Masz w ogrodzie oczko wodne? To musisz wiedzieć

Opublikowano:
Autor:

Masz w ogrodzie oczko wodne? To musisz wiedzieć  - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Różne

Zanim przyjdzie zima, oczko wodne w ogrodzie trzeba oczyścić z resztek roślinnych, a wrażliwe na chłód rośliny wodne oraz ryby przenieść do zabezpieczonych od mrozu pomieszczeń.

Przez całą jesień powierzchnię lustra wody oczyszczamy z liści, a dno zbiornika ze szczątków roślin i zwierząt. Możemy też wypompować część zanieczyszczonej wody i wybrać muł z dna stawu, używając pompy szlamówki, a następnie uzupełnić świeżą wodą. Jeżeli w naszym oczku wodnym żyją drobne zwierzęta, powinniśmy pozostawić dla nich warstwę mułu i liści, w których przezimują. Jednocześnie pamiętajmy, że w procesie gnicia resztek roślinnych zużywany jest tlen potrzebny rybom. Gdy wodę skuje lód, może go brakować. Dlatego przed nadejściem mrozu, należy położyć na tafli wody na przykład styropianowy pływak albo specjalną grzałkę, które nie dopuszczą do całkowitego zamarznięcia wody.

Jeżeli jesienią mamy ogromny problem z opadającymi liśćmi, warto na powierzchni akwenu rozłożyć siatkę i drobnych oczkach, która ułatwi nam wyławianie liści. Na zimę warto pozostawić w zbiorniku sitowie, trzcinę, pałkę i inne rośliny o sztywnych pędach, tworzące szuwary. Woda wokół nich zamarza wolniej, dzięki czemu ułatwiona jest wymiana gazowa. Jest jednak grono roślin, które przed zimą trzeba wyciągnąć z oczka. Do tej grupy należą choćby gatunki nieodporne na niską temperaturę, jak: hiacynty wodne, pistie, salwinie czy niektóre odmiany grzybieni (szczególnie karłowe). Wszystkie mogą zimować w akwarium napełnionym wodą w pomieszczeniu jasnym i ciepłym.

Jesienią stopniowo ograniczamy również ilość wsypywanego rybom pokarmu, a gdy temperatura wody spada poniżej 10 stopni C, zaprzestajemy ich karmienia. W takiej temperaturze ryby zapadają w odrętwienie i przestają żerować. Jeśli nasz akwen jest głęboki - powyżej 100 cm, ryby dobrze w nim przezimują. Jeżeli jest płytszy - lepiej nie ryzykować i przenieść je do akwarium lub innego pojemnika (zabezpieczonego przed np. kotami) w pomieszczenia, w których temperatura nie spada poniżej 0 st. C. Trzeba pamiętać jednak o systematycznym napowietrzaniu wody i dokarmianiu ryb (jeśli temperatura w pomieszczeniu będzie wyższa niż 10 stopni). 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE