Sprzedajesz w internecie? Pamiętaj o poprawnie skonstruowanym regulaminie!

Opublikowano:
Autor:

Sprzedajesz w internecie? Pamiętaj o poprawnie skonstruowanym regulaminie! - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

Prowadzę sklep. Swoje towary sprzedaję także w internecie. Dwa dni temu otrzymałem kilka pozwów, które kwestionują zapisy stosowanego przeze mnie regulaminu. Uważam, że regulamin jest poprawny, ale nie chcę mieć problemów. Co mogę zrobić, aby uniknąć sprawy w sądzie? Czy usunięcie zapisów zakończy sprawę? \r\n

 

\r\nW przypadku posługiwania się przez przedsiębiorcę wzorcem umowy, musi on liczyć się z możliwością zakwestionowania zapisów regulaminu. Każda osoba, która jest konsumentem i potencjalnie mogłaby zawrzeć z tym przedsiębiorcą umowę, może go pozwać do sądu o uznanie postanowienia wzorca umowy za niedozwolone. W takich sprawach sądem właściwym jest Sąd Okręgowy w Warszawie - sąd ochrony konkurencji i konsumentów.
    Przedsiębiorca, który został pozwany w takiej sprawie, ma bardzo niewielkie możliwości obrony. Przede wszystkim może wykazywać, że postanowienie nie jest sprzeczne z dobrymi obyczajami i nie narusza rażąco interesów konsumentów. W razie wątpliwości, za klauzule uznaje się te, które zostały wymienione w art. 385 kodeksu cywilnego. Jednocześnie pojęcie niedozwolonej klauzuli nie ogranicza się wyłącznie do wymienionych, a wyliczenie nie jest wyczerpujące. Należy jednocześnie wskazać, że istnieje rejestr klauzul niedozwolonych prowadzony przez UOKiK. Jeżeli jakaś klauzula została już wpisana do rejestru na mocy wyroku sądu, nie może być stosowana przez innych przedsiębiorców. W przypadku zastosowania klauzuli o treści wpisanej do rejestru, wyrok jest właściwie przesądzony.
    Należy zauważyć, że rezygnacja ze stosowania klauzuli lub uznanie powództwa nie wpływa na bieg sprawy. Nie wystarczy zatem usunąć zapis z regulaminu, aby doszło do zakończenia sprawy. Pomimo takiego działania, sąd będzie dalej procedował i wyda wyrok. Jednocześnie nie można pozwać przedsiębiorcy, jeżeli zaprzestał stosowania tej klauzuli co najmniej na sześć miesięcy przed wniesieniem pozwu. Przedsiębiorca nie odpowiada za stosowanie niedozwolonej klauzuli, jeżeli nie prowadził działalności albo nie stosował regulaminu w stosunkach z konsumentami.
    W przypadku uznania przez sąd klauzuli za niedozwoloną, przedsiębiorca musi ponieść koszty procesu. Do kosztów procesu zalicza się koszt opublikowania wyroku w Monitorze Sądowym i Gospodarczym.

\r\n

Wojciech Dominiak
aplikant adwokacki Adwokacka Spółka Partnerska Malczewski Stoczczak Matyaszczyk w Rawiczu

\r\n

Pytania do naszego prawnika można przesyłać na adres redakcji (Rawicz, Rynek 4) lub e-mail: redakcja@zycie-rawicza.pl

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE