Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY

Ten wirus co roku zabija 6 500 Polaków. Większość to seniorzy

› Aktualności 10 dni temu    20.05.2020
komentarzy 9 ocen 6 / 0%
A A A
 fot. adobestock

Eksperci apelują: Szczepienia przeciw grypie seniorów powinny być powszechne!

Tylko w tym sezonie z powodu grypy i powikłań pogrypowych zmarły w Polsce 64 osoby. I to w sytuacji, gdy pod koniec sezonu nastąpiły ograniczeńnia i izolacja społeczna związana z epidemią COVID-19.

Grypie najskuteczniej i najłatwiej zapobiegać poprzez szczepienia. Zdaniem ekspertów Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy ważne jest zwiększenie dostępności do szczepień przeciw grypie, by w przyszłości łatwiej było różnicować zachorowanie na grypę z COVID-19, których początkowe objawy są bardzo podobne.

Według danych NIZP-PZH w sezonie jesienno-zimowym (1.09.2019 - 30.04.2020) na grypę i choroby grypopodobne zachorowało 3 769 480 osób

 

W Polsce co roku z powodu grypy umiera ok. 6.500 osób powyżej 65 roku życia.

 

Seniorzy powyżej 65 roku życia, którzy są świadomi zagrożeń i chcą zapobiec groźnym powikłaniom pogrypowym, mogą skorzystać z refundowanych w 50% szczepionek przeciw grypie.

W Polsce wyszczepialność wśród seniorów nadal jest jednak niska.  Według rekomendacji WHO oraz Rady Unii Europejskiej, poziom wyszczepialności powinien wynosić 75% dla osób powyżej 65 roku życia, w Polsce poziom ten oscyluje na poziomie 14,2% i pozostaje jednym z najniższych w Europie.

Jedną z najważniejszych cech wirusa grypy jest jego zmienność antygenowa, więc konieczne jest coroczne powtarzanie szczepień. O szczepieniu przeciw grypie warto pomyśleć już dziś, szczególnie że przyszły sezon zachorowań na grypę zbiegnie się z prawdopodobną dalszą częścią epidemii COVID-19.

+ 0 głosów: 6 (0%) 6 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (9)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ rawiczanka
3 dni temu 9
poszczepienne powikłania to dopiero problem , gdzie ta dezynfekcja na razie pseudo psiku psiku a na rękach wir....
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Szczepionka ;)
10 dni temu ocena: 88%  8
Jaki %ludzi po szczepieniach przeciwko grypie ma już powikłania lub przechodzi grype w sposób drastyczny, tego się nie pokazuje. Zaczniesz szczepić sie przeciwko grypie musisz cały czas, co roku, bo inaczej jak złapiesz to módl się o łagodny przebieg. Jestem "szczepionkowcem", ale tych nie popieram. A wiecie ile ludzi umiera na raka guzy itp? Dla nich jakie refundacje??? "Się pomaga" itp. Sami muszą zbierać kasę od dobrych ludzi,bo w tym Państwie nie mają szans na bezpłatne normalne leczenie...
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ zenek
9 dni temu ocena: 71%  7
Dokładnie dlaczego nie mówią o epidemii nowotworów
~ Kama
10 dni temu ocena: 100%  6
Jaka w sezonie 2019/2020 była dostępność szczepionek ? Zainteresowani wiedzą
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ analiza
10 dni temu ocena: 100%  5
https://www.youtube.com/watch?...
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ 2 pytania bez dyskusji o szczepieniach
10 dni temu ocena: 100%  4
Bez wchodzenia w dyskusję o szczepionkach: Szanowna Redakcjo: 1. Dlaczego artykuł nie jest podpisany? 2. Czy to oznacza, że jest sponsorowany?
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Zenek
10 dni temu ocena: 83%  3
Ale brednie. Na grype nikt nie umiera tylko na powikłania pogrypowe. Jakby te szczepionki były tak cudowne to kolejki by się po nie ustawiały i nikt nie musiałby takich wyocin pisać.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ liczba
10 dni temu ocena: 67%  2
Jak konował mówi, że trzeba szczepić tzn. że brakuje mu punktów w programie lojalnościowym big pharmy. Konowały sami niech się szczepią i siedzą cicho. oni nie są od leczenia tylko od dobijania. Pamiętajcie, najlepszy pacjent to taki, który dożywotnio uzależniony jest od brania lekarstw, bo wtedy big pharma zarabia. Co im po zdrowym człowieku?
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Tekst
10 dni temu ocena: 54%  1
Co za brednie. Szczepionki są potrzebne, dzięki nim wiele chorób nie występuje, ale przez takich antyszczepionkowców te choroby powracają, a osoby które nie mogą być szczepione z powodu przeciwwskazań są narażone. Przez nie szczepienie się odporność zbiorowa spada. Dobrze mówią trzeba się strzepić. A ja jestem za tym aby jak będzie szczepionka na COVID-19 to była obowiązkowa.