Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY

Przekroczysz prędkość poza terenem zabudowanym - stracisz prawko

› Aktualności 5 miesięcy temu    12.02.2020
Dawid Bela
komentarzy 11 ocen 6 / 67%
A A A
 fot. archiwum portalu

Od ubiegłego roku jazda „na suwak” i utworzenie korytarza życia są obligatoryjne. Tymczasem czekają nas kolejne zmiany - nowe przepisy zwiększą prawa pieszych, surowiej zaś karani będą piraci drogowi.

W ministerstwie infrastruktury został opracowany projekt nowelizacji ustawy - Prawo o ruchu drogowym oraz ustawy o kierujących pojazdami. Obecnie są na etapie konsultacji społecznych i uzgodnień międzyresortowych.

Zmiany w rejonie przejść dla pieszych
To rozwiązanie wzbudza wiele emocji. Do tej pory obowiązuje zasada, że pieszy ma pierwszeństwo na pasach, gdy się na nich znajduje. Jednocześnie kierujący pojazdem, który zbliża się do zebry, ma zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa przechodniowi. Nowe brzmienie przepisu zobowiązuje kierowcę, który zbliża się do przejścia - poza zachowaniem szczególnej ostrożności i ustąpieniem pierwszeństwa pieszemu - do zmniejszenia prędkości tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na przejściu lub dopiero na nie wchodzącego.

"Bat" na piratów?
Nowe przepisy mają także poskromić kierowców z "ciężką nogą". Obecnie prawo jazdy można stracić za przekroczenie prędkości o 50 km/h w obszarze zabudowanym. Ma się to jednak zmienić. Przekroczenie dopuszczalnej prędkości o 50 km/h poza obszarem zabudowanym będzie skutkowało nie tylko wysokim mandatem, ale i obligatoryjnym zatrzymywaniem prawa jazdy przez policję. Jeśli więc rozpędzisz się na autostradzie powyżej 190 km/h, na ekspresówce - 170 km/h, a na pozostałych rodzajach dróg - pojedziesz więcej niż 140 km/h, utracisz uprawnienia na trzy miesiące.

50 km/h w dzień i w nocy
To kolejna nowość. Obecnie, pomiędzy 23.00 a 5.00, kierowca ma prawo do jazdy po obszarze zabudowanym z prędkością 60 km/h. Tylko w Polsce, jako jedynym państwie Unii Europejskiej, obowiązuje taki przepis. Ministerstwo chce zmiany tego rozwiązania. Jaki jest tego powód?

- Ma na celu przede wszystkim poprawę bezpieczeństwa pieszych, jako niechronionych uczestników ruchu drogowego. Z analiz badawczych wynika, że różnica prędkości między 50 i 60 km/h ma istotne znaczenie dla długości drogi hamowania pojazdu oraz potencjalnych skutków zdarzeń drogowych. Ponad 95% pieszych ma szansę przeżyć wypadek przy prędkości uderzenia przez pojazd mniejszej niż 30 km/h, a szanse te bardzo spadają, gdy prędkość pojazdu uderzającego w pieszego jest większa od 50 km/h - czytamy na stronie ministerstwa infrastruktury.

+ 4 głosów: 6 (67%) 2 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (10)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Dziękujemy PiS-owie za wszystkie super podwyżki i represje wprowadzane na zwykłych obywateli!!!! Mam dość
5 miesięcy temu ocena: 67%  10
Dziękujemy PiS-owie za wszystkie super podwyżki i represje wprowadzane na zwykłych obywateli!!!! Mam dość
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Ola
5 miesięcy temu ocena: 29%  9
I bardzo dobrze... ludzie zachowują się na drogach jak niesmiertelnicy!!!
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Kierowca
5 miesięcy temu ocena: 86%  8
Jeśli kierowcy mają tak jeździć przepisowo to ich niech policja i inne służby też tak jeżdżą a nie jak im się podoba bo oni mogą.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ rawiczanka65
5 miesięcy temu ocena: 67%  7
Obligatoryjne co to znaczy??!!)Czy my nie mamy polskich wyrazów???!!
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Ola
5 miesięcy temu ocena: 50%  6
Hehe... to słowo w języku polskim jest używane od dawna. To jest polski wyraz
~ K2
5 miesięcy temu ocena: 100%  5
Karajcie surowiej kierowców. Może w koncu ktoś zacznie karać pieszych i rowerzystów. Dlaczego tam nie ma interwencji. Bo panowie musieli by wysiąść z autem i trochę po chodzić. Głupia sytuacja stoją dwie osoby przy przejściu i opowiadają sobie co tam nowego w telenoweli. Przez pół godzinny (bo to minimalny czas) będzie musiało zatrzymać się mnóstwo aut a one za to nie poniosą żadnych konsekwencji. Chociaż dla mnie powinno być to podpięte pod stwarzanie zagrożenia w ruchu drogowym.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Dobranoc
5 miesięcy temu ocena: 64%  4
Po takim numerze PiS dostanie czerwoną kartkę od milionów kierowców i może już się pakować.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Ha ha
5 miesięcy temu ocena: 57%  3
Co. Dospać pisfanku nie możesz, czy może kac cię męczy. Wstań, umyj się i do pośredniaka szukać pracy.
~ PiS Fan
5 miesięcy temu ocena: 30%  2
Twoje niedoczekanie stulejarzu
~ SETH
5 miesięcy temu ocena: 86%  1
Szkoda tylko, że większość pieszych zachowuje się jak "święte krowy", które mają klapki na oczach i wchodzą na jezdnie bez rozejrzenia się wokół. Szczególnie brak im rozumu, kiedy jest już ciemno i pada deszcz. Większość przedmiotów odbija się wtedy od jezdni, widoczność jest ograniczona a ubrani na ciemno piesi wchodzą sobie z marszu na ledwo widoczne pasy.. Co z tego, że po zmianach przepisów kierowca dostanie mandat, skoro "chroniony" pieszy będzie w najlepszym wypadku leżał w szpitalu z połamanymi kończynami i wstrząśnieniem móżgu?
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji