorii stock saw. 

Marcin Juskowski ze Szkaradowa swoją przygodę z zawodami w sportowym cięciu drewna rozpoczął 15 lat temu. - W 2005 roku, po zapowiedzi przeczytanej w miesięczniku „Strażak”, sam zgłosiłem swój udział w Stihl Timersports. To była taka moja próba sił i umiejętności - wspomina. - Wcześniej nigdy nie przypuszczałem, że cięcie i rąbanie drewna, to taka trudna sprawa.

Na eliminacje, wówczas do Czarnkowa, pojechał jako jedyny reprezentant powiatu rawickiego, a nawet okręgu leszczyńskiego. Na imprezie organizowanej przez firmę Sthil i zarząd główny OSP, spotkał się z zawodnikami z kilku województw.

- Wszyscy musieliśmy mieć odpowiedni ubiór, a nawet specjalne ochraniacze na oczy i uszy - podkreśla. - Każdy został wyposażony w metalowe ochraniacze na nogi. Konkurencje wymagały dużej siły i znakomitej precyzji. Liczył się również czas.

Od tamtej pory Marcin Juskowski mierzy się kilka razy w roku w konkurencjach z użyciem siekiery oraz piły spalinowej. Między innymi odrąbuje wierzchołek drewnianej kłody stojąc prawie trzy metry nad ziemią, odcina krążki o określonej grubości oraz przecina pionowe i poziome kłody.

Na pierwszy sukces Marcin Juskowski długo czekać nie musiał. Już w 2006 roku zajął trzecie miejsce w Mistrzostwach Polski. Potem sześciokrotnie z rzędu został wicemistrzem Polski (2010-2015). W roku 2015 pobił drużynowy rekord Europy na zawodach w Poznaniu, a w 2019 roku zajął 4. miejsce w drużynie na międzynarodowej imprezie w Pradze. Ostatnim znaczącym sukcesem było ustanowienie nowego rekordu świata w konkurencji stock saw podczas mistrzostw Polski.

- Po mistrzostwach świata w Poznaniu w 2015 roku, poświęciłem naprawdę bardzo dużo czasu na trening stock saw - konkurencję, w której startowałem niejednokrotnie w mistrzostwach drużynowych. Powiedzieliśmy sobie, żeby tak każdy z nas „zbił” 1 sekundę na swojej konkurencji, to byśmy zyskali 4 sekundy w drużynie. Coś za coś - skupiłem się na treningu tej konkurencji, zaniedbując trening z użyciem siekiery, co widać w słabych czasach - mówi Marcin Juskowski. Dodaje jednak, że nie żałuje. - Opłaciło się być wpisanym w rekordy świata między innymi rekordzistami i widzieć powiewającą tam naszą flagę biało-czerwoną. Tylko intensywny trening mógł dać mi ten tytuł - podkreśla rekordzista.

By osiągać sukcesy, jak w każdym sporcie, potrzebne są wielogodzinne treningi. W tym przypadku nie wystarczy odpowiedni sprzęt, ale też... drewno. A konkretnie drewno topolowe - kłody o ściśle ustalonych średnicach. Tego potrafi pociąć i porąbać nawet kilkadziesiąt kubików.

- Na zawodach drewno topolowe jest specjalnie selekcjonowane i przygotowywane tak, aby wszyscy zawodnicy mieli takie same szanse w zawodach. Przed ich rozpoczęciem, zawodnicy losują kłodę, na której będą pracować - mówi Marcin Juskowski. Oprócz drewna, potrzebny jest też profesjonalny sprzęt do ćwiczeń. - W sezonie zużywam nawet dwie siekiery - śmieje się strażak. Przyznaje, że konkurencje cięcia i rąbania drewna wymagają dużej siły i znakomitej precyzji. Na zawodach liczy się również czas. Dlatego tak ważne są systematyczne treningi.

+ 4 głosów: 4 (100%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (2)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Bolek
2 miesiące temu 2
Marcin i Krystian do jest ekipa i chłopaki z którymi można konie kraść
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Bolek
2 miesiące temu 1
Brawo Marcin Gratulacje od Ostój te roczniki potrafią
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji