Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M AA1 e-wydanie

Przepis na katarzynki. Sprawdzony przepis na popularne pierniczki

miesiąc temu    26.11.2020
Honorata Dmyterko
komentarzy 0 ocen 1 / 100%
A A A
 fot. fotolia

Katarzynki - ich kształt i smak pamiętamy z dzieciństwa. To znane i lubiane pierniczki, które możemy upiec w domu.

„Katarzynki! Katarzynki! - przysmak chłopca i dziewczynki. Najsmaczniejszy upominek to paczuszka katarzynek. Młody, stary, duży, mały zna ten specjał nad specjały. Sam król pono łyka ślinkę gdy zobaczy katarzynkę!” - pisał poeta Franciszek Fenikowski w wierszu poświęconym katarzynkom - słynnym piernikom w charakterystycznym kształcie. Od lat członkowie scholi „Pociąg do Nieba”, działającej przy parafii św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Słupi Kapitulnej pieką „Katarzynki”, które przy okazji parafialnego odpustu ku czci św. Katarzyny - patronki parafii, mogą nabyć uczestnicy mszy świętych (w tym roku 21 listopada).

Katarzynki są znanymi i lubianymi przysmakami. Zaraz po upieczeniu są dość twarde i miękną nawet po kilku dobrych tygodniach. Ich niewątpliwą zaletą jest brak tłuszczu.

Co zrobić, by Katarzynki zmiękły? Aby pierniczki zmiękły potrzebują odpowiedniej dawki wilgoci - np. z powietrza lub owoców. Dlatego jeszcze przed lukrowaniem, warto przenieść je do pomieszczenia o wysokiej wilgotności lub schować do szczelnej puszki z kawałkami obranych jabłek. Ten proces trzeba kontrolować i wymieniać jabłka co kilka dni, by nie zaczęły pleśnieć, a katarzynki mogły spokojnie chłonąć wilgoć z owoców.

Legenda o katarzynkach mówi o Katarzynce, córce toruńskiego młynarza, która miała przygotować wyśmienite przysmaki na przyjazd króla do Torunia. Pszczoły podpowiedziały jej dołożenie miodu do chleba i ciast. Wypieki udały się znakomicie, a król zaczął odtąd sławić toruńskie pierniki w całej Europie. Dlatego do dziś niektóre pierniki nazywane są katarzynkami.

Przepis na katarzynki dostępny jest na HOTBLOG-u.

+ 1 głosów: 1 (100%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (0)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarzbądź pierwszy!