Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M AA1 e-wydanie

Masz zły kolor pojemnika? Nie odbiorą ci śmieci

› Aktualności miesiąc temu    3.12.2020
Honorata Dmyterko
komentarzy 23 ocen 8 / 0%
A A A
 fot. adobestock

Kolor pojemnika na odpady, jak się okazuje, jest niezmiernie ważny. Przekonali się o tym już mieszkańcy, m.in. Chojna, którym nie odebrano odpadów zmieszanych, bo mieli je w... zielonym kuble.

- Już drugi raz mam zostawione przed domem śmieci - mówi jeden z mieszkańców wioski.

Jak podkreśla Eugeniusz Karpiński, przewodniczący Komunalnego Związku Gmin Regionu Leszczyńskiego firma odbierająca śmieci miała do tego prawo.

- Minął już okres tzw. tolerancji i pobłażania. Teraz, jeśli właściciel posesji umieści odpady zmieszane w pojemniku w kolorze zarezerwowanym dla odpadów segregowanych - czyli żółtym, zielonym, białym, niebieskim lub brązowym - firma mu ich nie odbierze - zapewnia prezes.

Jak twierdzi Eugeniusz Karpiński, nie ważny jest kolor wewnątrz kubła. Dlatego sugeruje, by zamiast kupować nowe, pomalować te stare. - Może to być każdy dowolny kolor - oby tylko nie był to jeden ze wspomnianych. Najczęściej właściciele wybierają czarny, ale nam to jest bez różnicy - zaznacza.

Przypomina, że od 1 stycznia 2020 roku została wprowadzona segregacja na pięć frakcji. - Każdemu rodzajowi odpadów został przypisany określony kolor pojemnika lub worka, tzn.: niebieski na papier, żółty na plastik i metale, zielony na szkło kolorowe, biały na szkło białe, brązowy na bioodpady - mówi Eugeniusz Karpiński.

 Jak zaznacza Eugeniusz Karpiński, firmy odbierające odpady będą coraz skrupulatniej sprawdzać zawartość kubłów. - Nie mogą sobie pozwolić, by nawet przez pomyłkę do posegregowanych wcześniej odpadów trafiły zmieszane, a tak może się stać, kiedy na przykład z zielonego kubła, w którym powinno być kolorowe szkło, ktoś wrzuca śmieci zmieszane - podkreśla Eugeniusz Karpiński.

Przypomina, że za mieszanie zebranych odpadów grozi kara od 5.000 zł do 50.000 zł.

- Dodam, że w ostatnim czasie jedna z firm została ukarana za coś takiego grzywną w wysokości 25.000 zł - twierdzi przewodniczący.

UWAGA! Do pojemnika na odpady zmieszane możemy wrzucać: porcelanę, szkło stołowe, opakowania po aerozolach, tekstylia, resztki mięsne oraz kości, mokry lub zabrudzony papier, zużyte materiały higieniczne, w tym pieluchy jednorazowe, żwirek z kuwet dla zwierząt, potłuczone szyby i lustra.

 Kupując pojemniki nie należy wybierać ogrodowych - te nie są przystosowane do rozładunku mechanicznego. Odpady zgromadzone w tego typu oraz w różnego rodzaju pojemnikach wykorzystywanych zastępczo, jak np. wiadra czy beczki - nie będą odbierane. Podobnie jest z odpadami nie mieszczącymi się w pojemniku. Dokładane w workach postawionych obok nie zostaną odebrane.

+ 0 głosów: 8 (0%) 8 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (23)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Jolka
miesiąc temu ocena: 100%  23
Banda **restwa **odziejstwa i nic więcej!! Śmieci toksyczne i niebezpieczne z Niemiec jadą do Polski a oni będą Nas rodacy moi drodzy łoić opłatami za śmieci z kosmosu. ABSURD !!
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Niko.
miesiąc temu ocena: 100%  22
U mnie nie jest ważny kolor pojemnika tylko czy zgrzewka piwa stoi na pojemniku bio to wtedy nie mają problemu z odbiorem.
~ leszek
miesiąc temu ocena: 100%  21
Karpiński cwaniaczku kasę ściągasz za przyzwoleniem naszego burmistrza,to wyposaż mieszkańców w odpowiednie pojemniki za tą kasę którą kradniecie ludziom.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ fakajcie się
miesiąc temu ocena: 93%  20
Napierw sprzedają zielone a teraz nie można
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ fiuty
miesiąc temu ocena: 100%  19
Ale złamasie walony kasiorę z konta mi ściągniesz. Nawet jak ich nie wywieziesz ! Was wszystkich to by trzeba na postronek i ........ Złodzieje . Dalej czekam na wycenę tego lawinowego skoku na moją kasę po tych kosmicznych podwyżkach.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ max
miesiąc temu ocena: 90%  18
teraz firma która odbiera śmieci musi dostarczyć farbę czarną lub szarą. wrocław dostarczył naklejki ODPADY ZMIESZANE czy nie mniej zachodu
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Szczery
miesiąc temu ocena: 100%  17
A co ma firma odbierająca odpady do tego co wymyślił Związek Komunalny ??? Firma tylko wykonuje usługi dla Związku , a nie wymyśla przepisów.
~ K.W.
miesiąc temu ocena: 100%  16
Tak jak obecny zaborca, tak jeszcze Polaków nie wytresował ani żaden inny zaborca, ani żaden okupant. Praktycznie nikt nie stawia już oporu.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ ???
miesiąc temu ocena: 100%  15
No fajnie jest duży rachunek za śmieci odpowiednie kolory kubłów na śmieci a jak nie to firma nie odbiera a właściciel płać i płacz
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Kiero..
miesiąc temu ocena: 100%  14
Czyste pieniądze zgarniają ,nawet firmie odbierającej już wcisnęli sprawdzanie co jest w pojemnikach ,aby tylko im karę walnąć ,jak zle odbiorą ,a później że nie ma na nowy sprzęt ,paranoja
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Kiero..
miesiąc temu ocena: 92%  13
Do tych co , chcą w pojemnikach wystawiać ,nie róbcie tego ,bo firma odbierająca nie posiada tyle i odpowiedniego sprzętu , przez to są worki . Kzkrl ,zgarnia większość kasy i potrafią tylko kary walić firmie i ludziom postronnym ,tak sie cały czas zastanawiam ,skąd oni mają nadwyżkę kasy u siebie( około miliona nawet więcej) ,na co oni wydają ,przecież sprzętu nie posiadają
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ 123
miesiąc temu ocena: 75%  12
Nie zgadzam się. Skoro jest obawa o pomylenie zmieszanych śmieci z segregowanymi (w pojemnikach) to oznacza, że można wystawiać w pojemnikach - to wnioskuję z tego co powiedział pan Karpiński. To jest logiczne. Jakby nie można było wystawiać pojemników z segregowanymi śmieciami to po co byłaby ta cała szopka z kolorami śmietników ? jakby ktoś nie odróżniał pojemnika od worka ?
~ Radek
miesiąc temu ocena: 89%  11
Do redakcji, proszę się dopytać czy możemy zamiast worków używać pojemników na różne odpady. I proszę o odpowiedź żeby nie było żadnych niepewności, Pozdrawiam
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ vvvv
miesiąc temu ocena: 100%  10
dołączam się do prośby bo to jest ważna informacja. Ja chętnie bym zrezygnował z worków, bo mam kilka wolny kubłów a z tego co mówi pan Karpiński z zasad logiki wynika że można wystawiać w pojemnikach ale wolę mieć pewność
~ Amia
miesiąc temu ocena: 100%  9
Przypomnę tylko że te pojemniki w kolorze zielonym oni sami nam sprzedali
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ PO
miesiąc temu ocena: 100%  8
Tak potwierdzam. Też mam zielony kubeł, który kilka lat temu został zakupiony w rawickim MZO(???).
~ Kosz
miesiąc temu ocena: 100%  7
Dokładnie. Sprzedali zielone to niech teraz wymienią na czarne
~ 2020
miesiąc temu ocena: 88%  6
KZKRL nie umie odróżnić zielonego worka od zielonego pojemnika? A może trzeba będzie mieć pojemniki teraz zamiast worków? A może zamówili 100 tysięcy sztuk właściwych pojemników teraz nam je zaoferują?
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ 123
miesiąc temu ocena: 80%  5
moim zdaniem z tego co mówi pan Karpiński wynika, że możesz i w workach i w pojemnikach.
~ 123
miesiąc temu ocena: 50%  4
Czy ja dobrze rozumiem, że nie muszę się już bawić z tymi śmiesznymi workami tylko wrzucać segregowane do odpowiedniego kubła o odpowiednim kolorze i wystawiać kubły z segregowanymi odpadami ?
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ 123
miesiąc temu ocena: 50%  3
Tak, mam 5 kubłów we wszystkich kolorach. O wiele wygodniej byłoby mi wrzucać śmieci do tych kubłów niż do worków. Z tego co mówi pan Karpiński to można wystawiać śmieci segregowane w kubłach i workach- tak to rozumiem. Od teraz będę segregować w kubłach.
~ 2020
miesiąc temu ocena: 80%  2
i dokupisz sobie kubeł n szkło białe, szkło kolorowe, papier. plastik, oprócz posiadanego już pojemnika na odpady zmieszane i ew. BIO???
~ 000
miesiąc temu ocena: 82%  1
a od kiedy odbierają śmieci segregowane w pojemnikach ? o ile wiem, to segregowane są we workach i nawet nie ma możliwości ich segregacji i wystawiernia w pojemnikach. Byleby tylko zrobić ludziom kolejne utrudnienie. Wymienili niermal wszystkie kolory w których większość ludzi ma śmietniki. coraz bardziej nienawidzę tego kraju.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji