Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M AA1 e-wydanie

Pierwszy, wystrzałowy dzień Jarmarku Historycznego

› Kultura i Rozrywka 10 miesięcy temu    7.09.2019
Włodzimierz Jędrzejczak
komentarzy 12 ocen 10 / 80%
A A A
Romek i Julka, czyli hazackie weseleRomek i Julka, czyli hazackie wesele fot. Włodzimierz Jędrzejczak
Włodzimierz Jędrzejczak
napisz do mnie ‹
moje inne artykuły ‹

W parku przy domu kultury rozpoczął się Rawicki Jarmark Historyczny pod hasłem „Ludowe historie”.

Pierwszym, oficjalnym punktem programu był wernisaż jubileuszowej wystawy Zespołu Folklorystycznego „Wisieloki”. Prowadząca przez wiele lat zespoł Grażyna Konopka przypomniała jego początki i zasługi założycieli: Anny i Franciszka Brzeskotów. Podkreśliła szczególną rolę Zdzisława Maćkowiaka, który pełniąc 45 lat temu funkcję naczelnika Miasta i Gminy Rawicz, walnie przyczynił się do utworzenia „Wisieloków”.

Na wystawie obejrzeć można fotografie i dokumenty ilustrujące historię zespołu, instrumenty, a także hazackie stroje. Wernisaż był okazją do zaprezentowania wydawnictwa Muzeum Ziemi Rawickiej, „Katalog haftów występujących na terenie Hazów”.

Potem połączone siły grup teatralnych „Decem Toys” oraz Rawickiego Teatru Komedi, a także "Wisieloki" i "Dębioki", wystąpili w brawurowej inscenizacji sztuki „Romek i Julka. Hazackie wesele”. Było to roztańczone, kolorowe widowisko, inspirowane sztuką Szekspira. Scenariusz napisał Sylwester Różycki, a reżyserował Dariusz Taraszkiewicz.

Główną akcję przeniesiono na teren Hazów. Romek jest synem wziętego warszawskiego projektanta mody, Julka córką „Hazaka”. Poznają się na dyskotece i zakochują w sobie. Problemem staje się sytuacja dziewczyny, która ma wyjść za mąż za miejscowego chłopaka. Zrywa zaręczyny i... wszystko dobrze się kończy. Romek i Julka biorą ślub. Inscenizacja sztuki była świetna! Dużą rolę pełniły efekty świetlne, a scena balkonowa nagrodzona została gromkimi brawami. Romek wzdychający pod oknem Julki został tam „dostarczony” podnośnikiem wozu strażackiego! To nie był koniec niecodziennych emocji. Wystąpili również akrobaci w perfekcyjnie wykonanym programie tanecznym. Aktorzy tryskali sceniczną energią, a sceny zbiorowe - jak np. inscenizacja „Deszczowej piosenki” - powodowały, ze ręce same składały się do oklasków.

Ostatnim punktem programu pierwszego dnia jarmarku był „Hazacki rumpel”, czyli zabawa na sto fajerek. Było to jakby zwieńczenie hazackiego wesela. Na małej scenie zaprezentowało się 11 zespołów - polskich i zagranicznych, wszystkie radośnie grały „pod nogę”. Dobrze, że parkiet był drewniany, gdyż w innym wypadku poszłyby iskry od hołubców tańczących. Rumpel dowicpnie i ze swadą prowadził niezawodny Stanisław Jaskułka.

 

+ 8 głosów: 10 (80%) 2 -
  dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
  Komentarze (13)

  Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

  dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
  ~ Irena
  10 miesięcy temu ocena: 79%  13
  Dziękujemy p.Taraszkiewiczowi i jego zespołowi za wszystko co robi dla mieszkańców gminy. Bardzo fajny spektakl, fajni młodzi aktorzy, świetnie wykorzystane walory architektoniczne DK, zaskakujące efekty specjalne. Dzięki za dobrą zabawę.
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ Brawo
  10 miesięcy temu ocena: 82%  12
  Fajne widowisko łączące mieszkańców Rawicza. Gratulacje dla wszystkich.
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ as
  10 miesięcy temu ocena: 38%  11
  Władze komunistyczne sterowały folklorem, żeby wykorzystywać artystów ludowych do celów politycznych teraz robi się tak samo. Powiela się dokładnie wszystko z lat siedemdziesiątych.
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ Ucieczka od tradycji
  10 miesięcy temu ocena: 57%  10
  Komuniści też mówili, że trzeba dbać o to w dobie powstawania nowych hut, radia i telewizji, więc niewiele się zmieniło. Efekt tego wszystkiego jest raczej odwrotny do zmierzonego, bo na wsiach zamiast odwoływać się do kultury ludowej i tworzyć coś własnego autentycznego panuje kultura disco polo i kiczowaty styl.
  ~ Nnn
  10 miesięcy temu ocena: 64%  9
  A skąd Ty to wiesz. Może sam sterowałeś ? I nie mieści Ci się w głowie,że to jest tradycja i kultura A o to wszystko trzeba dbać,bo zniknie w dobie intetnetu,gier i smartfonów
  ~ Kolberg
  10 miesięcy temu ocena: 67%  8
  Fajnie , że jest relacja z imprezy fajnie , że ktoś o tym pisze ale ja zwykle znowu pełno niedorzeczności i błędów. Nie ma takiego pojęcia jak " hałubiec" . Pewnie chodziło o " hołubiec" i nawet gdyby tak było to w trakcie hołubców i tak nie mogą spod obcasów lecieć iskry. Czemu ? Odsyłam do źródła. Niby niewielki błąd merytoryczny ale kiedyś ktoś na łamach tej gazety napisze, że Ziemia jest płaska i będzie przy tym trwał. Sory ale takich mamy lokalnych pismaków.
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ Włodzimierz Jędrzejczak
  10 miesięcy temu 7
  Zgadza się. Miał być "hołubiec". Wprawdzie jest to w czasie tańca uderzenie obcasem o obcas, ale czasem pojęcie to pojawia się (rzadziej) jako uderzenie obcasem o podłogę.
  ~ Krycha
  10 miesięcy temu 6
  I pan, chociaż się nie spieszył i nie jest ciemno, mimo, że pada, popełnił błąd, w bardzo krótkiej wypowiedzi :)
  ~ Kolberg
  10 miesięcy temu ocena: 100%  5
  ....więc to robię , bo równie dobrze można tłumaczyć , że narobił błędy bo było ciemno albo ,że się spieszył. Jednak taii standard , to norma w lokalnych gazetach.
  ~ Krycha
  10 miesięcy temu ocena: 67%  4
  Gdyby dziennikarz piszący miał więcej czasu i troszkę pomocy ze strony innych "pismaków", to może by uniknął błędów. Ale, jak sam jest na całej imprezie do północy a od rana chce, jak najszybciej dać info i zdjęcia na portal, to siłą rzeczy - co nagle to po diable :( A błędy, które mimo starań się wkradły, to mogą być z pośpiechu i li tylko literówka :) Bo na 12 znów na imprezy leciał :) Oceniać jest zawsze łatwiej niż samemu coś zrobić, ale takie prawo, każdego czytelnika. POZDRAWIAM :)
  ~ ghgj
  10 miesięcy temu ocena: 36%  3
  kiepski spektakl za bardzo naciągany
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ Gamoń
  10 miesięcy temu ocena: 100%  2
  W twoim Nicku pomyliłeś litery zamiast g powinno być u
  ~ Irena
  10 miesięcy temu ocena: 50%  1
  Kiepski to jest twój wpis, który niczego nie wyjaśnia. Gdzie są argumenty?