Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY

Zdziczała krowa z Jutrosina wałęsa się po gminie Koźmin

› Aktualności ponad rok temu    13.07.2018
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
 fot. fotolia.com

Kilkunastomiesięczna jałówka czerwonej rasy mięsnej, błąka się od wielu miesięcy w okolicy Serafinowa, w gminie Koźmin Wlkp. Zwierzę uciekło z gospodarstwa jednego z rolników w gminie Jutrosin. Krowa nie daje się złapać.

Zwierzę widywane jest, gdy pasie się na okolicznych polach, rowach - a nawet w lasach.
- Z małego lasku przeniosła się do dużego i teraz tak krąży między Bułakowem, Wrotkowem, Mokronosem i Serafinowem. Jest bardzo mobilna - opisuje Jarosław Misiak, sołtys Serafinowa.

Przyznaje, że o ile jeszcze jakiś czas temu, gdy rolnicy wczesną wiosną zostawiali przy polach paszę, do krowy można się było na pewien dystans zbliżyć, tak teraz na widok człowieka od razu czmycha.

- Zdziczała tak bardzo, że nie da w ogóle do siebie podejść. Będzie z nią wielki problem. Teren jest duży, a ona zna już wszystkie kąty - mówi gospodarz miejscowości.

Nad tym, jak schwytać jałówkę, od wiosny głowiły się miejskie służby w Koźminie Wlkp. Powiatowy lekarz weterynarii radziła zwierzę uśpić, a następnie pojmać.

- Przekazaliśmy wytyczne, w jaki sposób można spróbować tego dokonać, przy czym nie wyraziłam zgody na niehumanitarne uśmiercenie zwierzęcia przez odstrzał - zaznaczyła Anna Lis-Wlazły z Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Krotoszynie.

Ponieważ przez dłuższy czas nie było wiadomo, z czyjego stada krowa zwiała, schwytanie zwierzęcia spadło na barki miasta. Jak się przekonali urzędnicy - łatwo powiedzieć, gorzej wykonać.
- Rozmawialiśmy z lekarzem, który dysponuje strzelbą Palmera, umożliwiającą czasowe uśpienie zwierzęcia. Jednakże w trakcie obserwacji krowy, jej „zwyczajów” i dróg przemieszczania, zauważyliśmy, że trudne jest określenie przebywania zwierzęcia w konkretnym miejscu i czasie, a tylko pod takim warunkiem weterynarz był skłonny podjąć zlecenie - przyznaje Adam Niedziela, z referatu rolnictwa w koźmińskim urzędzie miejskim. 

W międzyczasie udało się znaleźć właściciela nieszczęsnej krowy.
Zwierzę uciekło z gospodarstwa jednego z rolników w gminie Jutrosin. Teraz to na nim spoczywa odpowiedzialność za zwierzę.
- Zadeklarował, że musi uciekinierkę złapać, gdyż im dłużej będzie ona przebywać na wolności, tym trudniej będzie ją pojmać - przyznaje Adam Niedziela.
I zaznacza, że tuż po opuszczeniu stada, jeszcze w ubiegłym roku, rolnik próbował specjalną strzelbą podać zwierzęciu środek nasenny. Niestety próba okazała się nieudana. A póki co, krowa wciąż się wałęsa.

(es)

+ 0 głosów: 0 (0%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (0)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarzbądź pierwszy!