Reklama

Banery wyborcze ograniczały widoczność w Sobiałkowie

Opublikowano: 18 czerwca 2020 17:21
Autor: Redakcja

Banery wyborcze ograniczały widoczność w Sobiałkowie - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości

Reklama

Trwa kampania przed wyborami prezydenckimi. Staje się ona coraz bardziej widoczna. Banery i billboardy pojawiają się na budynkach, płotach czy barierkach. Nie znaczy to jednak, że można je wieszać tak, by ograniczały lub zasłaniały widoczność kierowcom. 

Sobiałkowo. Skrzyżowanie "36-tki" z drogą do Konar oraz centrum wsi. "Krajówka" prowadzi po łuku. Na chodniku, dla wyjeżdżających z Sobiałkowa, są zamontowane dwie barierki. Obie, jak się okazało wczoraj, znalazły się "na celowniku" sztabowców dwóch kandydatów.

Zaniepokojony internauta
- Tak wygląda skrzyżowanie w Sobiałkowie. Z auta nie widać, kto nadjeżdża od Miejskiej Górki, a wiadomo jaka to jest droga w tej miejscowości - napisał pan Paweł, który dołączył zdjęcie.
 

Fot. internauta

Skontaktowaliśmy się z przedstawicielami ugrupowania, z którego startuje kandydat. Po naszej interwencji, baner zniknął. Na tym sprawa się nie zakończyła.

W międzyczasie...
Na barierce obok zawisł baner innego kandydata. Także z jego sztabem się skontaktowaliśmy. Usłyszeliśmy w odpowiedzi, że jeśli to zagraża bezpieczeństwu, to baner zostanie zdjęty.


Fot. internauta

Dziś rano przejeżdżaliśmy przez Sobiałkowo. Zweryfikowaliśmy, że drugi baner także został zdjęty.


GDDKiA przypomina
Banery nie mogą być umieszczane: w obrębie oddziaływania skrzyżowania, na znakach drogowych, wiaduktach kolejowych w obrębie pasa drogowego, jak również w pasie drogowym poza obszarem zabudowanym, z wyłączeniem parkingów i miejsc obsługi podróżnych.

Generalna Dyrekcja przypomina także o artykule 110 § 5 Kodeksu wyborczego: „Policja lub straż gminna jest obowiązana usuwać na koszt komitetów wyborczych plakaty i hasła wyborcze, których sposób umieszczenia może zagrażać życiu lub zdrowiu ludzi albo bezpieczeństwu mienia bądź bezpieczeństwu w ruchu drogowym”.

Nie wolno działać na własną rękę
Samodzielne działanie również jest niezgodne z prawem. Nie wolno zaklejać czy niszczyć plakatów wyborczych. Wynika to z kodeksu wykroczeń - art. 67 § 1. „Kto umyślnie uszkadza lub usuwa ogłoszenie wystawione publicznie przez instytucję państwową, samorządową albo organizację społeczną lub też w inny sposób umyślnie uniemożliwia zaznajomienie się z takim ogłoszeniem, podlega karze aresztu albo grzywny (do 5 tys. złotych)”.

Z kolei umyślne zniszczenie baneru, którego wartość przekracza 500 zł, jest przestępstwem zniszczenia mienia. Grozi za to kara od grzywny do nawet 5 lat więzienia.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (12)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • rok temu | ocena +1 / -0

  Elektryk wysokich napięć

  I bądź tu wylewny i szczery to twój komentarz usuną.

 • rok temu | ocena +12 / -0

  xxx

  Pewnie wisiały tam banery z kandydatami opozycji Hołowni i Trzaskowskiego dlatego przeszkadzały. Gdyby to były banery dotyczące Dudy nikomu by to nie przeszkadzało. Powiat rawicki PIS-em stoi. Ta ciemnota nie głosuje na Dudę tylko na 500+.

 • rok temu | ocena +9 / -2

  Dziękujemy PiS-owi za super podwyżki żywności i wszystkich usług i innych!!!!!

  Dziękujemy PiS-owi za super podwyżki żywności i wszystkich usług i innych!!!!!

 • rok temu | ocena +4 / -1

  Sobiałkowianin

  Te opaski plastikowe mogli jeszcze zabrać bo zawiesić było komu, a lokalni mieszkańcy muszą sprzątać po nich. Hańba i wstyd!

 • rok temu | ocena +9 / -2

  Stronnicza gazetka

  Marna gazecina nie ma już o czym pisać i pewnie sprzedaż spada. A o zamieszaniu w starostwie nie piszecie?

 • rok temu | ocena +2 / -3

  Mieszkaniec

  Każdy jak jedzie to niewidzi drogi od Miejskiej Górki, a ci ludzie będą jak nazłość zawieszać, oni myślą że przez zaklejanie barierek ktoś zagłosuje jeśli ktoś głosuję to wie na kogo. Jakby tam był niedajborze wypadek to by niebyło winnych !! Ludzie nie zawieszajcie na barierki !!!

 • rok temu | ocena +13 / -3

  Aa

  Przejeżdżałam tam i jakoś było wszystko widać, wygląda na to że nie mają już o czym pisać

 • rok temu | ocena +6 / -2

  JOU

  Powieszą na prywatnym bez pozwolenia i za usunięcie go grożi areszt lub grzywna , chory przepis w imię prawa w 21 wieku , a gdzie własnośc prywatna !?