Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY

Ścieżka pieszo-rowerowa w Tarchalinie zbudowana

› Aktualności› Samorząd miesiąc temu    28.11.2020
Joanna Miśkowiak
komentarzy 0 ocen 2 / 100%
A A A

Po wielu latach starań mieszkańcy Tarchalina doczekali się kontynuacji budowy ścieżki pieszo-rowerowej przez wieś. Budowę kolejnego odcinka sfinansowały dwa samorządy - gmina i powiat. Udało się też pozyskać rządową dotację. Odbiór robót odbył się w tym tygodniu.

Ścieżka była ważna dla mieszkańców ze względu na bezpieczeństwo rowerzystów, jak i dzieci dochodzących na przystanek autobusowy. Główna droga we wsi - łącząca Bojanowo z Poniecem - jest bardzo ruchliwa, a sama ścieżka mocno uczęszczana - nie tylko przez mieszkańców wsi. To ulubiona spacerowa i biegowa trasa bojanowian, więc wszystkim zależało, by została doprowadzona do końca wioski. Jeszcze do niedawna urywała się tuż za świetlicą, a dalej nie było nawet chodnika.

Główna droga we wsi jest w zarządzie władz powiatu, ale inwestycję samorząd zrealizował wspólnie z gminą Bojanowo. W 2019 roku przygotowano dokumentację. Złożony został także wniosek o dofinansowanie przedsięwzięcia. W kwietniu tego roku okazało się, że na inwestycję uzyskano środki z Funduszu Dróg Samorządowych. Wsparcie wynosiło 60% szacowanych kosztów, a pozostałą kwotę miały podzielić na pół samorządy: powiatowy i bojanowski. W maju ogłoszono przetarg, rozstrzygnięto go w czerwcu. Wybrane przedsiębiorstwo Drogomel z Leszna, ścieżkę zaoferowało zbudować za niespełna 990 tys. zł.

Doczekali się Roboty ruszyły w sierpniu. Obejmowały przebudowę odcinka drogi od Gołaszyna do granicy z gminą Poniec. Ułożono także kolejny fragment ścieżki przez wieś - 360 metrów. Dzięki temu, trasa rozpoczynająca się w Gołaszynie została poprowadzona do końca wsi. Powstały też nowe zatoki autobusowe oraz bezpieczne przejście dla pieszych. Prace zakończono w połowie listopada.

Ze względu na sytuację epidemiczną, uroczystości oddania trasy do użytkowania nie będzie. - Planujemy jedynie bardzo symboliczne przecięcie wstęgi na ścieżce, o którą tak długo starali się mieszkańcy. Zrobimy to w niewielkim, trzyosobowym gronie: przedstawiciel gminy, pan starosta i pani sołtys - informuje burmistrz Maciej Dubiel.

+ 2 głosów: 2 (100%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (1)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ ??
miesiąc temu 1
To teraz kontynuować budowę ścieżki do następnych wsi w kierunku Ponieca
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji