Dostosuj wydruk

Mamy 4 Plus dostały emeryturę

Mamy 4 Plus dostały emeryturę

95 matek z powiatu rawickiego, w tym 2 rolniczki, dostaje emeryturę za wychowanie przynajmniej czwórki dzieci. Jak informuje rzeczniczka ZUS-u Marlena Nowicka, 39 pań otrzymuje 1.100 zł, a 54 - świadczenia uzupełniające do wysokości minimalnej emerytury.

O specjalną emeryturę mamy przynajmniej czwórki dzieci mogą starać się od początku marca tego roku. - Z tego świadczenia mogą skorzystać panie, które (...) w ogóle nie mają prawa do emerytury, albo dostają mniej pieniędzy niż wynosi minimalna emerytura. W drugim przypadku ich świadczenie jest wyrównywane do tej wysokości, czyli kwoty 1,1 tys. zł brutto, czyli 934 zł na rękę - przypomina Marlena Nowicka, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w województwie wielkopolskim.

W powiecie rawickim ZUS wypłaca 93 rodzicielskie świadczenia. 39 z nich to emerytury samoistne, a 54 to świadczenia uzupełniające.

- Te pierwsze wypłacane są w wysokości minimalnej emerytury, tzn. 1.100 zł brutto, a w przypadku świadczeń uzupełniających - najniższe wynosi 89,38 zł brutto, a najwyższe w kwocie 1.050,74 zł brutto. Średnio jest to jednak kwota 292,61 zł brutto - informuje Marlena Nowicka.

Jak dopowiada Czesław Fedyk, kierownik Placówki Terenowej Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Rawiczu, tylko 2 rolniczki z naszego powiatu otrzymują świadczenie samoistne.

- Początkowo myśleliśmy, że tych wniosków będzie o wiele więcej, bo jednak rolnicy na ogół dzieci mieli więcej. Jednak myślę, że wpływ na tak małą ilość wypłacanych świadczeń ma fakt, że jednak nasze gospodynie pracując w gospodarstwie były ubezpieczone i przez lata pracy wypracowały sobie emeryturę - podkreśla Czesław Fedyk.

Okazuje się, że o tzw. matczyną emeryturę w powiecie rawickim wnioskują same kobiety. A mogą także ojcowie.

- O świadczenie może ubiegać się w przypadku, kiedy wychował minimum czwórkę dzieci, gdyż ich mama zmarła lub je porzuciła lub nie wychowywała ich przez długi czas - wyjaśnia Marlena Nowicka, dodając, że panowie muszą mieć skończone 65 lat, natomiast panie 60 lat. Z kolei, jak twierdzi Czesław Fedyk, nie tylko w powiecie rawickim, ale i w całej Polsce nie ma żadnego ojca - rolnika, który by ubiegał się o to świadczenie.

Więcej na ten temat w Życiu Rawicza

autor: Honorata Dmyterko

Źródło:

Dodano: 2019.12.01

rawicz24.pl Copyright © 2007 - 2020 Południowa Oficyna Wydawnicza
Redakcja "Życie Rawicza" ul. 17 Stycznia 37/4, 63-900 Rawicz, 65 546 52 52