Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY

Niezwykła historia dworu w Potrzebowie. Gościli tam ludzie świata kultury i sztuki

miesiąc temu    30.06.2020
Joanna Miśkowiak
komentarzy 0 ocen 1 / 100%
A A A
 fot. Joanna Miśkowiak

- Gdyby ktoś miał pomysł i pieniądze, można by zrobić z tego cudowne miejsce - zaznaczają ostatni lokatorzy dworu w Potrzebowie.

Potrzebowo to najbardziej na północ wysunięta miejscowość w gminie Bojanowo. Zamieszkała przez kilkadziesiąt osób, stanowi część sołectwa Tarchalin. Jest tu niewiele zabudowań - głównie po majątku dworskim. Mieszkańcy wsi pracowali dawniej w PGR-ach, od lat 90. część jest zatrudnieniona w spółce „Rolgos”, która okoliczną ziemię i obiekty dzierżawi.

Według źródeł historycznych, wieś powstała około 1620 roku, ale w 1673 r. została spalona przez grasujące wojska. W końcu XVIII wieku Potrzebowo stało się własnością Wojciecha Wałknowskiego, około połowy XIX wieku należało do Żelisławskich, a później prze­szło w ręce niemieckie. W okresie międzywojennym była to własność Stefana i Heleny Niklewiczów, a następnie majątek trafił w zarząd państwa.

Piętrowy dwór znajduje się w bardzo spokojnej, odosobnionej okolicy, otoczony jest gęstą zielenią - między innymi wysokimi dębami, lipami i wierzbami. Wejście do środka prowadzi z ganku, na którym są cztery kolumny podtrzymujące balkon na piętrze. Choć budynek porastają chwasty, nadal można zauważyć pozostałości tarasu na jego tyłach i ozdobnego ogrodzenia, które zostało zniszczone. W podwórzu stoją też pozostałości budynków gospodarskich. Dziś nikt już we dworze nie mieszka, ale jeszcze niedawno zajmowali go lokatorzy...

Jak to się stało, że dwór w Potrzebowie trafił w ręce rodziny Niklewiczów, którzy z sukcesem prowadzili działalność rolniczą i kolekcjonowali obrazy?
Kto mieszkał w nim, gdy stał się częścią PGR-u?
Jak dziś wygląda dwór w Potrzebowie?
Czy potomkowie dawnych właścicieli myślą o odzyskaniu majątku?


Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w dzisiejszym wydaniu "Życia Rawicza - można je kupić także w internecie. Szczegóły TUTAJ

 

+ 1 głosów: 1 (100%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (0)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarzbądź pierwszy!