Dostosuj wydruk

Co z uroczystością Wszystkich Świętych i kolędą? Arcybiskup wydał dekret

Co z uroczystością Wszystkich Świętych i kolędą? Arcybiskup wydał dekret

Arcybiskup Stanisław Gądecki, Metropolita Poznański wystosował dekret dotyczący zasad bezpieczeństwa i higieny oraz duszpasterstwa w czasie pandemii koronawirusa. Są nowe wytyczne na nadchodzące tygodnie.

''Doświadczenie trwającej epidemii jest dla nas wszystkich niełatwe. Chcemy przeżywać je w duchu solidarności i braterstwa, na miarę możliwości wspierając tych, którym jest teraz szczególnie trudno. Wyrazem naszej miłości i wzajemnej odpowiedzialności są także przyjęte w Archidiecezji Poznańskiej reguły bezpieczeństwa i higieny. W związku z tym przypominam o dotychczas obowiązujących zasadach oraz przekazuję dodatkowe postanowienia, które należy wdrożyć podczas liturgii i innych działań duszpasterskich" - czytamy w dekrecie. 

Uroczystość Wszystkich Świętych
W związku z uroczystością Wszystkich Świętych i Dniem Zadusznym wierni są zachęcani do indywidualnego nawiedzania cmentarzy, rozkładając odwiedziny grobów bliskich na całą „oktawę” uroczystości.

Księża zostali poproszeni o to, by rozważyli możliwość z rezygnacji z Eucharystii na cmentarzu 1 listopada, a zamiast niej zaprosili do udziału w mszach sprawowanych w kościołach. Arcybiskup rekomenduje, by zamiast tradycyjnej procesji, zaproponować nabożeństwa za zmarłych w kolejnych dniach listopada.

Kolędy nie będzie
Z dekretu metropolity wynika, że w najbliższym roku w Archidiecezji Poznańskiej nie będzie kolędy w dotychczasowej formie - czyli odwiedzin w domach parafian. "Zamiast odwiedzin przez duszpasterzy w domach należy zaprosić mieszkańców do kościoła w mniejszych grupach na wieczorną Mszę św. Szczególną intencją tej Mszy św. winna być modlitwa za zaproszonych danego dnia parafian. Podczas Mszy św. należy wygłosić okolicznościową homilię oraz odmówić modlitwę błogosławieństwa nad zebranymi i pozostałymi w domach mieszkańcami, zwłaszcza chorymi, jak również poświęcić wodę, którą wierni zabiorą do domów" - czytamy w dekrecie. 

Dodatkowo, jak wynika z dokumentu, w związku z ograniczeniami dotyczącymi liczby uczestników zgromadzeń religijnych w tzw. „strefie czerwonej” arcybiskup udzielił ogólnej dyspensy od wspomnianego obowiązku osobom przebywającym w takiej strefie w okresie jej obowiązywania.

autor: Dawid Bela

Źródło:

Dodano: 2020.10.14

rawicz24.pl Copyright © 2007 - 2020 Południowa Oficyna Wydawnicza
Redakcja "Życie Rawicza" ul. 17 Stycznia 37/4, 63-900 Rawicz, 65 546 52 52