Wielki Czwartek rozpoczyna Triduum Paschalne [FILM]

Opublikowano:
Autor:

Wielki Czwartek rozpoczyna Triduum Paschalne [FILM] - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

Dziś katolicy obchodzą Wielki Czwartek, czyli pierwszy dzień Triduum Paschalnego.

Jest to święto ustanowione na pamiątkę Ostatniej Wieczerzy oraz ustanowienia sakramentów kapłaństwa i Eucharystii. We wszystkich kościołach milkną organy i gasną wieczne lampki. Krzyże okrywa się kirem.

Wielki Czwartek to wielkie święto dla każdego katolika. Rozpoczyna Triduum Paschalne, trzydniową celebrację męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa.

W Wielki Czwartek, poza mszą sprawowaną w każdym kościele wieczorem (nazywaną Mszą Wieczerzy Pańskiej) jest rano odprawiana tzw. Msza Krzyżma, w czasie której poświęca się krzyżmo (mieszaninę oleju i balsamu wykorzystywaną przy udzielaniu sakramentów) oraz oleje chorych i katechumenów. Jest ona celebrowana w kościele katedralnym przez biskupa i prezbiterów danej diecezji.

Podczas wieczornej mszy Wieczerzy Pańskiej w liturgii pojawiają się symbole związane z tradycją Ostatniej Wieczerzy. W czasie śpiewania pieśni "Chwała na wysokości Bogu" zabrzmią wszystkie dzwony w kościele, a potem zamilkną aż do Wigilii Paschalnej. Zostanie również otwarte puste tabernakulum na znak, że Jezus Chrystus w nim już nie przebywa. Z kolei ciało Chrystusa zostaje przeniesione do tzw. Ciemnicy, przed którą do późnych godzin wieczornych potrwa adoracja Najświętszego Sakramentu. Podczas mszy dotąd odbywał się także obrzęd mycia nóg. Kapłani zwykle obmywają nogi dwunastu mężczyznom, jednak papież Franciszek obmył nogi kobiecie, a do tego muzułmance. W tym roku episkopat zrezygnował z tego obrzędu z powodów sanitarnych.

W tradycji hazackiej przetrwał obrzęd palenia żuru w Wielki Czwartek.
- Obrzęd sięga XVI wieku. Gliniane garnki wypełniano żurem i nieczystościami, a następnie palono je, zakopywano lub rozbijano. Podczas tzw. pogrzebu - palenia żuru, garnki wypełnione postnym żurem niesiono na skraj wsi, gdzie wylewano ich zawartość. - przypomniała Grażyna Konopka, prezes Stowarzyszenia Zespół Regionalny „Wisieloki”.

Niestety, w tym roku trzeba było zrezygnować również i z tej tradycji. Możemy za to obejrzeć obrzęd palenia żuru w Zielonej Wsi nagrany w 2017 roku.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE