Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M AA1 e-wydanie

Nie żyje Galina Kukla. Miała 86 lat

› Aktualności miesiąc temu    3.12.2020
Honorata Dmyterko
komentarzy 4 ocen 1 / 100%
A A A

Nie żyje Galina Kukla z Osieka. Zmarła w wieku 86 lat. To zasłużona mieszkanka gminy, która nie tylko uczyła pakosławiam języka francuskiego, ale przede wszystkim kultywowała pamięć o swoim mężu - znanym artyście malarzu Stanisławie Kukli.  

Urodziła się 7 października 1934 roku w rosyjskim Samarze - jako Galina Bjełkowa. Po szkole postanowiła pojechać na studia do Leningradu. - Rodzice nie potrafili mnie zatrzymać. Jak chciałam, tak zrobiłam – wspominała rok temu w rozmowie z „Życiem” Galina Kukla. W Leningradzie zdawała na wydział dziennikarski miejscowego uniwersytetu. By dostać się na wymarzone studia, zabrakło jej... 2 punktów. - Z racji tego, że bardzo dobrze zdałam język francuski, to zaproponowano mi naukę na romanistyce - mówiła. Niedaleko akademika mieszkał, studiujący malarstwo Stanisław Kukla - znany artysta malarz.

- Poznaliśmy się na jednej z potańcówek i tak już zostało. Pobraliśmy się również w Leningradzie 21 lipca 1956 roku – wspominała. Ich jedyny syn Igor urodził się 17 grudnia 1958 roku.

Porzuciła ojczyznę, by razem z mężem zamieszkać we Wrocławiu. Nigdy nie żałowała, że opuściła rodzinne strony. - Przynajmniej miałam bardzo ciekawe życie - podkreślała wielokrotnie z uśmiechem Galina Kukla.

Kuklowie bardzo dużo podróżowali. - Samą Rosję to przejechaliśmy chyba wszerz i wzdłuż. Kiedyś, wbrew pozorom, było prościej wyjechać. Wtedy nikt nie patrzył na warunki, czy będzie łazienka, czy też nie. Pakowało się i jechało. Takich wspomnień nam nikt nie zabierze. Dlatego nie raz mówię młodym: czytaj, oglądaj, zwiedzaj. Zawsze coś w głowie zostanie. Pieniędzy wielkich nie mieliśmy, ale byliśmy szczęśliwi - opowiadała.

Galina Kukla miała też „na swoim koncie” doświadczenia pisarskie. Była  autorką wspomnień o nauczycielach i malarzach z wrocławskiego liceum plastycznego, w którym przepracowała 35 lat. Przez wiele lat pisała artykuły do samorządowej gazety „Pakosław i okolice”, najczęściej o znanych kobietach związanych z gminą Pakosław.

Od kilku lat Galina Kukla, otoczona przyjaciółmi i obrazami męża Stanisława, mieszkała w Osieku - w Kuklówce.

Jako żona artysty kultywowała pamięć o swoim mężu. Chętnie o nim opowiadała, wyjeżdżała, m.in. z seniorami do rawickiego muzeum, gdzie znajduje się sala imienia Stanisława Kukli. Od wielu miesięcy dążyła, by Szkoła Podstawowa w Chojnie miała go za patrona.

Na wniosek Rady Gminy Pakosław podczas Manifestacji Patriotycznej 11 listopada 2018 r. wyróżniono ją okolicznościowym medalem za Zasługi dla Gminy Pakosław.

Ceremonia pogrzebowa zostanie odprawiona 7 grudnia (poniedziałek) o godzinie 11.00 na cmentarzu w Golejewku.

+ 1 głosów: 1 (100%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (4)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Radek
miesiąc temu 4
Była dobrym człowiekiem [*] Igor trzymaj się :)
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ ewasa
miesiąc temu ocena: 100%  3
Kondolencje dla rodziny :( Cześć Jej pamięci . Byłam w tym domku w Osieku gdzie syn (zapomniałam imienia ) mnie oprowadzał i pokazywał obrazy swego ojca . W Kuklówce jest bardzo ciekawy piec stojący na środku domu który ogrzewa wszystkie pokoje.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Wita
miesiąc temu ocena: 100%  2
Niech odpoczywa w spokoju
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ krystyna
miesiąc temu ocena: 100%  1
CZESC JEJ PAMIECI
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji