Dostosuj wydruk

Od stycznia obowiązkowy mikrorachunek podatkowy

Od stycznia obowiązkowy mikrorachunek podatkowy

 Masz do zapłaty podatek PIT, CIT i VAT? Od 1 stycznia należy go uiścić wyłącznie na indywidualny rachunek podatkowy (mikrorachunek).

Jak wyjaśnia Maciej Hodura, naczelnik Urzędu Skarbowego w Rawiczu, indywidualny rachunek podatkowy - tak zwany mikrorachunek podatkowy - to nowe uproszczenie przygotowane przez Ministerstwo Finansów i Krajową Administrację Skarbową. Dzięki niemu, od 1 stycznia podatnik ma swój jeden, stały, indywidualny rachunek, który będzie służyć do wpłat podatków PIT, CIT i VAT.

 Numer mikrorachunku w szybki i prosty sposób można wygenerować samodzielnie na stronie podatki.gov.pl - za pomocą komputera, telefonu, czy tabletu. Wystarczy wprowadzić swój PESEL lub NIP i rachunek ten będzie funkcjonował już cały czas. Jeśli ktoś jednak nie będzie potrafił tego zrobić, może otrzymać pomoc w urzędzie skarbowym.

- Numer nadawany jest każdemu podatnikowi i płatnikowi automatycznie - to znaczy, że nie wymaga składania żadnych wniosków do urzędu skarbowego i jest bezpłatny - przypomina Maciej Hodura. Wystarczy podać swój PESEL (osoby fizyczne i nie prowadzące działalności gospodarczej) lub NIP - prowadzący działalność gospodarczą, podatnicy VAT lub płatnicy podatków, składek na ubezpieczenie społeczne.

Przy wygenerowaniu mikrorachunku należy korzystać tylko z podanej przez US strony, a nie z żadnych innych stron internetowych lub np. numerów rachunków otrzymanych e-mailem lub SMS-em. Mogą być one próbą wyłudzenia. - Mikrorachunek, oprócz indywidualnego identyfikatora podatkowego, musi zawierać cyfry 1010 0071 222 - podkreśla naczelnik US. Dodaje, że dotychczasowe rachunki urzędów skarbowych do wpłat PIT, CIT i VAT przestały być aktywne z dniem 1 stycznia 2020 r.

Dzięki mikrorachunkowi podatkowemu można zapłacić PIT, CIT i VAT na jeden, stały, indywidualny mikrorachunek podatkowy. Nie trzeba już wybierać oddzielnych rachunków, ma on zapewnić szybszą obsługę płatności PIT, CIT i VAT, pozwoli szybciej otrzymać potrzebne zaświadczenia - np. o niezaleganiu w podatkach. Więcej informacji na temat mikrorachunku podatkowego można znaleźć na stronie podatki.gov.pl.

autor: Joanna Miśkowiak

Źródło:

Dodano: 2020.01.10

rawicz24.pl Copyright © 2007 - 2020 Południowa Oficyna Wydawnicza
Redakcja "Życie Rawicza" ul. 17 Stycznia 37/4, 63-900 Rawicz, 65 546 52 52