Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY

Protest rolników w powiecie rawickim [FILMY, FOTO]

› Aktualności› Wydarzenia miesiąc temu    21.10.2020
Dawid Bela
komentarzy 38 ocen 8 / 75%
A A A
 fot. D. Bela

Z flagami Polski i hasłami zawieszonymi na ciągnikach rolnicy wyjechali na drogę krajową nr 36. Protestujący mówią "Nie dla piątki Kaczyńskiego". 

Najpierw projektem zmiany w ustawie o ochronie zwierząt zajął się Sejm. Po przyjęciu 17 września nowelizacji przez izbę niższą Parlamentu, przez kraj przetoczyły się pierwsze rolnicze protesty. Branża grzmiała, że zmiany - m.in. wprowadzenie zakazu uboju rytualnego na cele eksportowe oraz hodowli zwierząt futerkowych - to cios dla polskiego rolnictwa. 

- Szkodliwe zapisy tej ustawy mogą doprowadzić do upadku dziesiątek tysięcy gospodarstw w Polsce, jak również kłopotów firm dostarczających rolnikom maszyny, wyposażenie, czy pasze. Nie mam żadnych wątpliwości, że ustawa w obecnym kształcie jest zła - mówił pod koniec września Łukasz Rojda, szef rady powiatowej Wielkopolskiej Izby Rolniczej w Rawiczu.


Rolnicy wyszli na ulice - także Warszawy - by przed procedowaniem ustawy w Senacie przekonać polityków do odrzucenia projektu. Senatorowie nad dokumentem pochylili się 14 października. Ustawy nie odrzucili. Wprowadzono natomiast poprawki - m.in. wykreślono ograniczenia dotyczących uboju rytualnego drobiu i wydłużenie okresu przejściowego dla zaprzestania uboju rytualnego (dla celów zarobkowych) do 31 grudnia 2025 roku oraz wygaszenia hodowli zwierząt futerkowych - do 31 lipca 2023 roku. Wykreślono też zapis o większych kompetencjach organizacji prozwierzęcych oraz określono zasady, na jakich właścicielom likwidowanych działalności miałyby być wypłacane rekompensaty.

Za przyjęciem ustawy wraz z poprawkami głosowało 76 senatorów, 11 było przeciw, a 10 wstrzymało się od głosu.Teraz dokumentem ponownie zajmie się Sejm. 
  
Wobec takiego obrotu sprawy, rolnicy zapowiedzieli kolejne protesty.

Dzisiejsza zbiórka manifestujących odbyła się na parkingu przy klasztorze na Goruszkach. Stamtąd protestujący wyjechali na krajową "36-tkę". Najpierw udali się do Sobiałkowa. Tam nakręcili wokół stawu i jadą do Ronda Sarnowskiego im. Jerzego Zelka. Wtedy ich akcja ma się zakończyć. 

Karolinki - początek protestuKarolinkiSobiałkowo

+ 6 głosów: 8 (75%) 2 -
  dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
  Komentarze (39)

  Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

  dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
  ~ Zenek
  miesiąc temu 39
  Jak niektórzy tutaj też uważam że zamiast utrudniać jazdę i pracę innym powinni robić awantury przed domami posłów których wybrali. Gnój im codzień dostarczyć pod bramę ale nie za dużo, żeby nie mogli pozbierać i sobie działeczke nawozić za free. To by może ruszyło ich mózgi.
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ cip cip cip a potem za łeb
  miesiąc temu ocena: 50%  38
  Dopłaty z zagranicy ,traktory z zagranicy to czyja jest ta ziemia i pracujący a niej rolnicy ?
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ Rolnik
  miesiąc temu ocena: 44%  37
  Negatywne komentarze o rolnikach tylko wypisują osoby o wyjątkowym niskim ilorazie inteligencji. Rolnictwo to nie tylko rolnik w chlewni, to branża połączona w jedną całość brak uboju to niepotrzebna ubojnia a co za tym idzie niepotrzebni pracownicy. Niepotrzebni pracownicy do serwisowania urządzeń ubojni, kierowcy do przewozu itd. Egoizm i zazdrość przysłania wam spojrzeć na realny problem w rolnictwie on pośrednio również was dotknie.
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ miasto
  miesiąc temu ocena: 47%  36
  Większość osób wypowiadających się w komentarzach nie ma pojęcia o rolnictwie, pierw proszę zapoznać trochę dziedzine rolnictwa , pózniej wypowiadać się, a tak poza tym większość rolników, która ma te super auta z salonu i traktory wypasione to ma więcej kredytów niż włosów na głowie......
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ Belzebub
  miesiąc temu ocena: 82%  35
  Nawet nie wiem o co im chodzi... Nawet nie wiem przeciwko komu i czemu protestuja... Ale pamiętam że jak rodzice niepełnosprawnych chcieli coś uzyskać od rządu to protestowali pod sejmem, pielęgniarki też miały swoje miasteczko namiotowe na wiejskiej, teraz ostatnio były protesty odnośnie sądów i z tego co pamiętam odbywały się pod sądami. Więc o co tu chodzi? Osobiście nie utruly mnie wogole te rolnicze protesty ale czy jak sam będę chciał poprotestowac przeciwko rządzącym to będę mógł skoczyć na wieś popalić trochę opon, poblokowac drogi i porozwijac transparenty? Czy będzie to miało sens?
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ ()
  miesiąc temu ocena: 93%  34
  Łyknęli bajki! Naiwniacy! Polska to wioska smerfów i rządzi kawaler z kotem
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ kosinski
  miesiąc temu ocena: 80%  33
  Trzeba bylo przy urnie wyborczej pomyślec.
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ Maniek
  miesiąc temu ocena: 25%  32
  Dobrze mówisz ale to nie w wielkopolsce wygrał pis
  ~ Mieszkaniec
  miesiąc temu ocena: 90%  31
  Do Maks. Boli Cię prawda nierobie. Myślicie buraki że ludzie są ślepi.
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ ~~
  miesiąc temu ocena: 94%  30
  taka konstatacja, winogrono i inne owoce południowe są tańsze od rodzimych śliwek i jabłek, i jak to działa? tam wyrosły tu dojechały dopłynęly i jeszcze sie opłaca, jak to działa? śliwki rosną za płotem, jak to działa, ktos wie?
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ Belzebub
  miesiąc temu ocena: 88%  29
  Ostatnio kupiłem 4 banany za 70 groszy i 2 jabłka za 1.80 i też tego nie rozumiem...
  ~ Xyz
  miesiąc temu ocena: 77%  28
  Dotacje z uni samochody nowe z salonu zazwyczaj SUVy czy deszcz czy susza odszkodowania i dodatkowo ziemia która dzielą na działki budowlane i ciągle płaczą ze mało i się nic nie opłaca a sami do roboty się nie wezmą tylko siedzą i narzekają
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ ...
  miesiąc temu ocena: 90%  27
  Przewraca sie w dupach
  ~ Mieszczuch
  miesiąc temu ocena: 37%  26
  Ty to jesteś ale burak kto ci broni kupić jakieś gospodarstwo i pracować w nim od poniedziałku do poniedziałku można powiedzieć zero wakacji zero świąd można powiedzieć i 24 na dobę a najlepiej to sobie kup że jak i stadem krów a teraz to siedzisz i piszesz jakieś pierdoły poszłeś do roboty na 7:00 albo 8:00 rano po 8 godzinach wróciłeś nic siedzisz przy herbatce lub kawce z nogami na stole i takie bzdury piszesz chłopie zastanów się co będziesz jadł za parę lat albo i twoje dzieci wędliny z Danii w Niemczech które były u nich jako odpadł aleje umyli i transportowali do Polski
  ~ Ala
  miesiąc temu ocena: 73%  25
  Fajnie strajkować za paliwo za które zapłaciło państwo .. żałosne
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ Maks
  miesiąc temu ocena: 38%  24
  Dlaczego nie sa zablokowane komentarze pod tym artykulem. To jest jawne napuszczanie ludzi na siebie bo przeciez napisac mozna wszystko. Czy komus sprawia przyjemnosc to jak nazywani sa rolnicy bo ja czuje tylko wstyd i nie dziwi mnie ze w kraju jest jak jest przy takiej nienawisci
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ Ja
  miesiąc temu ocena: 79%  23
  Hehe głosowali za PiSem a teraz oburzeni...
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ Bo
  miesiąc temu ocena: 31%  22
  Do wszystkich krzykaczy, którzy mieszają z błotem rolników ujawnijcie się a nie piszecie durne komentarze . Ciekawy jestem czy odwagi by wam starczyło by stanąć przed rolnikami i powiedzieć im to prosto w oczy . Jak rolnik i pracownik nie będzie miał kasy to w kraju dobrze nigdy nie będzie .
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ Belzebub
  miesiąc temu ocena: 89%  21
  To może niech protestuja w warszawie pod sejmem albo u kaczora pod domem co?
  ~ Wieśniaki ,gumiaki
  miesiąc temu ocena: 76%  20
  Bambrom jak widać się nudzi. Ciekawe gdyby np karetka miała pilnie dojechać np do Konar do umierającego. I po co te protesty . Utrudniacie tylko zwykłym ludziom życie wieśniaki
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ antypis
  miesiąc temu ocena: 81%  19
  Po pierwsze: to nie była "normalna" i nie "utrudniająca" jazda innym. 20km/h? Poważnie? Po drugie: 3 na 4 łamało prawo, albo poprzez rozmowę telefoniczną, albo sobie po prostu w trakcie jazdy w pasjansa na telefonie grali. Taką żeście sobie komunę wybrali, a teraz się dziwią. I niestety, ale do następnych wyborów zapomną, bo im znowu obiecają. Jakieś 14ki może 15ki?
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ antypis
  miesiąc temu ocena: 83%  18
  Do którejkolwiek odpowiedzi ~Roll. Ja tak nie wyprzedzałem i nie pochwalam tego co robili inni. Ci co mieszkają tu w okolicy byli na to przygotowani. Najwięcej osobówek i tirów wyprzedzało na rejestracjach obcych. Ludzie co mają terminy i pracują normalnie. I takimi blokadami ich pewnie zprowokowaliscie. Ale nie twierdzę, że ich manewry były bezpieczne. Tak "mieszczuchy" mieszkający na wsi głosowali. Nie prawda. Dane mówią, że 70% ROLNIKÓW głosowało na partie rządząca, a z tego wynika, że taka osoba nie musi mieszkać na wsi, może mieszkać w mieście i rolnikiem być. Ten wasz argument jest wyssany z palca. Zresztą kto te ziemię pod budowę domów "mieszczuchom" sprzedał? Najpierw im im ziemię sprzedali a teraz ich na tej wsi nie chcą, hah!
  ~ Roll
  miesiąc temu ocena: 29%  17
  Tak jak mówisz id... Ale jak osobowki i tiry na podwójnej ciągłej i zakręcie wyprzedziły to zgodne z przepisami. A poza tym mieszczuchy się na wsi budują a teraz to nasza wina kto kogo wybrał... won do swoich slamsów
  ~ Roll
  miesiąc temu ocena: 27%  16
  Tak jak mówisz id... Ale jak osobowki i tiry na podwójnej ciągłej i zakręcie wyprzedziły to zgodne z przepisami. A poza tym mieszczuchy się na wsi budują a teraz to nasza wina kto kogo wybrał... won do swoich slamsów
  ~ Roll
  miesiąc temu ocena: 27%  15
  Tak jak mówisz id... Ale jak osobowki i tiry na podwójnej ciągłej i zakręcie wyprzedziły to zgodne z przepisami. A poza tym mieszczuchy się na wsi budują a teraz to nasza wina kto kogo wybrał... won do swoich slamsów
  ~ Roll
  miesiąc temu ocena: 38%  14
  Tak jak mówisz id... Ale jak osobowki i tiry na podwójnej ciągłej i zakręcie wyprzedziły to zgodne z przepisami. A poza tym mieszczuchy się na wsi budują a teraz to nasza wina kto kogo wybrał... won do swoich slamsów
  ~ Roll
  miesiąc temu ocena: 36%  13
  Tak jak mówisz id... Ale jak osobowki i tiry na podwójnej ciągłej i zakręcie wyprzedziły to zgodne z przepisami. A poza tym mieszczuchy się na wsi budują a teraz to nasza wina kto kogo wybrał... won do swoich slamsów
  ~ Roll
  miesiąc temu ocena: 36%  12
  Tak jak mówisz id... Ale jak osobowki i tiry na podwójnej ciągłej i zakręcie wyprzedziły to zgodne z przepisami. A poza tym mieszczuchy się na wsi budują a teraz to nasza wina kto kogo wybrał... won do swoich slamsów
  ~ Roll
  miesiąc temu ocena: 33%  11
  Tak jak mówisz id... Ale jak osobowki i tiry na podwójnej ciągłej i zakręcie wyprzedziły to zgodne z przepisami. A poza tym mieszczuchy się na wsi budują a teraz to nasza wina kto kogo wybrał... won do swoich slamsów
  ~ OLAF
  miesiąc temu ocena: 66%  10
  Rolnicy , takim sposobem występujecie przeciw mieszkańcom Polski , uciążliwość życia , która spotyka kierowców na drogach powoduje , że ci którzy są wam przychylni odwracają się od was . Czy wy myślicie , że tylko wy macie problemy ......???? Co mają zrobić ludzie , którzy tracą pracę w związku z Covidem , , przedsiębiorcy , którzy tracą rynek zbytu i wiele innych dziedzin życia , czy ci ludzie idą wam blokować wyjazdy na pola , blokują podwórka , opamiętajcie się , wy macie wszystkich w d...e ...nie jesteście pępkami świata i Polski !!!!
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ Xxx
  miesiąc temu ocena: 33%  9
  Rolnicy byli u władz to nikt się nie odważył z nimi spotkać to trzeba domagać się inaczej .
  ~ Handlowiec
  miesiąc temu ocena: 54%  8
  I bardzo dobrze żeście wyjechali popieram was w 100 % bo zaraz my z branży handlowej wyjdziemy a tych miastowych leniwców co kometowac ino umia to zaprasza na wies do widel zobaczycie jak tam jest pieknie bo ino pyskiem klepać umieć a w sklepie marudzi bo nic nie macie a tyle kosztuje. A na PiS to co druga z was głosowała zeby dostać 500pusl i 13 emeryturę vzepiac się tych co umia pokazać ze nie dadzą się zniszyc
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ Także tego...
  miesiąc temu ocena: 100%  7
  Jeszcze ino powiedz co sprzedojesz
  ~ XYZW
  miesiąc temu ocena: 62%  6
  Co głupiemu po rozumie , to do handlowca , z ciebie taki handlowiec jak z koziej du.y trąba ...!!!!
  ~ Xx
  miesiąc temu ocena: 50%  5
  Powodzenia
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ Jola
  miesiąc temu ocena: 54%  4
  Pajace ,,,,,,,,
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji