reklama
reklama

Apelują o odmrożenie rawickiego szpitala

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: D.Bela

Apelują o odmrożenie rawickiego szpitala - Zdjęcie główne

Szpital powiatowy w Rawiczu | foto D.Bela

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Na zaproszenie radnych rawickiej Platformy Obywatelskiej w Rawiczu gościła Paulina Stochniałek - członek zarządu województwa wielkopolskiego oraz radna sejmiku wojewódzkiego Ewa Panowicz.
reklama

Na konferencji prasowej rozmawiano głównie o kwestiach, związanych ze zdrowiem.  Zarówno marszałek Paulina Stochniałek, jak i pochodząca z Bojanowa radna Ewa Panowicz deklarowały, że będa czynić starania, by rawicki szpital został częściowo odmrożony i mógł leczyć nie tylko pacjentów covidowych.

Apel w sprawie prawidłowej opieki

Z taką prośbą zwrócą się do dyrekcji Narodowego Funduszu Zdrowia oraz do wojewody wielkopolskiego. Lokalni działacze PO przyłączają się do tego apelu.

- Niestety, cały czas borykamy się z tym, że szpital jest zamknięty na leczenie innych chorób. Ciągle utrzymywanych jest 100 łóżek covidowych, choć zajętych bywa mniej niż 50. Z kolei, szpital w Lesznie ma znacznie więcej pracy, a karetki muszą pokonywać dużo większe odległości. Mieszkańcy powiatu rawickiego nie mają takiej opieki, jaką powinni otrzymać. Warto jeszcze raz przeanalizować ten temat. Będziemy zwracać się z prośbą o możliwość przyjmowania w normalnym trybie także innych chorych - podkreślała radna Ewa Panowicz. - Statystyki są nieubłagalne. Potwierdzają, że większość ludzi nie umiera na Covid, ale inne choroby, ponieważ nie są na czas dowiezieni do szpitala, nie otrzymują pomocy na czas. To jest ogromny problem.

- Według nas nie ma żadnych przeciwskazań, aby szpital w Rawiczu - jeśli będą organizacyjne możliwości - przyjmował też innych chorych. Bywam w wielu placówkach i taki model funkcjonuje bardzo często - podkreślała Paulina Stochniałek.

Szansa na leczenie niepłodności

Sporo czasu poświęcono także leczeniu niepłodności metodą in vitro, o czym mówiła wicemarszałek. Samorząd województwa przeznaczy milion złotych na tego rodzaju leczenie. Podpisano już umowy z przedstawicielami dwóch placówek, mających realizować ten program. Za te pieniądze będzie można przeprowadzić 200 procedur zapłodnienia pozaustrojowego (dla około 66 par z województwa wielkopolskiego, przy założeniu, że jedna para skorzysta z trzech procedur) i 10 procedur mrożenia komórek jajowych przed leczeniem onkologicznym. 

Jak informowała Paulina Stochniałek, zainteresowanie programem jest ogromne.

- Już w pierwsze trzy dni składania wiosków ich limit został wyczerpany. To kropla w morzu potrzeb - zaznaczała z kolei Ewa Panowicz, dodając, że zainteresowane gminy będą zaproszone do realizacji kolejnej edycji programu, który obecnie jest pilotażowym. Współpraca ma polegać na znalezieniu w swoich budżetach kwoty na leczenie mieszkańców danego rejonu. Ma to zwiększyć zasięg działania programu.

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama