Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY

Od stycznia obowiązkowy mikrorachunek podatkowy

› Aktualności ponad rok temu    10.01.2020
Joanna Miśkowiak
komentarzy 0 ocen 3 / 67%
A A A

 Masz do zapłaty podatek PIT, CIT i VAT? Od 1 stycznia należy go uiścić wyłącznie na indywidualny rachunek podatkowy (mikrorachunek).

Jak wyjaśnia Maciej Hodura, naczelnik Urzędu Skarbowego w Rawiczu, indywidualny rachunek podatkowy - tak zwany mikrorachunek podatkowy - to nowe uproszczenie przygotowane przez Ministerstwo Finansów i Krajową Administrację Skarbową. Dzięki niemu, od 1 stycznia podatnik ma swój jeden, stały, indywidualny rachunek, który będzie służyć do wpłat podatków PIT, CIT i VAT.

 Numer mikrorachunku w szybki i prosty sposób można wygenerować samodzielnie na stronie podatki.gov.pl - za pomocą komputera, telefonu, czy tabletu. Wystarczy wprowadzić swój PESEL lub NIP i rachunek ten będzie funkcjonował już cały czas. Jeśli ktoś jednak nie będzie potrafił tego zrobić, może otrzymać pomoc w urzędzie skarbowym.

- Numer nadawany jest każdemu podatnikowi i płatnikowi automatycznie - to znaczy, że nie wymaga składania żadnych wniosków do urzędu skarbowego i jest bezpłatny - przypomina Maciej Hodura. Wystarczy podać swój PESEL (osoby fizyczne i nie prowadzące działalności gospodarczej) lub NIP - prowadzący działalność gospodarczą, podatnicy VAT lub płatnicy podatków, składek na ubezpieczenie społeczne.

Przy wygenerowaniu mikrorachunku należy korzystać tylko z podanej przez US strony, a nie z żadnych innych stron internetowych lub np. numerów rachunków otrzymanych e-mailem lub SMS-em. Mogą być one próbą wyłudzenia. - Mikrorachunek, oprócz indywidualnego identyfikatora podatkowego, musi zawierać cyfry 1010 0071 222 - podkreśla naczelnik US. Dodaje, że dotychczasowe rachunki urzędów skarbowych do wpłat PIT, CIT i VAT przestały być aktywne z dniem 1 stycznia 2020 r.

Dzięki mikrorachunkowi podatkowemu można zapłacić PIT, CIT i VAT na jeden, stały, indywidualny mikrorachunek podatkowy. Nie trzeba już wybierać oddzielnych rachunków, ma on zapewnić szybszą obsługę płatności PIT, CIT i VAT, pozwoli szybciej otrzymać potrzebne zaświadczenia - np. o niezaleganiu w podatkach. Więcej informacji na temat mikrorachunku podatkowego można znaleźć na stronie podatki.gov.pl.

+ 2 głosów: 3 (67%) 1 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (0)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarzbądź pierwszy!