Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY

Smog. Obowiązkowo będziemy zgłaszać, czym ogrzewamy swoje domy

› Aktualności 21 dni temu    4.01.2021
komentarzy 25 ocen 5 / 60%
A A A
 fot. M. Szafraniak

Nowy obowiązek w 2021 r. Właściciele domów od I kwartału nowego roku będą musieli zgłaszać, czym je ogrzewają. Nowe przepisy właściwie weszły w życie już od 1 stycznia 2021 r. Mają pomóc w utworzeniu Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB), która, według zapewnień rządu, ma umożliwić walkę ze smogiem.

Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków (CEEB) zostanie stworzona na podstawie deklaracji składanych przez właścicieli domów i ma pomóc w identyfikowaniu źródeł niskiej emisji z budynków w Polsce. To ogólnokrajowy system, w którym będą gromadzone informacje na temat źródeł emisji w sektorze komunalno-bytowym.

- CEEB będzie istotnym narzędziem wspierającym wymianę pieców, tak zwanych “kopciuchów”. Budowa nowego systemu została powierzona Głównemu Urzędowi Nadzoru Budowlanego (GUNB). Docelowo system przyjmie postać elektronicznego rejestru, obsługiwanego przez aplikację dostępową w wersji mobilnej i webowej. Utworzenie ewidencji zostało skorelowane z wprowadzanymi zmianami w funkcjonującym programie “Stop Smog” - czytamy na stronie internetowej GUNB.

Budynki wielolokalowe i domy jednorodzinne

Dorota Cabańska, p.o. Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego, wyjaśnia, że w CEEB znajdą się przede wszystkim informacje na temat źródeł spalania paliw w budynkach wielolokalowych oraz domów jednorodzinnych do 1 MW. Uwzględnione zostaną również lokale usługowe i budynki publiczne, w których znajduje się tego rodzaju ogrzewanie - chodzi głównie o kotłownie.

Docelowo znajdą się tam informacje na temat otrzymanej pomocy finansowej na wymianę kotła grzewczego czy termomodernizację budynku.

- Ewidencja będzie również na bieżąco uzupełniana np. przez kominiarzy, którzy przeprowadzają okresowe przeglądy w budynkach - poinformowała Dorota Cabańska, szefowa GUNB. Na postawie informacji gromadzonych w CEEB samorządy będą mogły dobierać odpowiednie polityki i programy do walki ze smogiem w swoich gminach.
 

Ewidencja będzie budowana etapami, a cały projekt jest zaplanowany na lata 2021-2023. 

- Budowanie przez trzy lata i wielkie wdrożenie na końcu może się wiązać z ryzykiem poważnych błędów - stwierdziłan Dorota Cabańska.

Najpierw komunikat, później obowiązkowe deklaracje 

Pierwszym elementem, który zacznie działać, będą deklaracje o źródłach spalania, składane przez właścicieli domów. Ci od I kwartału 2021 roku będą musieli zgłaszać, czym je ogrzewają. Taka ewidencja ma pomóc w walce ze smogiem, a nie stosowaniu restrykcji wobec użytkowników spalających paliwa niskiej jakości.
 

- To będzie pierwsza funkcjonalność, jaką w CEEB chcemy uruchomić. Prowadzimy obecnie postępowanie przetargowe w tej sprawie i jeżeli nie będzie opóźnień, to właśnie w pierwszym kwartale 2021 roku zaczniemy budować oprogramowanie umożliwiające zbieranie tych danych od właścicieli i zarządców nieruchomości - powiedziała szefowa GUNB. - Dane, jakie będziemy zbierać, będą ograniczone do minimum, tak aby oświadczenie było możliwie proste - podkreśliła p.o. Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego.
 

Od wejścia w życie ustawy właściciele będą mieli 12 miesięcy na przesłanie elektronicznego formularza z informacją, czym ogrzewany jest ich dom. W przypadku nowych obiektów, trzeba będzie poinformować o użytkowanym źródle ogrzewania w ciągu 14 dni od daty jego uruchomienia. Cabańska zaznaczyła, że przesłanie takich informacji będzie obowiązkowe.

Był pilotażowy program
Od października 2018 do końca 2020 roku prowadzony był pilotaż oraz projekt badawczo-rozwojowy dotyczący ewidencji. Wzięło w nim udział 17 gmin - m.in. Zabrze, Ustroń, Opoczno, Podkowa Leśna, Katowice, Warszawa (Targówek), Skawina, Karczew, Sucha Beskidzka, Mińsk Mazowiecki. Wyniki pilotażu będą wykorzystane w ramach prac nad docelowym systemem CEEB.

Ewidencja będzie miała połączenie z innymi ewidencjami i rejestrami, np. z Centralnym Rejestrem Charakterystyki Energetycznej Budynków i to właśnie z niej będą pobierane niektóre dane - najbardziej podstawowe, niezbędne do oceny domów. Docelowo, w ewidencji mają się znaleźć informacje dotyczące ok. 5 mln budynków w całym kraju.

źródło: business insider

+ 3 głosów: 5 (60%) 2 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (27)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Elka
2 dni temu 20:54 27
Kto wie gdzie kupić dobry węgiel w Rawiczu i żeby wzucil do piwnicy
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Ja
2 dni temu 20:49 26
Czy czy ktoś wie dlaczego sierpowski nie będzie miał węgla zawsze od niego kupowałam wzucilmi do piwnicy facet może ktoś wie gdzie mam teraz kupić czy ktoś może mi polecić dobry węgiel w Rawiczu
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ bolo
19 dni temu ocena: 100%  25
Wazne jak sie pali weglem a otym akurat cisza .Czy przypadkie niema co zrobic z Amerykanskim gazem.Pozatem gaz podczas spalania wydziela poodobna ilosc CO jak wegiel.Co do plastikow jest w Rawicu firma ktora ma na skladowisku setki ton tylko czekac az sie zapali ipo problemie mozna dalej gromadzic.I TO JESTDOWOD NA POLSKIE ZAKLAMANIE
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ DePe
19 dni temu ocena: 100%  24
Jeżeli chcą się pozbyć pieców węglowych, to niech najpierw doprowadzą gaz ziemny, wtedy można porozmawiać o eko-ogrzewaniu.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ idiotów nie brak
20 dni temu ocena: 30%  23
tylko wysokie kary od 5000 zmuszą idiotów do niepalenia plastików itp. tylko idioci palą czym popadnie!
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Burak
20 dni temu ocena: 38%  22
Właściciel posesji powinien przedstawić fakturę za zakup opału.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ stach
20 dni temu ocena: 89%  21
Należy sprawdzić dokumenty w składach opału jakie badziewie sprzedają
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Ajwaj,ajwaj
20 dni temu ocena: 91%  20
Niech żyje i rozkwita PISowska komuna i jej elita.....na kogo głosowaliście.....Zbieracie teraz żniwa głupoty !!!!!
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Obi łan
20 dni temu ocena: 48%  19
Idąc wczoraj ul. Sienkiewicza, czy wałami powstańców nie szło oddychać. Widać kto pali węglem a kto badziewiem. Szkoda ze w Rawiczu nie ma straży miejskiej, zaraz by wyleczyli śmierdzieli. A te narzekania ile w Rawiczu się zarabia...... przestańcie biadolić, bo tak naprawdę placa więcej. To ie czasy Kuronia aby zapindalac za damkę. Panie Burmistrzu wzywam Pana aby podjąć scisle kontrolę kto czym pali
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Ojoj
20 dni temu ocena: 63%  18
Wystarczy kupić drona i pracownik wydziału ochrony środowiska po zgraniu materiału będzie miał jak na patelni kopciuchów , dowalić karę administracyjną ..i może to nauczy ludzi czym palić w piecach .
~ Halinks
20 dni temu ocena: 60%  17
Czy ktoś dostał naliczony podatek od deszczu w gminie Jutrosin? Ile musi zapłacić?
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Ktoś
21 dni temu ocena: 100%  16
Może by tak ratusz sprawdzić. bo w nocy kopci jak stara lokomotywa
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ kosinski
21 dni temu ocena: 85%  15
Jak węgiel jest najtańszym paliwem to trudno się dziwić? Najtańsze ale biorąc pod uwagę pensję .... Nieraz w tv emitowano reportaże jak ludzie pobrali kredyty na inne ogrzewania i czekają sporo czasu na zwrot, niektórzy wręcz żałują .Najprościej nałożyć nakazy i tyle .Kto dzisiaj szedł plantami ok godz. 14 na zakręcie koło stadionu ,widział i czul. .Wtedy służb nie ma.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ ILE?
21 dni temu ocena: 90%  14
WĘGIEL KOSZTUJE 1000 PLN ZA TONĘ TO JEST TANIO JAK WIĘKSZOŚĆ RAWICZAN ZARABIA OKOŁO 2000 MIESIĘCZNIE ?
~ RR
21 dni temu ocena: 88%  13
Teraz się obudzili że mamy smog... a co było 15-20 lat temu ? Te sprawy powinny być poruszane dużo wcześniej .. niech rząd nasz piękny da ludziom pieniądze, bo to główny czynnik decydujący o wymianie instalacji grzewczej.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ ABSURD
21 dni temu ocena: 75%  12
CHCĄ WPROWADZAĆ STANDARDY JAK WE FRANCJI HISZPANI CZY PORTUGALII GDZIE SĄ ZUPEŁNIE INNE AMLITUDY TEMPERATUR i ZAROBKI 4RAZY WIEKSZE NIŻ W POLSCE. POLAKÓW NIE STAĆ NA BARDZO DROGI GAZ I REMONTY DOMÓW W CDELU TERMOIOLACJI RZĘDU KILKUDZIESIĘCIU/KULKUSET TYSIĘCY PRZY RAWICKICH WYPŁATACH 2000-2500
~ Pacyfista ,niedoszły terytorials
21 dni temu ocena: 33%  11
KU CHWALE OJCZYZNY !
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Kuriozum
21 dni temu ocena: 96%  10
Niech obniżą cenę gazu o połowę to chętnie zamienię piec. Mam dosyć wynoszenia i wybierania popiołu Palę węglem i mam na to papier gdzie kupiony. Obniżce ceny gazu! Mam dosyć sadzy i brudu w kotłowni w okresie grzewczym. Ci co założyli fotowoltaikę też zapłacą opłatę mocową?
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Niestety
20 dni temu ocena: 100%  9
Niestety , rozdawnictwo kosztuje , a podatkami dziury w budżecie się zapycha , ..więc obudżcie się z letargu, bo to wy płacicie Polacy coraz to nowszymi podatkami....tak Janie masz rację ...zapewne niedługo zapłacimy podatek od posiadania żony , męża lub partnera i diabli wiedzą od czego jeszcze.....
~ Jan
21 dni temu ocena: 92%  8
Ci co maja fotowoltaike wkrótce zaplaca podatek od uzyskanych korzyści potocznie zwany podatkiem od Słońca
~ brawo pis
21 dni temu ocena: 88%  7
No to macie. Teraz płaćcie i PŁACZCIE naiwniacy...
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ WYPŁATA 2100
21 dni temu ocena: 80%  6
KIEDY POWSTANIE CENTRUM MONITOROWANIA BIEDYW RAWICZU ?
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ zamordyzm pis-po
21 dni temu ocena: 96%  5
Pale najwyższej jakości węglem za 1100 pln tona ! Ale mam wrażenie że zamordyzm i inwigilacja w tym kraju za chwile sięgnie zenitu. PAŃSTWO NIC NIE DAJE OD SIEBIE TYLKO NAS OKRADA CORAZ WYŻSZYMI i NOWYMI PODATKAMI i dokłada nowe normy kontrole i restrykcje.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Ble
21 dni temu ocena: 26%  4
Kup sobie mieszkanie w bloku jak ci źle
~ awa
21 dni temu ocena: 87%  3
niedługo przyjdą rachunki za prąd. Na pewno kolejna olbrzymia podwyżka cen prądu spowoduje że ludzie będą przechodzić na inne sposoby ogrzewania zależne od prądu. na pewno.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji