Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY

Nowe wytyczne dla przedszkoli i żłobków. Czwarty raz

› Koronawirus - Raport 2 miesiące temu    29.08.2020
komentarzy 7 ocen 1 / 0%
A A A
 fot. Redakcja

GIS wprowadził kolejne wytyczne dla przedszkoli i żłobków. Dotyczą one liczby dzieci i wielkości powierzni sali przedszkolnej przypadającej na jedno dziecko. Obostrzenia zostały po raz kolejny złagodzone.

Główny Inspektorat Sanitarny zaktualizował wytyczne dla przedszkoli i żłobków na okres trwania pandemii.
Nie zdążył nawet wejść w życie zapis dotyczący liczby dzieci w grupie, a wszedł już kolejny.

Dotyczy on maksymalnej liczby dzieci w grupie. Od teraz w niej będzie mogło przebywać powyżej 25 dzieci, choć dotąd rekomendowano najwyżej 25 dzieci. Zalecono, aby w sali przeznaczonej na zbiorowy pobyt dzieci powierzchni przypadająca na jedno dziecko była nie mniejsza niż 1,5 metra kwadratowego.

R E K L A M ABolsius Podstrona

To już czwarta aktualizacja wytycznych dla przedszkoli, oddziałów przedszkolnych i żłobków. Tym razem wytyczne są takie same dla żłobków i przedszkoli. Jeżeli chodzi zachowanie dystansu społecznego zalecanego dla rodziców dzieci przyprowadzających dzieci do placówek to zbliżono je do wytycznych dla szkół.

Do tej pory GIS rekomendował, by w grupie przedszkolnej mogło przebywać maksymalnie 25 dzieci. Sytuacja ta mogła jednak spowodować, że od września zabraknie miejsc w przedszkolach i żłobkach.

Powierzchnia sali dziennego pobytu

Obecnie usunięto zapis o limicie dzieci przebywających w jednej grupie i zalecono, aby w miarę możliwości lokalowych przedszkola czy żłobka, powierzchnia każdego pomieszczenia przeznaczonego na zbiorowy pobyt od 3 do 5 dzieci wynosiła co najmniej 15 metrów kwadratowych. Wcześniej rekomendowano 16 metrów kwadratowych.

W przypadku liczby dzieci większej niż pięcioro powierzchnia pomieszczenia przeznaczonego na zbiorowy pobyt dzieci ulega zwiększeniu na każde kolejne dziecko o co najmniej 2 metry kwadratowe. Zastrzeżono jednak, że powierzchnia przypadająca na jedno dziecko nie może być mniejsza niż 1,5 metra kwadratowego.

Bez pluszowych zabawek

W nowych wytycznych zmniejszono również dystans, jaki powinni zachować rodzice i opiekunowie przyprowadzający i odbierający dzieci z przedszkola lub żłobka wobec pracowników przedszkola lub żłobka oraz innych dzieci i ich rodziców . Wcześniej wynosił on 2 metry, a obecnie 1,5 metra.

W dalszym ciągu GIS radzi, by do grupy dzieci przyporządkowani byli ci sami opiekunowie i aby grupa wraz z opiekunem przebywała w wyznaczonej i stałej sali.
 

W sali w przedszkolu lub w żłobku należy usunąć przedmioty i sprzęty, których nie można skutecznie uprać lub dezynfekować, chodzi przede wszystkim o zabawki pluszowe. Natomiast przybory sportowe takie jak piłki, obręcze, skakanki należy dokładnie myć, czyścić lub dezynfekować.

Sale w przedszkolu lub żłobku muszą być wietrzone co najmniej raz na godzinę, w czasie przerwy, a w razie potrzeby także w czasie zajęć. W miarę możliwości należy uniemożliwić stykanie się ze sobą poszczególnych grup dzieci.

Zaleca się korzystanie przez dzieci z pobytu na świeżym powietrzu. Należy jednak pamiętać o zachowaniu wymaganej odległości od osób trzecich. Proponuje się wieć pobyt dziecka na terenie ogrodu przedszkolnego lub wyjście na pobliksie tereny rekreacyjne.

Przed wejściem do budynku przedszkola i żlobka należy umożliwić skorzystanie z płynu dezynfekującego do rąk oraz zamieścić informację o obligatoryjnym dezynfekowaniu rąk przez osoby dorosłe, wchodzące do podmiotu.

+ 0 głosów: 1 (0%) 1 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (16)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ risza
24 dni temu 16
PIS twierdzi te nieeiniątka nie mogą roznosić pandemi no są zbyt małe.to aniołki a nie zaraza.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Lusia
2 miesiące temu 15
Gdzie tak jest,że obsługi ma godzinną przerwę na kawę?nauczyciel pracuje 5 H dziennie i rzeczywiście przynajmniej 2h łazi po przedszkolu
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~
2 miesiące temu 14
Na 35m² 25 dzieci. Takie są realia. Rano od 6.30 do 8.00 grupy 3 i 4 płatków łączone...po poludniu od 14.00 powtórka. Przepisy przepisami a życie pisze swoje scenariusze...
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Bereńciunia
2 miesiące temu ocena: 100%  13
Bzdura, bzdura i jeszcze raz bzdura. Pokażcie przedszkole gdzie Panie Nauczycielki nie szwendają się po placówce a woźna siedzi w sali z dziećmi zamiast pani. I gdzie zasady covidowe??? Dzieci bawią się razem na podwórku, kilka grup jednocześnie. Przede wszystkim dyrektorzy niech przestrzegają procedur, a nie pierwsi je łamią. Hahaha oceńcie sami
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Lusia
2 miesiące temu 12
Ciekawe gdzie obsługa ma godzinną przerwę na kawę?Fakty są takie nauczyciel pracuje 5 H dziennie z czego 3 H nie ma co w sali
~ Przedszkolanka
2 miesiące temu ocena: 60%  11
Oceniam. Początkowo pilnowałyśmy dystansu i zasad a potem z urzędu przyszła informacja żeby wykorzystywać urlopy wiec byłam w 3 kolejnych grupach. Było też polecenie żeby rano i po południu łączyć grupy to kto nie przestrzega zasad? Poza tym nauczycielki nie mają godzinnej przerwy na kawę jak obsługa więc czasem muszą wyjść do toalety
~ Adela
2 miesiące temu ocena: 100%  10
Dajcie już spokój.Moze napiszcie że nie ma żadnego korona wirusa.W szkołach dystans a co z nami w przedszkolu.Dlaczego nikt z ministerstwa nie odwiedzi losowo wybranych przedszkoli? Wtedy można powiedzieć jak jest w rzeczywistości.A. jest fatalnie.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ dość już tego
2 miesiące temu ocena: 100%  9
GIS ma swoje 5 minut. Ale jak się już ludziom oczy otworzą na ten cały pic na wodę , to ktoś będzie musiał za ten cały cyrk odpowiedzieć. Cyrk na kółkach.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Xxx
2 miesiące temu 8
~ Nick
2 miesiące temu ocena: 100%  7
Od kiedy w żłobku czy przedszkolu są pr,nerwy., żeby wierzyć salę. Może jeszcze dzwonki co 45 minut to rodzice będą odbierać dzieci w czasie przerwy. Co za bzdury napisali
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Lol
2 miesiące temu 6
Też zwróciłam na to uwagę, żenada
~ Miska
2 miesiące temu ocena: 100%  5
Kompletne bzdury, Przy takiej ilości dzieci jakie odstępy, gdzie takie ogromne sale są ,. Po co to wymagać jeśli dopuszcza się taka ilość dzieci to nie jest wykonalne odstępy itd Jest to tylko asekuracja że niby jest ok,
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ 2345
2 miesiące temu ocena: 75%  4
Maluszki widać bez epidemiui..
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Anna
2 miesiące temu ocena: 60%  3
Bzdury. Maluszki w przedszkolu w grupie powyżej 25 dzieci tzn,że może być 35? I oddaleni od siebie 1,5 m ? To jakaś hala sportowa musi być a nie sala...maluszki narażać na zakażenie? Kto takie bzdury wymyśla..
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Gość
2 miesiące temu ocena: 100%  2
Ale jak wytłumaczyć dziecku, że mają utrzymać dystans... człowiek który który określa takie zasady nie zna pracy w żłobku. Najłatwiej siedzieć na stołku i wymyślać bzdury
~ Gladzio
2 miesiące temu ocena: 100%  1
Czlowiek bigos
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji