Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M ATouchPrint G1

Plony są lepsze niż w ubiegłym roku

› Aktualności 6 dni temu    15.09.2020
Honorata Dmyterko
komentarzy 3 ocen 2 / 100%
A A A
 fot. Agrotechnika & Pieprzyk

Raport po tegorocznych żniwach. Choć na początku roku nie zapowiadały się dobrze, a synoptycy straszyli suszą stulecia, okazało się, że tegoroczne plony są zaskakująco dobre. - Nie możemy narzekać - uważa Piotr, jutrosiński rolnik.

Rolnicy z naszego terenu po raz kolejny „postawili” na pszenżyto ozime, które posiali na powierzchni ponad 5.000 hektarów.

Ze statystyk Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego wynika, że najlepiej plonowała pszenica ozima - 5,63 tony z hektara. - Widać wyraźny wzrost zainteresowania rolników siewem zbóż ozimych. Według naszych szacunków, jest to wzrost o około 5-10% w stosunku do roku 2019. Jest to racjonalna decyzja wielu rolników wynikająca z tego, że zboża ozime są stabilniejsze pod względem plonu w porównaniu z jarymi - mówi Ryszard Bijak z Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego.

Specjalista potwierdza opinię, jakoby rok 2020 był korzystnym, a na pewno lepszym rokiem dla rawickich rolników niż 2019.

- Wynika to przede wszystkim z korzystniejszego dla zbóż i rzepaku rozkładu opadów i temperatury. W roku 2019 ubogim pod względem opadów był szczególnie miesiąc czerwiec. Spadło w tym miesiącu 11 mm deszczu - według notowań stacji meteorologicznej w Gołaszynie. Brakowi wody towarzyszyła bardzo wysoka temperatura. Średnia dla miesiąca wyniosła 22,9 stopni C przy notowaniach najwyższej temperatury wynoszącej blisko 38 stopni. To spowodowało że wiele roślin, zwłaszcza posianych na glebach lekkich zaschło i nie wykształciło prawidłowo ziarna - wspomina Ryszard Bijak.

Inaczej było w roku bieżącym. Niskie opady, na poziome 4 mm zanotowano w kwietniu. I jak twierdzi Ryszard Bijak, istniało wówczas realne zagrożenie słabych wschodów zbóż jarych. - Zdecydowanie lepiej było w maju, kiedy opady wyniosły 58,2 mm i czerwcu z opadami na poziomie 64,6 mm, a więc w okresie kształtowania się ziarna. Niższe też były temperatury. To spowodowało, że plony zbóż są zdecydowanie wyższe. Szacujemy, że średnio jest to wzrost o 10 do 20% w stosunku do roku 2019. Szczególnie wzrost plonu widoczny jest w uprawach rzepaku ozimego. Tu zwyżka plonu sięga blisko 90% - podkreśla Ryszard Bijak.

Ubiegłoroczny raport żniwny czytaj TUTAJ

 

+ 2 głosów: 2 (100%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (3)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Rawi1
4 dni temu 3
To od kiedy tanieje pieczywo?
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Ziomal
6 dni temu ocena: 0%  2
Artykuł nie odpowiada rzeczywistości Opady były wyższe stąd plony Średnia wyższa niż podano Maj/czerwiec najważniejsze miesiące Cieszmy się że 2020 był dobry bo kolejny może być różny jak poprzedni
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Xyz
6 dni temu ocena: 50%  1
Tak jest a jeszcze nastepne suszowe dotacje im dać!!!!!!!!! Tak pisiory elektorat zebraly.!!!!!!!
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji