Dostosuj wydruk

Czym różnią się tusze i tonery do drukarek?

Czym różnią się tusze i tonery do drukarek?

Urządzenia drukujące stały się niezbędnym wyposażeniem biur, instytucji, a także sektora usług oraz gospodarstw domowych. Nie dziwi więc fakt, że poza dobrej jakości sprzętem, poszukujemy również idealnego systemu drukowania, który sprawdzi się w każdej sytuacji. Do wyboru mamy zarówno drukarki atramentowe, jak i urządzenia laserowe, których technika drukowania znacznie różni się między sobą. W artykule wyjaśniamy różnicę pomiędzy tuszami a tonerami do drukarek.

 

Drukarka atramentowa i laserowa – jakie są różnice?

Tusze i tonery HP, Brother, Canon lub Epson nie różnią się tylko marką, ale również swoją budową. Drukarki atramentowe wykorzystują specjalne kartridże, czyli pojemniki wypełnione tuszem, który za pomocą głowic drukarek nanoszony jest na papier. Niektóre drukarki tego rodzaju wykorzystują również metodę podgrzewania tuszu, który tworząc charakterystyczne pęcherzyki, rozprowadzany jest na powierzchni przeznaczonej do druku.

Drukarki laserowe natomiast do swojej pracy wykorzystują tonery. Tusz w tym przypadku występuje w postaci sproszkowanej, która przenoszona jest na papier. Rola lasera polega tutaj na kierowaniu wiązki światła na specjalny bęben, posiadający właściwości elektrostatyczne, dzięki czemu przyciąga cząsteczki sproszkowanego atramentu. Bęben urządzenia odczytuje obraz oraz wiąże się z nim na trwałe, dzięki czemu na czystej kartce papieru powstaje wydruk.

 

Które rozwiązanie jest dla Ciebie bardziej opłacalne?

Zastanawiając się nad zakupem nowej drukarki, pod uwagę należy wziąć następujące cechy:

Drukarki laserowe są zdecydowanie droższym zakupem. Tonery jednak są wydajniejsze, dzięki czemu trzeba je wymieniać rzadziej niż tusze. Ich dodatkową przewagą jest trwałość, ponieważ nie zasychają one nawet podczas długotrwałej przerwy w drukowaniu. Finalnie więc wysoki koszt drukarki laserowej wraca się stopniowo podczas eksploatacji.

Najtańsze drukarki atramentowe można kupić już za około 150 zł. Przed wyborem warto jednak sprawdzić późniejsze koszty eksploatacyjne. Oryginalne tusze Brother, HP, Canon itp. nie należą do najtańszych, jednak można zaleźć do nich zamienniki w znacznie przystępniejszych cenach. O naszym wyborze finalnie powinno więc zadecydować przeznaczenie drukarki. Jeśli nie drukujemy wiele, sprawdzą się u nas sprzęty atramentowe. Jeśli jednak codziennie przygotowujemy wiele dokumentów, lepiej zdecydować się na ekonomiczniejsze drukarki laserowe.

autor: Artykuł partnera

Źródło:

Dodano: 2019.11.25

rawicz24.pl Copyright © 2007 - 2020 Południowa Oficyna Wydawnicza
Redakcja "Życie Rawicza" ul. 17 Stycznia 37/4, 63-900 Rawicz, 65 546 52 52