Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY

Umierają w samotności, nierzadko bez pożegnania. Śmierć w czasie pandemii.

› Aktualności› Wydarzenia miesiąc temu    28.11.2020
Elżbieta Rzepczyk
komentarzy 1 ocen 2 / 100%
A A A
Śmierć w czasie pandemii. Umierają w samotności      Śmierć w czasie pandemii. Umierają w samotności

W ostatnich chwilach życia nikt ich nie trzyma za rękę. Nie mogą się pożegnać z bliskimi. Często wbrew swojej woli są kremowani. Śmierć osób umierających na koranowirusa jest wyjątkowo bolesna dla nich samych, ale też ich bliskich.

- Nie mogłam się pożegnać z mamą, ani jej przytulić - mówi pani Ewa.

Jej matka zmarła na początku maja na SARS-COV-2. 83-latka trafiła do szpitala z udarem. Tam zaraziła się koronawirusem. Ostatecznie została przewieziona do szpitala jednoimiennego. Niestety nie udało się jej pokonać wirusa z Chin. Zmarła. Umierała w cierpieniu. Z dala od rodziny.

Umierają w samotności, nierzadko bez pożegnania. Śmierć w czasie pandemii.    

- Otrzymałam telefon ze szpitala, że mama zmarła. W pierwszej chwili nawet się nie zapytałam, kiedy będzie można odebrać ciało. Dopiero zadzwoniłam ponownie i dowiedziałam, że zwłoki mamy zostaną zdezynfekowane, zabezpieczone i będą gotowe do odbioru przez zakład pogrzebowy - mówi Ewa

- Wybrałam firmę i byłam przekonana, że muszą być skremowane. Mama zawsze mówiła: „Tylko po śmierci nie palcie mnie”. Co miałam zrobić? Dzisiaj dowiaduję się, że kremacja nie jest konieczna. Postąpiłam wbrew woli mamy - rozpamiętuje.

Jednak nie to było dla niej najtrudniejsze. Ubolewa, że nie towarzyszyła rodzicielce w jej ostatnich chwilach życia.

- Nie mogłam się z nią pożegnać, ani jej przytulić. Potrzymać za rękę - mówi łamiącym głosem.


Wiosną Ministerstwo Zdrowia wydało rozporządzenie określające zasady pochówku osób z koronawirusem. Wynika z niego, że należy przeprowadzić dezynfekcję zwłok płynem odkażającym, odstąpić od procedur mycia, unikać ubierania i okazywania ciała bliskim. Przedstawiciele branży pogrzebowej na wspomnianych przepisach nie zostawiają suchej nitki.

- To jest gniot legislacyjny, bo gdyby koranwirusa zakwalifikować do chorób zakaźnych, to mielibyśmy jasną sytuację, że ciało osoby zmarłej należy zawinąć w matę nasączoną substancją wiruso i bakteriobójczą, włożyć do trumny wyłożonej pięciocentymetrową warstwą płynochłonną, zamknąć trumnę, zwłok nie ubierać, nie myć i w ciągu 24 godzin pochować - mówi Krzysztof Wolicki, prezes Polskiego Stowarzyszenia Pogrzebowego.

W jego ocenie aktualne przepisy są niejasne i mało precyzyjne.

- Co to oznacza odstąpić od standardowych procedur mycia, a w przypadku zaistnienia takiej konieczności należy zachować szczególne środki ostrożności. A co w sytuacji, jeżeli rodzina będzie się upierała, aby umyć zmarłego? Tak samo też może być z ubieraniem. To jest iluzja - ocenia prezes Wolicki.

„Zakłady pogrzebowe mogą się nie wyrobić”

Przedstawiciele branży znajdują wiele innych niedociągnięć i niejasności w przepisach. W kwietniowym rozporządzeniu ministra jest zapisane, że zwłoki do kremacji należy przewozić w kapsule transportowej.

- W Polsce nie można kremować bez trumny. Gdzie ciało osoby zmarłej na COVID przełożyć z tej kapsuły? W żadnym krematorium nie pozwolą z obawy, że ten wirus, gdzieś może się przedostać. W zakładzie pogrzebowym też nie. To pozostaje przekładać to ciało… Oczywiście zakłady pogrzebowe postępują zdroworozsądkowo, mając w nosie durny przepis o kapsule. Jak do zgonu doszło w szpitalu, to podstawią trumnę, wkładają zwłoki, po czym je transportują do krematorium. Podstawą działania jest zdrowy rozsądek. Od kwietnia nie mamy wytycznych - podkreśla szef Polskiego Stowarzyszenia Pogrzebowego.

 

+ 2 głosów: 2 (100%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (1)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Rawiczanin
miesiąc temu ocena: 100%  1
Oddajcie nasz szpital to jest szpital nas Rawiczan oraz ludzi z powiatu rawickiego. Podajcie dane ile zmarło ludzi z powodu braku dostępu do szpitala a ile na covid chyba dane będą straszne to jest mord na ludziach
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji