Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY

Śladami przodków. Niecodzienna wizyta w Jutrosinie

› Aktualności 8 miesięcy temu    1.12.2019
Honorata Dmyterko
komentarzy 5 ocen 5 / 80%
A A A

Potomkowie Weigeltów - rodziny niemieckiej mieszkającej kiedyś w mieście - przyjechali zobaczyć miejsca związane z historią ich przodków.

- To bardzo sympatyczni ludzie. Cieszę się, że mogłem ich gościć, szkoda jedynie, że tak krótko. Byli ogromnie zaskoczeni tym, co im pokazałem w ratuszu, a mam w swoim gabinecie wśród licznych historycznych pamiątek, również te po Weigeltach - mówi burmistrz Romuald Krzyżosiak, pokazując, m.in. talerz i kubek oraz widokówki kamienicy należącej kiedyś ich do rodziny, która została spalona przez Rosjan w 1945 roku.

Jak wspomina Romuald Krzyżosiak, który jest również pasjonatem historii regionu, Weigeltowie zapisali się bardzo dobrze w pamięci mieszkańców Jutrosina.

- Pozostało po nich wiele pamiątek i przede wszystkim pamięć, iż w okresie okupacji z ich strony wielu mieszkańców Jutrosina otrzymało pomoc - wspomina. Dodaje, że poprosił Christinę Rettberg (z domu Weigelt) o informacje o innych niemieckich rodzinach związanych z Jutrosinem. - 24 czerwca 2022 roku przypada 380. rocznica powstania gminy niemieckiej (ewangelickiej) w Jutrosinie i chciałbym, aby z tej okazji ukazała publikacja o jutrosińskich Niemcach. Takie więc informacje bardzo by nam się przydały - podkreśla burmistrz.

+ 4 głosów: 5 (80%) 1 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (5)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Olek
8 miesięcy temu ocena: 100%  5
Jutrosin w końcu ma bardzo dobrego burmistrza, mieszkańcy bardzo sobie go chwalą. z każdym porozmawia i najważniejsze to jest nasz człowiek.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ ślązok
8 miesięcy temu ocena: 100%  4
Pisanie historii , dzielenie się nią { nie nienawiścią} ,jest pasją pana burmistrza , dr. Krzyżosiaka. Gdyby były częstrze kontakty z byłymi mieszkańcami ,mielibyście większą wiedzę o historii Jutrosina.Odpowiadając 'NIKI' mowa nienawiści jest złą cechą , my Polacy bardzo chętnie odwiedzamy kresy wschodnie , z sentymentu , dla historii , po to żeby przekazać ją potomnym.Wszystkiego najlepszego tym ,którym historia leży na sercu.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ mysk
8 miesięcy temu ocena: 40%  3
nie bez powodu tak milo było .................................romciu
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Niki
8 miesięcy temu ocena: 20%  2
Przyjechali zobaczyć co mogą jeszcze odzyskać.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Iwona
8 miesięcy temu ocena: 100%  1
Miałam okazje poznać dr Krzyżosiaka, wybitny regionalista oraz historyk.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji