Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY

Zmiana czasu 2020. W ten weekend śpimy dłużej

› Aktualności miesiąc temu    24.10.2020
Redakcja
komentarzy 6 ocen 21 / 100%
A A A
 fot. archiwum

Już tej nocy - z 24 na 25 października - zmieniamy czas z letniego na zimowy. To oznacza, że cofamy zegarki o godzinę - 3.00 na 2.00 i śpimy dłużej. 

Po raz pierwszy czas z zimowego na letni zmienili Niemcy, w czasie I wojny światowej. W 1916 roku, 1 maja rozpoczął się o godzinę wcześniej, czyli 30 kwietnia o 23.00, natomiast 30 września zakończył się godzinę później - czyli o 1.00 w nocy. Rok później również zdecydowano się na zmianę czasu, ale zmieniono daty przesuwania wskazówek zegarka. Tym razem, zdecydowano się na noc z 15 na 16 kwietnia i z 16 na 17 września. Zmianie uległa też pora nocy, w której dokonywano zmiany. Czas przesunięto wtedy tak, jak robimy to dzisiaj - czyli między godziną 2.00, a 3.00. Krótko po tym pomysł ten podchwycili Brytyjczycy. 

 

Dlaczego zmieniamy czas? 

Trudno podać jednoznaczną decyzję, dlaczego wprowadzono zmianę czasu. Filozofowie i propagatorzy tej „innowacji” tłumaczyli potrzebę zmiany czasu możliwością lepszego wykorzystania dnia w lecie, czy zmniejszenia nakładów na produkcję elektryczności zimą. Jak dotąd nie udowodniono, by zmiana przyniosła oszczędności. 

 

Zmiana czasu w Polsce

W Polsce po raz pierwszy przesunięto wskazówki w okresie II Rzeczypospolitej, ale zrobiono to tylko raz - w 1919 roku. Podczas okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej powrócono do tego rozwiązania, które z przerwami funkcjonuje do dnia dzisiejszego.

 

Koniec ze zmianą czasu w Polsce? 

W 2018 roku Parlament Europejski przeprowadził na terenie całej Unii Europejskiej internetową ankietę, w której zapytał Europejczyków, czy chcą zrezygnować ze zmiany czasu. W głosowaniu 80% mieszkańców UE stwierdziło, że tak. Wobec tego, Parlament Europejski zarekomendował, by po raz ostatni czas zmienić w 2021 roku. 

 

Czy należy zrezygnować z podziału czasu na letni i zimowy? Który należałoby przyjąć jako obowiązujący? Jak uważacie? Piszcie w komentarzach. 

+ 21 głosów: 21 (100%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (6)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Ślimak to ryba
miesiąc temu 6
Jak znam życie, to zostawią czas letni. Oni zawsze wszystko robią odwrotnie.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Br
miesiąc temu ocena: 0%  5
Ciemni to wy jesteście. Ludzie piszący te komentarze
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Sekretarz
miesiąc temu 4
Mój poprzedni wpis dotyczy czasu letniego podczas zimy.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ sekretarz
miesiąc temu 3
Zimą rano będzie dłużej ciemno o godzinie ósmej rano będzie ciemno jak obecnie podczas późnej jesieni i w zimie o siódmej rano.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ STOP ZMIANIE
miesiąc temu ocena: 100%  2
I TAK POWINNO ZOSTAĆ JUŻ NA ZAWSZE !!!!!!
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ rawiczanka65
miesiąc temu ocena: 88%  1
Letni zdecydowanie dłużej widać .
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji