Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY

W Dłoni kultywują stare zwyczaje

› Aktualności› Wydarzenia 5 miesięcy temu    14.01.2020
Joanna Miśkowiak
komentarzy 4 ocen 1 / 100%
A A A

Miłą tradycją, istniejącą od dawna w Dłoni, jest zwyczaj chodzenia kolędników po domach w dniu 6 stycznia każdego roku. Grupy kolędnicze spieszą się, by zanim zapadnie zmrok, dotrzeć do wszystkich domostw z życzeniami i śpiewem.

Jak informuje Sławomira Skrzypczak, obrzęd kultywują nastoletnie dzieci i młodzież.

- Kiedyś byli to tylko chłopcy, a dziś także dziewczęta przebierają się za Mędrców ze Wschodu. Co ciekawe dzieci same się organizują, bez udziału dorosłych. Samodzielnie szykują przebranie, obowiązkowo gwiazdę, szopkę i skarbonkę na datki za kolędę i życzenia. Dziś trudno już stwierdzić kiedy ta tradycja została zapoczątkowana? - opowiada mieszkanka Dłoni. 

W tym roku w Dłoni kolędowały tylko trzy grupy, może następne święto zmobilizuje również innych, ale już w  sąsiednich Kołaczkowicach młodzież zaczyna wprowadzać ten godny naśladowania zwyczaj.

+ 1 głosów: 1 (100%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (2)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

Cisza wyborcza. Możliwość komentowania została wstrzymana.
~ Karol Augustyniecki Rawicznin
5 miesięcy temu ocena: 0%  2
W Bojanowie bieda i bezrobocie nawet ludzie z wykształceniem inżynieryjnym zajmują się noszeniem pustaków i worków z cementem bo do niczego się nie nadają , ogólnie miasteczko mongołów i biedy , pokończyli w Lesznie studia inżynieryjne i nie wiedzą co to śrubokręt zajmują się dźwiganiem ciężarów bo to dobrze im wychodzi i do niczego się nie nadają
~ Felek
5 miesięcy temu 1
Takie mongoly jak ty Rawicznin.Nawiasem mowiac studia "inzynieryjne" w Lesznie to zart.Prywatny "uniwersytet"?