Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY

Od czego zależy kurs funta szterlinga?

› Gospodarka 8 miesięcy temu    27.11.2019
Artykuł partnera
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
 fot. Pixabay

Choć teoretycznie bliższa jest nam waluta euro, kurs funta śledzą miliony Polaków. Cena tej waluty znajduje się w kręgu zainteresowania firm, którym udało się wkroczyć na brytyjski rynek oraz osób wyjeżdżających do UK zarobkowo, a także ich rodzin. Wszyscy staramy się kupować i sprzedawać funty w możliwie najbardziej korzystnym momencie, ale czy zastanawiamy się przy tym, od czego zależy kurs GBP?

Kurs GBP ważny dla Polaków

Wyspy Brytyjskie zamieszkuje już ponad milion Polaków, a wciąż wielu naszych rodaków deklaruje chęć wyjazdu zarobkowego do UK. Zarówno Ci, którzy już osiedlili się w Wielkiej Brytanii, jak i ci, którzy mają to dopiero w planach, uważnie obserwują kurs GBP. Od tego zależy bowiem, czy będą mogli korzystnie kupić walutę na rozpoczęcie życia za granicą albo zaoferować możliwie największą pomoc finansową dla swoich bliskich, jeśli już tam mieszkają i pracują. Kurs funta bacznie śledzą również przedsiębiorcy współpracujący z zagranicznymi kontrahentami. Warto tu jednak zauważyć, że w zależności od ich celów, czekają oni na zupełnie inne zmiany. Niektórych cieszy wzrastająca wartość nabywcza GBP, innych zaś spadek ceny waluty, a zależy to od tego, czy chcą funty pozyskać, czy też wymienić je na złote.

Kurs funta a Brexit

Zawirowania wokół funta w ostatnich latach spowodowane były w dużej mierze wydarzeniami związanymi z Brexitem. Proces opuszczania przez UK struktur europejskich sprawił, że funt brytyjski  odnotowywał już znaczące spadki, zarówno w relacji do dolara, jak i euro oraz złotego i wciąż zaskakuje nagłymi zmianami. W kontekście możliwego braku porozumienia w zakresie umowy handlowej z Unią Europejską mówi się nawet o zupełnie skrajnym scenariuszu dla brytyjskiej waluty - ma wówczas nastąpić mocna przecena funta, do wartości około 4,60 zł. Tak słaby kurs funta sprawiłby m.in. iż pieniądze zarobione przez polskich emigrantów na Wyspach w Polsce byłyby mniej warte, co zdecydowanie nie ucieszyłoby osób planujących powrót do kraju oraz tych, którzy wysyłają pieniądze z UK do swoich rodzin. Niemniej jednak wielu ekonomistów twierdzi, że jest to mało prawdopodobne, ponieważ Brexit bez umowy zaszkodziłby Wielkiej Brytanii, poważnie utrudniając wymianę handlową nie tylko z Unią Europejską, ale i z resztą świata.

Inne czynniki rzutujące na kurs funta

W związku z tym, iż dominującą gałęzią brytyjskiej gospodarki jest aktualnie sektor finansowy, decyzje zapadające w londyńskim „City” wywierają ogromny wpływ na kurs funta. Warto przy tym pamiętać, że polityka Europejskiego Banku Centralnego wciąż na nie rzutuje, przy czym funt – należący do najważniejszych walut świata - jest czuły również na zmiany notowań pozostałych „liderów walutowych”, a więc euro, dolara amerykańskiego oraz jena.

Kurs funta w kontekście wymiany waluty

Jak na średni kurs funta wpływu nie mamy, tak na cenę kupna lub sprzedaży brytyjskiej waluty owszem. Cena funta dyktowana jest przez podmiot oferujący przewalutowanie, niemniej jednak to gdzie, a więc i po jakim kursie, wymienimy PLN na funty lub odwrotnie, zależy od nas samych. Stojąc przed koniecznością zrealizowania transakcji powinniśmy zatem porównać kursy oferowane przez poszczególne kantory lub banki i dokonać najkorzystniejszego wyboru. Najlepszy będzie kantor internetowy, gdzie kurs GBP, zarówno w skupie, jak i sprzedaży jest niemal równy średniemu rynkowemu. Doskonałym przykładem propozycji przewalutowania na tak atrakcyjnych warunkach jest Walutomat: https://www.walutomat.pl/kursy-walut/gbp-pln/. Co więcej, w kantorze tym nie obowiązuje nawet zasada warunkowania ceny przez usługodawcę - działa on bowiem jak platforma społecznościowa, na której użytkownicy sami mogą podawać ceny poszczególnych walut i wymieniać się z tymi, którym owe ceny odpowiadają. Poza tą nieco niestandardową opcją wymiany po kursie własnym, czyli samodzielnie wyznaczonym, istnieje oczywiście opcja wymiany po ustalonym odgórnie, aktualnie najlepszym możliwym kursie.

+ 0 głosów: 0 (0%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (0)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarzbądź pierwszy!