Zobowiązanie do wykorzystania urlopu podczas wypowiedzenia z pracy?

Opublikowano:
Autor:

Zobowiązanie do wykorzystania urlopu podczas wypowiedzenia z pracy? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

Otrzymałem wypowiedzenie z pracy i zostałem przez pracodawcę w tym wypowiedzeniu zwolniony z obowiązku świadczenia pracy. Mam do wykorzystania urlop u tego pracodawcy w wymiarze 14 dni. Czy jestem zobowiązany do wykorzystania tego urlopu, czy też pracodawca zobowiązany jest do wypłaty na moją rzecz pieniędzy za ten urlop? Okres mojego wypowiedzenia wynosi 3 miesiące.  

W przypadku wypowiedzenia umowy o pracę, możliwe są dwa rozwiązania. Po pierwsze, na podstawie art. 167 par. 1 Kodeksu pracy pracodawca może udzielić swojemu pracownikowi urlopu wypoczynkowego w okresie wypowiedzenia. Pracownik ma wtedy obowiązek wykorzystania tego urlopu we wskazanym przez pracodawcę okresie. Pracodawca może również nie kierować pracownika na urlop, ale wtedy zobowiązany jest do wypłacenia ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop. Obowiązek ten wynika z art. 171 § 1 Kodeksu pracy.
    Sytuacja w przedmiotowej sprawie jest o tyle odmienna, że pracodawca zwolnił Pana z obowiązku świadczenia pracy na jego rzecz. Tym samym, już na tej podstawie nie odbywa się świadczenie pracy. Samo zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy nie powinno mieć miejsca w postaci jednostronnej czynności pracodawcy. Prawidłowo ta sytuacja wymagałyby akceptacji także ze strony pracownika. W kontekście pieniędzy za niewykorzystany urlop jest to jednak dla Pana korzystne. W przypadku zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy, pracodawca nie może skierować Pana na urlop. Może oczywiście w każdej chwili wezwać pracownika do wykonywania pracy na jego rzecz, jednak póki tego nie zrobi, nie ma możliwości skierowania na urlop. Tym samym, nie świadczy Pan pracy na rzecz pracodawcy, a jednocześnie nie wykorzystuje Pan urlopu. Jeżeli do czasu rozwiązania stosunku pracy sytuacja nie ulegnie zmianie, będzie mógł Pan żądać od pracodawcy ekwiwalentu za niewykorzystany urlop. Roszczenie powstaje z chwilą rozwiązania stosunku pracy i przedawnia się po upływie 3 lat.

Wojciech Dominiak
aplikant adwokacki Adwokacka Spółka Partnerska Malczewski Stoczczak Matyaszczyk w Rawiczu

Pytania do naszego prawnika można przesyłać na adres redakcji (Rawicz, Rynek 4) lub e-mail: redakcja@zycie-rawicza.pl

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE